(Daikin)’den Kapalı Mekânlarda Temiz Hava için Çözümler

Daikin, geliştirdiği UV Streamer Kit ve BAF552AA160 Yüksek Verimli Filtre adlı iki yeni ürünü ile kapalı mekânlarda iç ortam havasının temiz kalmasını amaçlıyor.

Havaların soğuması nedeniyle; dış ortam havasının temiz hava sirkülasyonu için sürekli kullanılamayacak olması; tüketicileri iç ortamda bir çözüm bulmaya itiyor. Yarım asırlık geçmişe sahip Daikin Avrupa’ya bağlı çalışan Daikin Türkiye‘nin iç ortamda temiz hava sirkülasyonunun sağlanması için ileri teknolojili yeni çözümler sunuyor.

Dairesel Atışlı Kaset Tipi İç Ünite modeli için geliştirilen yeni UV Streamer Kiti, yalnızca daha büyük partikülleri yakalayan geleneksel filtrelerin aksine zararlı partikülleri yakalayarak etkisiz hale getirmeyi hedefliyor. Geniş hava akışı ile 360˚ hava akışı modeli, ünitenin odanın her köşesine ulaşmasını sağlayarak tüm alanlara verimli bir şekilde temiz hava ulaştırarak ve iç ortamın sterilize edilmesi için çözüm sunuyor. UV Streamer Kiti; zararlı partikülleri 30 dakikadan kısa sürede temizlemek için üç güçlü teknolojiyi birleştiriyor.

Ürün ilk olarak ISO ePM1 %60 filtre havadaki zararlı partikülleri yakalamaya başlıyor. (1.0μm’ye kadar Partikül Maddeleri (PM1.0)) Ardından gelişmiş, yüksek çıkışlı UV-C LED ışığı filtre yüzeyindeki bu zararlı partikülleri ortadan kaldırırken, Daikin’in Streamer teknolojisi filtrenin içini derinlemesine sterilize edilmesi için zararlı partikülleri ayrıştırmaya geçiyor.

Daikin VRV ve SkyAir Dairesel Atışlı Kaset Tipi İç Ünite ürünlerinde opsiyonel aksesuar seçeneği olarak satın alınabilen UV Streamer Kiti, aynı zamanda bu teknoloji ile uyumlu güncel model (FCAG-B, FXFQ-B ve FXFA-A) iç ünite kurulumlara da uyarlanabildiğinden temiz bir iç mekân havasına kolayca erişim sağlamaya olanak veriyor. Dairesel Atışlı Kaset Tipi İç Ünite; ofisler, okullar, fitness merkezleri ve mağazaların yanı sıra eczaneler, doktor ve diş hekimi muayenehaneleri ve benzeri işletmelerde yaygın olarak kullanılıyor.

Daikin’in iç hava kalitesini yükseltmek amacıyla geliştirdiği bir diğer ürün BAF552AA160 Yüksek Verimli Filtre. Daikin bu ürünü, hava temizleme tekniklerini HVAC (ısıtma, havalandırma, iklimlendirme) sistemlerine entegre edebilmek için oluşturduğu Sky Air (FCAG-B) ve VRV iç ünite (FXFQ-B, FXFA-A) dairesel atışlı kaset tipi iç ünitelerde kullanılmak üzere üretti.

Okul, hastane, restoran, otel ve konut gibi uygulamalarda kullanılabilen BAF552AA160 Yüksek Verimli Filtre, ePM10 %65 filtre sınıfına sahip bir aksesuar. Sky Air veya VRV iç ünite, ısıtma veya soğutma modunda çalışırken oda içinde meydana gelen hava sirkülasyonu yüksek verimli filtreden geçiriliyor ve bunun sonucunda havada bulunan zararlı maddeler filtrede hapsedilebiliyor. (*Sadece BYCQ140E, BYCQ140EW, BYCQ140EB dekorasyon panelleri ile kullanılabilir.) Ünite, 10 geçişten sonra 1,0 – 3,0 μm partiküllerin yüzde 97’si ve 3,0 – 10 μm partiküllerin yüzde 99’u yakalamayı vadediyor. Bu değer, sürekli olarak partikül oluşmayan bir ortamda, tek geçiş performansıyla gerçekte ölçülen verilere dayalı olarak simüle edilmiş bir değer olarak öne çıkıyor.

Ek parça gerekmeden kolayca monte edilebilen filtrenin kullanımı için dekoratif paneldeki emiş ızgarasını çıkarıp, yüksek verimli ön filtreyi monte etmek yeterli oluyor. Yüksek performans sağlanması için yüksek verimli ön filtrenin yılda sadece bir kez değiştirilmesi öneriliyor. Daikin yüksek verimli ön filtre için 2 bin 500 saatlik kullanım öneriyor. Filtrenin kullanım ömrü duman, evcil hayvan veya yoğun trafiğin olduğu bölgelerin varlığına göre değişim gösterebiliyor. Daikin, yoğun ortamlarda doğru havanın sağlanması ve solunabilmesi için filtrelerin daha sık değiştirilmesi gerektiğini öneriyor.

Daikin’in kullanıcılarına kaliteli iç ortam havası sunabilmek için geliştirdiği UV Streamer Kit ve BAF552AA160 Yüksek Verimli Filtre, Daikin bayi kanalı üzerinden satışa sunuluyor.


Daikin Türkiye
Türkiye’de 1978 yılından beri distribütörler vasıtasıyla 45 yıldır faaliyetlerini sürdüren Daikin, Temmuz 2011’de Airfel’i satın alarak Türkiye iklimlendirme sektörünün öne çıkan bir yatırımcısı oldu. Daikin Türkiye bugün ısıtma, soğutma ve havalandırma alanında Türkiye’nin en geniş ürün gamına sahip şirketidir.

Daikin Türkiye çatısı altında bulunan Daikin ve Airfel markalarının iklimlendirme sektörüne yönelik kombi, klima üniteleri, fancoil, klima santralleri vb. farklı ihtiyaçlara uygun son teknoloji ile üretilmiş ürünleri bulunmaktadır. Merkez ofisi İstanbul’da bulunan Daikin Türkiye, Sakarya’da 163 bin metrekare alan üzerine kurulu olan üretim tesislerinde, çatısı altında bulunan Daikin ve Airfel markalarının kombi, klima üniteleri, fancoil, klima santralleri vb. farklı ihtiyaçlara uygun ürünleri son teknolojiyle üretmektedir. 4 bölge müdürlüğü, yaklaşık 2000 çalışanı, 500 bayi, 16 kadın girişimci Sakura bayi, 500 satış noktası ve 500’ün üzerindeki yetkili servisiyle Türkiye’nin geniş bir coğrafyasına hizmet verebilmektedir. Ayrıca Avrupa’nın ilk iklimlendirme deneyim merkezini de sektörüne kazandırmıştır. İstanbul’da bulunan Daikin Akademi ise eğitimin gücünü paydaşların kişisel gelişim, mesleki deneyim ve iş yapma kalitesine yansıtmak için çalışmaktadır.

Türkiye’nin yanı sıra Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’nın da Ar-Ge, üretim ve lojistik üssü olarak konumlanan Daikin Türkiye, CIS ülkelerinden kendisine bağlı olan Azerbaycan, Özbekistan, Türkmenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Ermenistan, Tacikistan ve Gürcistan’ın sorumluluğu ile Kuzey Irak, Moğolistan ve KKTC pazarlarının sorumluluğunu da üstlenmiştir.