Üç Gün Üç Kıtada Festival: “Mekânlar Festivali”

Bertha Spaces’in fiziksel mekanların insan ilişkilerini geliştirmede ve sosyal değişimi teşvik etmede oynayabileceği role odaklanan “Mekânlar Festivali”, 15 – 17 Haziran 2023 tarihleri arasında, üç kıtada dağılmış olan beş aktivist mekânın ev sahipliğinde, yüz yüze ve çevrim içi platformlarda gerçekleşecek.


“Mekânlar Festivali”
İstanbul / Etkinlik

Tarih: 15 – 17 Haziran 2023
Yer: Postane, Beyoğlu / İstanbul
Katılım:
Herkese Açık


Bertha Vakfı‘nın bir programı olan Bertha Spaces, daha adil bir dünya vizyonu doğrultusunda çalışan aktivistlere ve topluluklara mekân açarak iş birliği, öğrenme ve bağlantı kurma fırsatları yaratmayı hedefleyen küresel bir kolektif. Bu ağın parçası olan Bertha House (Cape Town, Güney Afrika), Bertha Retreat (Dwarsrivier Valley, Güney Afrika), BLK Hudson (Newburgh, NY, ABD), Philippi Village (Philippi, Güney Afrika) ve Postane (İstanbul, Türkiye); farklı yerlerde ve farklı alanlarda çalışsalar da, mekânsal adaletsizliğe karşı duruşları doğrultusunda ortaklaşıyorlar.

“Mekânlar Festivali”nin İstanbul’daki ayağı ise Postane‘de gerçekleşecek. Festivalin teması olan “Hakiki Konukseverlik” (Radical Hospitality), Bertha Spaces’ın ortak prensibi olan, daha iyi bir Dünya için çalışan bireyler ve grupları destekleyen güvenli alanlar yaratma çabasını tanımlıyor. Festival bu kavram altında “Mekânsal Adalet”, “Gıda Adaleti”, “Söylem Adaleti” ve “Ekonomik Adalet” başlıklı dört konuya odaklanacak. Üç gün boyunca uzun metraj film gösterimleri, yerel sanat üreticilerinin ve sosyal girişimlerin atölyeleri, yiyecek ikramları, çocuklar ve gençler için özel programlar ve topluluk üyeleriyle bağlantı kurma fırsatları olacak. Programlar, hem yüz yüze hem de çevrim içi gerçekleşerek ilgilenen herkesin katılımına açık olacak.

Festival boyunca çeşitli atölyeler ve Postane Dükkan ve Postane Gıda Dükkanı’nda da yer alan ürünlerle Postane Teras’ta bir Dayanışma Pazarı gerçekleşecek. Liana Kuyumcuyan ve Murat Tülek’in binanın tarihi üzerine yürüttükleri araştırma ve yayın projeleri kapsamında hazırlanan “Postane: Bir Bina Arkeolojisi” isimli sesli sergi, festival boyunca binada deneyimlenebilecek.

Üç gün boyunca gerçekleşecek etkinliklerin programı için Postane‘nin Instagram ve Twitter sayfalarını takip edebilirsiniz. Festivalin diğer katılımcılarının program detayları ise berthaspaces.org web sitesinden incelenebilir.