Harun Antakyalı’nın “BU” Sergisi (Yapı Kredi bomontiada)da!

Cue Art Space organizasyonu ile düzenlenen Harun Antakyalı’nın “BU” sergisi, 21 Mart – 9 Nisan tarihleri arasında Yapı Kredi bomontiada Galeri’de sanatseverlerle buluşuyor. GROHE Türkiye’nin desteğiyle gerçekleşen sergi, sanatçının farklı dönemlerinden eserlerini retrospektif bir bakışla bir araya getiriyor.


“BU”
Sergi

Sanatçı: Harun Antakyalı
Tarih: 21 Mart – 9 Nisan 2023
Yer: Yapı Kredi bomontiada Galeri, Şişli / İstanbul


Metropolü, onun karmaşık yapısıyla şekil almış insanları ve ana maddesi betonu yapıtlarında işleyen Harun Antakyalı’nın “BU” sergisi, sanatçının 30. yılını tamamladığı profesyonel sanat kariyeri boyunca ürettiği eserlerden dünden bugüne bir seçki sunuyor. Modern ve post-modern yaşamın kaynağı metropolden, yükselen binalardan, duvarlardan, sokaklardan, 20. ve 21. yüzyıl insanının her daim temasta olduğu betondan ve tüm bunların insana yansımalarından görsel ve fikirsel evrenini oluşturan sanatçı; bu yaklaşımını, sanat pratiğinde figür, malzeme, yüzey, doku ve boyut gibi unsurlara dahil ederek farklı formlarda ifade ediyor.

Sokağı ekspresyonist bir tutumla galeri mekânına taşıyan sanatçı, bu tavırla aynı zamanda, kendi kimliğini şehrin tamamına nüfuz edecek kadar geçirgen kılıyor. Sanatçı, beton malzemesi üzerinden sokak sanatının özgürlüğünü benimseyerek; metropol yapılarının tümü, okullar, binalar, hastaneler, köprüler ve duvarlar, Antakyalı’nın figürlerinin dolaşabileceği alanlara dönüştürüyor. Sanatçının çalışmalarında her yüzeyde tekrar akıl dışı ya da bilinç dışı bir noktada figürler izleyicinin karşısına çıkıyor.

Harun Antakyalı, “BU” sergisi ile modern insanın metropolün yapısıyla birleşik, karmaşık ve hatta çapraşık varlığının yanı sıra, sokağın bir parçası olarak insan fikrinden yola çıkan yaklaşımını nasıl ele aldığını, zamana yayılan bir perspektiften göstermeyi amaçlıyor.

Sergilenecek eserlerin satışından elde edilecek gelirin bir kısmı, Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı‘nın (TOÇEV) yararına; sergi kapsamında hazırlanan ve sanatçının tasarımlarını taşıyan ürünlerin satışından elde edilecek gelirin bir kısmı ise sokak hayvanları için çalışan sivil toplum kuruluşları HEPADER, ÇAKBİPATİ ve PAWGUARD’ın yararına bağışlanacak.

“BU”, Yapı Kredi bomontiada Galeri’de her gün saat 10.30 ile 20.00 saatleri arasında ücretsiz gezilebilir.