CI Bloom 2023” Sanat Fuarı 31 Mayıs’ta Başlıyor!

Contemporary Istanbul tarafından organize edilen CI Bloom sanat fuarının ikinci edisyonu, 31 Mayıs – 4 Haziran 2023 tarihleri arasında Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı Rumeli Salonu’nda sanatseverlerle buluşacak.


“CI Bloom 2023”
Fuar

Tarih: 31 Mayıs – 4 Haziran 2023
Yer: Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı Rumeli Salonu, Şişli / İstanbul
Katılım: Bilet Gerekli


Bölgenin yeni nesil sanatçılarını ve sanat profesyonellerini bir araya getirecek olan CI Bloom, Borusan Otomotiv BMW Türkiye, Paribu ve LG OLED evo partnerliğinde gerçekleşecek. Fuarın seçici kurulu tarafından davet edilen katılımcı galerilerinin yanı sıra CI Bloom, özel projelere ve inisiyatif katılımlarına yer vererek, Türkiye sanat sektörünün gelişmesini ve çeşitlenmesini teşvik etmeyi amaçlıyor. Fuar programında özel projelere ek olarak, mimarlık, çağdaş sanat ve dijital sanat odaklı konferanslar da yer alacak. Ayrıca fuar kapsamında Türkiye’deki çağdaş sanatın güncel etkisini yansıtmak için yabancı basın ve uluslararası müzelerin temsilcileri, yöneticileri ve destekçilerini özel bir tur programıyla bir araya gelecek.

CI Bloom seçici kurul üyeleri arasında; Adnan Yerebakan (Sanatorium), Bahar Kızgut (Martch Art Project), Tankut Aykut (Öktem Aykut), Moiz Zilberman (Zilberman Gallery), Oktay Duran (Art On Istanbul), Hazer Özil (Dirimart), Ulaş Parkan (Ambidexter), Yeşim Turanlı (Pi Artworks) gibi isimler yer alıyor.

Contemporary Istanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli, fuar hakkında şunları söylüyor:

“Contemporary Istanbul’un 18. Yaşına yaklaşırken bu geçen süre boyunca birçok zorluğa rağmen, fuarlarımızı galerilerimiz, sanatçılarımız ve partnerlerimiz ile gerçekleştirmenin sevincini ve mutluluğunu yaşıyoruz. CI Bloom’un varlığı ve çağdaş sanatın sürdürülmesi için aynı öz veriyi bu yılda veriyor. Yaşanan felaketin etkilerinin çözümlerinden birinin de sanatın devamlılığı olduğuna inanarak sanat dünyasının tüm oyuncularıyla birlikte çalışıyoruz. Bu yılki CI Bloom’u LK Rumeli Salonları’nda gerçekleştireceğiz. 2022 ve 2023 yıllarında, Türkiye’nin çağdaş sanat sahnesine katkıda bulunan yeni galerilerin sayısında bir artış gördük. Bu artışın devam etmesi bizim için önemlidir. CI Bloom fuarı 5 yeni ve genç galeri ve Anadolu’nun farklı kentlerine yayılan inisiyatiflere ev sahipliği yapacak. Zor zamanlarda bile, sanatın devamlılığı ve nefes aldırması önemlidir. CI Bloom önümüzdeki yıllarda büyüyerek devam edecek. Bölgenin artan önemini ve canlılığını yansıtmakta ve bölgenin çağdaş sanat profilinin belirlenmesinde ve desteklenmesinde önemli bir rol oynamaktadır.”