(Mimarlar Derneği 1927)’den Yaşanan Depremler Hakkında Kamuoyu Açıklaması…

Mimarlar Derneği 1927, 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen ve birçok ilde etkisini gösteren Kahramanmaraş merkezli depremler ile ilgili bir kamuoyu açıklamasında bulundu:

Türkiye art arda iki büyük depremle sarsıldı. Depremlerin merkezlerine yakın 10 il başta olmak üzere benzeri görülmemiş bir yıkımla karşı karşıyayız.

Bilime, bilimsel düşünceye, ilgili meslek alanlarının uzmanlığına ve uyarılarına; ülkemizin ve dünyanın yaşadığı depremlerden edinilen acı tecrübelere aldırmadan yıllar boyunca kendi ellerimizle inşa ettiğimiz şehirlerin altında kaldık.

Yardım tırlarının, medyanın gürültüsü enkaz altından, üstünden seslerini duyurmaya çalışan onbinlerin sesini bastıracak kadar güçlü değil.

Deprem sonrasında ortaya çıkan o müthiş dayanışma duygusu ve enerjinin, yaşanan felaketi engelleyebilecek yasaları hayata geçirememiş, mevcut yönetmelikleri uygulatamamış, felaket sonrasında hızlı, etkili, verimli bir eşgüdüm ve iletişimi sağlayamamış olması gerçeği ile yüzleşmek zorundayız.

Bu felaketin sorumluluğu hepimizin omuzlarında. Yıkılmış binlerce binanın elde edilmesi ve kullanılmasında söz, yetki, karar sahibi olan herkes, her kurum, hepimiz sorumluyuz.

Bugün enkaz altında kalan insanlarımıza, uygarlığımıza zamanında, etkili destek ulaştıramamanın sorumluğu sadece yetkililerde değil. Bu yetkiyi verdiğimiz kurumlar ve kişileri denetleyecek mekanizmaları işletemeyen, haklarından ve sorumluluklarından doğan gücünü seçimden seçime oy vermeye indirgeyen herkeste.

Üzgünüz.

Ancak vazgeçmiş değiliz. Önümüzde uzun bir süreç olduğunun farkındayız. Yüz yıla yaklaşan birikimimiz, belleğimiz, üyelerimiz ve dostlarımızla birlikte, ülkemizin bu zorlu süreci atlatmasında üzerimize düşeni yapacağımıza, daha iyi yaşam alanlarını birlikte inşa edeceğimize inanıyoruz.

Saygılarımızla,

Mimarlar Derneği 1927