[Proje]: Karp Tasarım Seramik Atölyesi

Proje Adı: KARP TASARIM SERAMİK ATÖLYESİ
İSTANBUL, 2022
İç Mimari: PAYE DESIGN | HİLAL KIR, EYÜP KIR
İşveren: KARP TASARIM | ALİCAN ERİÇ
Fotoğraf: HACER BOZKURT

İstanbul Kozyatağı’nda bulunan Karp Tasarım Seramik Atölyesi’nin iç mimari tasarımı Paye Design imzası taşıyor. 2022 yılında tamamlanan 110 m²’lik atölye projesini tasarım ekibi şöyle anlatıyor:

İki ana bölümden oluşan seramik atölyesi Kozyatağı’ndaki bir apartmanın giriş katında bulunmaktadır. İşlek bir cadde üzerinde bulunan mekânda arka bölüm atölye olarak ön bölüm ise hem showroom hem de öğrencilerin ders alacağı bir alan olarak planlandı. 

Yeni bir yapıda bulunan seramik atölyesinde mevcut bölmeler değiştirilmeden plan düzenlemesi ihtiyaçlara göre şekillendirildi. Showroom ve eğitim alanı mekânın konumundan dolayı aynı zamanda bir vitrin görevi göreceğinden ürün sergi alanları büyük önem taşıyordu. Girişin yanına cadde cephesine konumlandırılan sunum alanları ile birlikte duvarlara tasarlanan raf sistemleri ile davetkâr bir mekân oluşturuldu. Tavanda ve raf sistemlerinde kullanılan renk ve ahşap dokusu ile showroom kapısı gibi diğer mobilya ve sergi ürünlerinde kullanılan oval formlar mekânın kimliğini oluşturan ana unsurlardandır. Girişin sağında bulunan sır koleksiyonu ve oturma gurubunda da aynı formlar ve tasarım dili devam ettirilmiştir. Showroom ortasına konumlandırılan yuvarlak masa hem öğrencilerin seramik eğitiminde kullanılmak üzere hem de sergi veya davet gibi etkinliklerde ihtiyacı karşılayacak şekilde tasarlanmıştır.

İkinci bölümde bulunan atölye kısmı showroomdan farklı olarak aynı dile sahip olsa da ihtiyaç odaklı olarak planlandı. Ürünlerin ham hallerinin korunacağı ve sergilenmeden önce hazırlık ve fırınlamaların yapıldığı, aslında mekânın kalbi diyebileceğimiz bir alan oluşturuldu. Bununla beraber mekâna hizmet edecek mutfak ve WC de bu ikinci bölümde konumlandırıldı.

Seramik atölyesi tasarlanırken ürünleri ön plana çıkaracak kadar sade ama aynı zamanda kullanıcıları içeri davet edecek kadar da dikkat çekici olacak şekilde planlandı. Genel aydınlatmalar sıva altı spotlarla sağlanırken özellikle ürünlerin sergilendiği sunum alanları, raflar gibi bölümlerde noktasal ve sarkıt aydınlatmalar tercih edildi. Raf sistemlerinde ise şerit ledlerle bu görsellik desteklenerek oluşturulan atmoster ile davetkâr bir mekân kurgulandı.


Aydınlatma

  • Goya Aydınlatma
  • Hedef Aydınlatma

Mobilya Aksesuar

  • Döşemehane [Özel Üretim]

Bitirme İşleri

  • VitrA
  • Marshall

Islak Hacim

  • VitrA
  • Çanakkale Seramik
  • E.C.A.