(Yapı Kredi Galeri)’den Yeni Bir Kamusal Program: “Portiko Okumaları ve Performansları”

Portiko, YKKS için ©Koray Şentürk.

Yapı Kredi Galeri, sergi programının yanı sıra sokak ve kurum arasındaki eşikte, binanın girişinde bulunan “portiko” adlı mekânda yeni bir kamusal programa başlıyor. Her ay iki kez Çarşamba günleri 18.00’de yapılacak olan programın ilki 9 Ağustos’ta sanatçı Eda Gecikmez’i konuk ediyor. 


“Portiko Okumaları ve Performansları”
Kamusal Program

Konuk Sanatçı: Eda Gecikmez
Program Küratörleri: Burcu Çimen, Didem Yazıcı
Editör: Fisun Yalçınkaya
Destekleyenler: Tarabya Kültür Akademisi
Teknik: Aykut Yılmaz
Tarih: 9 Ağustos 2023 Çarşamba | Saat: 18.00
Yer: Portiko, Yapı Kredi Galeri, İstiklal Cad., No: 161, Beyoğlu İstanbul


“Portiko Okumaları ve Performansları”nda performans sanatçıları özellikle mimari ve kamusal alanla ilişkilenen çalışmalarıyla Portiko’ya davet edilirken, okuma programında sanatçı, yazar, şair, editör, araştırmacı ve kültür çalışanlarının kendi yazdıkları ya da onlara ilham veren metinler yer alıyor.

Yapı Kredi Kültür Sanat’ın 1945’ten bu yana devam eden yayıncılık geleneğiyle ilişkilenen okuma programı, Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan kitapların, cogito, kitap-lık ve Sanat Dünyamız dergilerinin içeriklerinin de yer aldığı çok disiplinli bir yol izliyor. İstanbul’un çok dilli bir şehir olduğu göz önünde bulundurularak hazırlanan Portiko’da şehrin eski ya da yeni
sakinlerinin izleyici olarak konuk edilmesi hedefleniyor. Portiko, Yapı Kredi Müze, Galeri, YKY Beyoğlu Kitabevi ziyaretçilerini ve caddenin kalabalığı arasındaki insanları gündelik koşuşturmaya kısa bir ara vermeye davet ediyor. Günde yüz binlerce kişinin geçtiği İstiklal Caddesi’nin hareketliliği ve öngörülemez dinamiği arasında sanata ve düşünceye daha çok alan
açmaya çağıran bu program, bina mimarisi ve kamusal alanla ilişkiyi temel alıyor. Galeri ve müze dışındaki mekânları kullanan program, beden ve performans üzerinden farklı ses, dil ve düşünceleri bir araya getiriyor.

Yapı Kredi Galeri ekibi tarafından hazırlanan program Tarabya Kültür Akademisi’nin iş birliği ile Almanya’dan İstanbul’a misafir sanatçı programıyla gelen kültür çalışanlarını da ağırlayacak.

Eda Gecikmez: “Dünyanın Sonundaki Mantar”

Eda Gecikmez, Fotoğraf: Deniz Koloğlu.

İlki 9 Ağustos Çarşamba saat 18.00’de gerçekleşecek Portiko Okumaları’nda sanatçı Eda Gecikmez eserlerine ilham olan ve sanatsal araştırmalarında referans verdiği “Dünyanın Sonundaki Mantar: Kapitalizm Enkazlarında Yaşam İmkânı Üzerine” isimli kitaptan seçtiği bölümleri okuyacak. Amerikalı antropolog Anna Lowenhaupt Tsing’in yazdığı ve Yapı Kredi Yayınları’ndan yakın zamanda çıkan kitap 21. yüzyılın antropoloji klasiklerinden biri. Gecikmez, aynı kitaptan yola çıkarak 2018 yılında Sevil Tunaboylu ile beraber “Güneş Yerinde” adlı bir de sergi hazırlamıştı.

Uygarlığın temel ilkelerinin ötesine geçen gerçek hikâyeler anlatmanın yeni yollarını bulma vakti geldi. İnsan/Doğa ayrımından kurtulduğumuzda, tüm varlıklar yeniden hayat bulabilir, kadınlar ve erkekler dar görüşlü bir akılcılığın sınırlarına hapsolmaksızın kendilerini ifade edebilir.


Eda Gecikmez
Resim, çizim, kolaj ve performans gibi mecralardan yola çıkarak, çeşitli failler
aracılığıyla şekillenen, parçalanan ve yeniden üretilen bedenler ve mekânları araştırır. Feminist ve sürrealist gelenekten beslenen bir görsel dil kullanır ve tarihsel, metinsel, gündelik, mitik ve politik olanı birbirinden ayırmadan, aralarında oluşan ilişkilerin izini sürer. Gecikmez 2010’da Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü’nden mezun oldu. Lisans eğitimi sırasında bir yıl İspanya Valencia Politeknik Üniversitesi San Carlos Güzel Sanatlar Fakültesi’nde eğitim gördü. 2015’te Cittadellarte – Fondazione Pistoletto, Biella, İtalya; Kultivera, Tranås, İsveç ve 2023’te ISCP, New York, ABD olmak üzere sanatçı misafir programlarına katıldı. 2016-2017 döneminde Beyrut’ta, Ashkal Alwan Plastik Sanatlar Derneği’nin düzenlediği Home Workspace Sanat Eğitimi Programı’nı tamamladı. 2019 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü’nden, Sanat ve Tasarım Yüksek Lisans derecesini aldı. Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Resim Bölümü’nde Sanatta Yeterlik Programı’na devam eden Gecikmez, İstanbul ve Ankara’da yaşıyor ve çalışıyor.