(Adalar Müzesi)’nde Yeni Sergi: “Çeşmeler, Süs Havuzları, Fıskiyeler – İstanbul ve Su”

Taş eser ağırlıklı koleksiyonculuğu ile bilinen Gökçe Bayındır’ın Adalar Müzesi’ne bağışladığı eserlerin bir bölümü, müze bahçesinde “Çeşmeler, Süs Havuzları, Fıskiyeler – İstanbul ve Su” temalı sergiye dönüştürüldü. 23 Eylül Cumartesi günü, saat 17.00’de açılacak olan sergi, Adalar Müzesi’nin daimî koleksiyonunun parçası olarak kalacak.


“Çeşmeler, Süs Havuzları, Fıskiyeler – İstanbul ve Su”
Sergi

Küratör: Hakan T. Karateke
Açılış: 23 Eylül 2023 Cumartesi | Saat: 17.00
Yer: Adalar Müzesi Bahçesi, Büyükada / İstanbul


“Çeşmeler, Süs Havuzları, Fıskiyeler – İstanbul ve Su” adlı sergi; çeşme aynaları, süs havuzları, fıskiyeler, kuyu bilezikleri olarak da bilinen kuyu başları, su hazneleri ve kurnalardan oluşan yaklaşık kırk parçayı bir araya getiriyor. Koleksiyonun arkeolojik buluntular içeren bölümleri ise bahçenin ayrı bir bölümünde yer alıyor. Serginin küratörlüğünü ise Chicago Üniversitesi Osmanlı ve Türk Kültürü, Dili ve Edebiyatı profesörü Hakan K. Karateke üstleniyor. Büyükada geçmişi olan Karateke, çok sayıda eserinin yanında “III. Ahmed Devri İstanbul Çeşmeleri”nin de yazarlarından.

Taş eserlerin arasında kitabeli ayna taşlarının da bulunduğu sergide, Prof. Dr. Edhem Eldem’in de katkılarıyla, ağırlıklı bölümü 19. yüzyıla tarihlenen kitabelerin izi sürüldü. Hem etiketler hem de QR kodla ulaşılacak bilgiler müze internet sayfalarına aktarılarak, dönemin insan hikâyeleriyle birleşti. Sergilenen eserlerin arka planında ise, “İstanbul ve Su” başlığıyla gerek İstanbul’un, gerekse Adalar’ın su ile ilişkisine dair bilgiler, resimler, çizimler ve gravürleri bir araya getiren bilgilendirici panolar bulunuyor.