“İstanbulSMD Güze Merhaba Partisi” (Koleksiyon Mobilya) Jean Nouvel Sergisi’nin Ön Gösterimiyle Gerçekleşti!

Koleksiyon Mobilya, İstanbul Serbest Mimarlar Derneği’nin (İstanbulSMD) Güze Merhaba Partisi’nde sektör profesyonellerini bir araya getirdi. Etkinliğe Türk Serbest Mimarlar Derneği ile birlikte Ankara, İzmir, Akdeniz ve Bursa olmak üzere dört farklı ilden Serbest Mimarlar Derneği üyeleri katıldı.

Yoğun bir katılımla gerçekleşen etkinlikte bu yıl teması “Architecture for Resilient Communities” olarak belirlenen Dünya Mimarlık Haftası da kutlandı. Etkinlikte, 2008 yılında mimarlık alanında en prestijli ödüllerden birisi olarak kabul edilen Pritzker Mimarlık Ödülü başta olmak üzere çok sayıda ödüle sahip olan Fransız Mimar Jean Nouvel’in ön gösterim niteliği taşıyan sergisi de ilk defa ziyaretçilerle buluştu. Sergide özellikle Jean Nouvel’in “Blade Table” tasarımı yoğun ilgi gördü. Nouvel’in modernizm ve post-modernizmin ötesinde oluşturduğu kendi mimari üslubunu kullandığı tasarımlarına yönelik sergi çalışmaları önümüzdeki yıllarda devam edecek.

Sergide kullanılan görseller insan, doğa ve çevreye tamamen zararsız içerikle üretilmiş, temizlenebilir boya ile tasarlandı. Ayrıca görsellerde mevcutta dünyanın en ileri dijital teknolojisine sahip Alman imalatı duvar yazıcısı ve boyası kullanıldı.

Etkinlikte konuşan Koleksiyon Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Koray Malhan, “Sizleri bir arada görmek bizim için çok büyük mutluluk. Bir araya geldiğimiz zaman hepimizin konuşacak çok konusu var. Jean Nouvel’ın sergisi teaser niteliği taşıyor ve ilk defa izleyicilerle bugün burada buluştu. Bu sergi çalışması uzun soluklu bir proje. Önümüzdeki yıllarda Jean Nouvel’in sergi çalışmaları devam edecek. Ne yapıldığından çok bir şeyin neden yapıldığı ile ilgili düşünmek daha önemli geliyor. İçerisinde bulunduğumuz üretim ve tüketim süreçlerinin değiştiği ve şekillendiği süreçte kültürel tutkalı farklı katmanlardan oluşan toplumumuzda mesleklerin ötesinde bir şeyden bahsediyoruz. Dolayısıyla her mesleğin kendi mesleği dışındaki diğer mesleklere merakla yaklaşması ve diyalog kurmaya çalışması bir vazife. Bu serginin çıkış noktalarından biri o. Sizlerle bu akşam Jean Nouvel’in ilk sergisini yapıyor olmak bizim için mutluluk verici” açıklamalarında bulundu.

İstanbul Serbest Mimarlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Hızıroğlu, “Bugün hem Dünya Mimarlık Haftasını hem de derneğimizin geleneksel güz partisini kutlamak üzere sizlerle buluştuk. İstanbul Serbest Mimarlar Derneği olarak 2023 yılını tamamlamaya aylar kala dünyanın ve ülkece içinden geçtiğimiz zorlu koşulların tüm gerçekliği içerisinde Dünya Mimarlık Günü’nü Uluslararası Mimarlar Birliği UIA’nın bu yıla özel seçtiği ‘Architecture for Resilient Communities’ temasına vurgu yaparak kutlamak istiyoruz. Mimarların yaşanabilir bir toplum yaratma kapasitesi ve sorumluluğuna özel bir vurgu yapan bu tema bizleri çevresel sürdürülebilirliğe dair sorumluluklarla birlikte içinde bulunduğumuz topluma olan sorumluluklarımız içinde düşünmeye ve hareket etmeye davet ediyor. 21 yıldır mimarlık kültürüne katkı sunmak ve mimarlık mesleğinin toplumdaki saygınlığını ve etkinliğini artırmak için çalışıyoruz. Bu anlamlı etkinlikte bizleri birleştiren Koleksiyon Mobilya’ya çok teşekkür ederiz” dedi.