(Zilberman)’da Yeni Sergi: “Çatısız”

Neriman Polat’ın “Çatısız” başlıklı sergisi, 24 Mayıs – 15 Temmuz 2023 tarihleri arasında Zilberman, Mısır Apartmanı’ndaki ana galeri mekânında sanatseverlerle buluşuyor. Sergi kapsamında sanatçının pandemiden bugüne üzerine çalıştığı; mekâna özgü bir yerleştirme, fotoğraf ve videonun bulunduğu yeni yapıtları yer alıyor.


“Çatısız”
Sergi

Sanatçı: Neriman Polat
Açılış:
24 Mayıs 2023| Saat: 18.00 – 20.00
Tarih:
24 Mayıs – 15 Temmuz 2023
Yer: Zilberman, Mısır Apartmanı, Beyoğlu / İstanbul


Sergi Metninden:

“Çatısız iklim krizi, ekonomik güçlükler, barınma sorunu, yalnızlaşma, aidiyet, güvence, kadın hakları gibi konu ve kavramlar üzerinden bir anlatı oluşturuyor. Sanatçı maddi ve manevi olarak yoksunluk içinde olan halkın sistemin dışına atıldığı ve güvencesiz hissettiği bir atmosferi galeri mekânına taşıyor.

Polat temel ihtiyaçların bir lüks haline geldiği günümüz krizinin vahametini serginin girişinde duran Mutfak başlıklı yerleştirmesiyle vurguluyor. Tüller Serisi serginin merkezinde yer alan tüllerin bir apartmanın duvarından sarktığı hallerinin fotoğraflarıyla izleyiciyi karşılıyor. Sergiye ismini veren Çatısız yerleştirmesi, ziyaretçiyi tuğla ve çıplak duvarlardan yapılmış bir evin odalarına davet ediyor. Mekânı çevreleyen tüllerin kimisi altın renginden bakliyatları üstünde bir nakış gibi taşıyor kimi boşlukta, yırtık ve yıpranmış bir biçimde duruyor, kimi ise basma kumaşlardaki geleneksel motiflerden kesilmiş gül desenleri ile salınıyor. Barınma şartlarının giderek zorlaştığı, açlık seviyesinde hanelerin arttığı yoksulluk halini imleyen bu tüller aynı zamanda geleceksiz ve güvencesiz ortamın en büyük mağduru olan kadınların da hikayelerini üstünde taşıyor. Sanatçı, 2020 yılında faili meçhul bir şekilde ortadan kaybolan ve bugüne kadar haber alınamayan Gülistan Doku’ya ithafen ürettiği çiçeklerle bezeli tül aracılığıyla kadına şiddetin üstünün kapanmayacak önemli bir mesele olduğunun da altını çiziyor. (…)”