Filmekimi 2023 Programı Belli Oldu!

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 22’nci kez düzenlenecek Filmekimi’nin programı belli oldu. Filmekimi bu yıl İstanbul’da 13 – 22 Ekim, İzmir’de ise 20 – 22 Ekim tarihleri arasında Cannes’dan Venedik’e Locarno’dan Toronto’ya uluslararası festivallerde dünya prömiyerini yapan ödüllü filmleri sinemaseverlerle buluşturacak.


“22. Filmekimi”
Film Gösterimi

İstanbul

Tarih: 13 – 22 Ekim 2023
Yer:
Atlas 1948 Sineması, City’s Nişantaşı CINEWAM Premium,
Kadıköy Sineması, Sinematek / Sinemaevi

İzmir

Tarih: 20 – 22 Ekim 2023
Yer:
Paribu Cineverse Konak Pier İzmir

Katılım: Ücretli, Bilet Gerekli


Paribu sponsorluğunda gerçekleşecek Filmekimi’ne sayılı günler kaldı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da festivallerde gösterilmiş ödüllü ve yeni yapımlar, sinema izleyicileriyle Filmekimi’nde buluşacak. Filmekimi filmleri Beyoğlu’nda Atlas 1948 Sineması, Şişli’de City’s Nişantaşı – CINEWAM Premium ve Kadıköy’de Kadıköy Sineması ve Sinematek/Sinema Evi‘nde, İzmir’de ise Paribu Cineverse Konak Pier İzmir’de izlenebilecek.

Poor Things

Filmekimi‘nin açılış filmi Eylülde Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan için yarışan ve Cailee Spaeny’ye “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü getiren “Priscilla” olacak. Priscilla Presley’nin 1985 tarihli “Elvis ve Ben” adlı anı kitabından esinlenen filmin başrollerini Cailee Spaeny ile Jacob Elordi paylaşıyor. Kapanış filmi ise 80. Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan kazanan Yorgos Lanthimos imzalı “Poor Things” olacak. “Poor Things”, “Sarayın Gözdesi” ve “Cruella”nın da senaryolarını yazan Tony McNamara tarafından Alasdair Gray‘in “1992” tarihli romanından sinemaya uyarlanan filmin kadrosunda;  Emma Stone, Mark Ruffalo, Willem Dafoe ve Margaret Qualley gibi deneyimli oyuncular yer alıyor.

Dünya prömiyerini yaptığı Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’nin sahibi olan “Hitchcockvari mahkeme filmi” de Filmekimi izleyicileri ile buluşacak. Senaryosu daha önce Victoria ve Sibyl’de de iş birliği yapan yönetmen Justine Triet ile eşi Arthur Harari tarafından birlikte kaleme alınan film, bir çiftin beraberliğini de mercek altına yatıran bir cinayet-mahkeme gerilimi olarak sinemaseverlere sunuluyor.

Sararmış Yapraklar, Fotoğraf: Malla Hukkanen

Programda yer alan tüm filmler şöyle; yönetmen Aki Kaurismäki‘nin Cannes’da Jüri Ödülü’nü kazanan romantik komedisi “Sararmış Yapraklar” (Fallen Leaves), Jonathan Glazer’ın 10 yılın ardından sinemaya döndüğü ve Cannes’da Büyük Ödül’ü kazanan “The Zone of Interest”, yönetmen Todd Haynes’in Julianne Moore ve Natalie Portman gibi yıldız isimlerin başrolde olduğu yeni filmi “May December”, Sofia Coppola’nın Priscilla Presley ile Elvis’i konu aldığı filmi “Priscilla”, Ken Loach’un çektiği son film olacağını söylediği “Umudunu Kaybetme” (The Old Oak), İtalyalı yönetmen Nanni Moretti’nin son filmi “Güzel Günler” (Il Sol dell’Avvenire), Catherine Breillat’nın dokuz yıl sonra yönetmen koltuğuna oturduğu “Geçen Yaz” (L’été Dernier), Michel Gondry’nin sekiz yıl sonra beyaz perdeye döndüren “Çözümler Kitabı” (Le Livre des Solutions), Yeni Arjantin Sineması’nın yönetmen Rodrigo Moreno‘nun son filmi “Kabahatliler” (Los Delincuentes) ve Hayao Miyazaki’nin on yıl aradan sonra çektiği, Toronto’nun açılışında gösterilen “Çocuk ve Balıkçıl” (Kimitachi wa dô ikiru ka).

Zengin programı dışında afiş ve kampanyalarıyla da dikkat çeken Filmekimi’nin bu yılki kampanyasını yeniden Muhabbet üstlendi. #AylardanFilmekimi sloganıyla devam eden Filmekimi’nin reklam kampanyası, Filmekimi’nde arka arkaya film izleyen sahipleri tarafından ihmal edilmiş hayvanlara odaklanıyor. Reklam filminin yapımını ise Kala Film üstleniyor.

Festival biletleri, 4 Ekim 10.30’da başlayacak Lale Kart üyeleri için indirimli ön satışların ardından, 7 Ekim 10.30’da genel satışa açılacak.

Ayrıntılı bilgi için: filmekimi.iksv.org