(Mixer)’de Yeni Sergi: “For Book Lovers”

Mixer, “For Book Lovers” adlı sergiyi 23 Aralık 2022 – 28 Ocak 2023 tarihleri arasında sanatseverlerle buluşturuyor.


 “For Book Lovers”
Sergi

Sanatçılar: Levent Aygül, Memed Erdener, Hatice Karadağ, Begüm Mütevellioğlu, Rugül Serbest, Meltem Sırtıkara, Sevil Tunaboylu
Açılış
: 23 Aralık 2022 Cuma | Saat: 18.00 – 20.00
Tarih: 23 Aralık 2022 – 28 Ocak 2023
Yer: Mixer, Karaköy / İstanbul


 “For Book Lovers”, sergi tanıtım metninde şöyle ifade ediliyor:

For Book Lovers sergisi David Trigg tarafından hazırlanan Reading Art: Art for Book Lovers adlı kitaptan esinlenerek düzenlenmiştir. Kitap, sanat tarihi boyunca içinde kitap bulunduran farklı üretim biçimlerinden eserleri bir araya getiriyor. Sergi ise yakın dönemde güncel sanatta kitap bulunduran resimlere odaklanıp Mixer’in proje odasında yer alan bir seçkiyi izleyici ile buluşturuyor.

İnsanların kitaplarla kurduğu bağ kuşkusuz çok büyük. Kitap, bazen bir tutku sebebiyle bazen de bir mesaj iletmek amacıyla sanatçılar tarafından eserlerinde kullanılan bir nesne olmuştur.

Sanat tarihi boyunca sayısız eserde, -resimden heykele; yerleştirmeden fotoğrafa- bir kitaba rastlamak mümkün. Sergiye ilham veren kitap bize bunu kanıtlar nitelikte. Sadece resme odaklandığımızda bile çok geniş bir yelpaze ile karşılaşıyoruz. Kitap bize, Napoli Ulusal Arkeoloji Müzesi’nde bulunan, M.S 55-79 yılları arasında yapıldığı varsayılan Balmumu tabletleri ve kalemi olan Pompeii’den kadın (Woman from Pompeii with wax tablets and stylus) portresinden Diego Velazquez’in 1644 yılında yaptığı Buffoon with Books adlı eserine; 1848 yılında yapılan Gustave Courbet’nin Marc Trapadoux Examining a Book of Prints isimli eserinden René Magritte’in 1937 tarihli Reproduction Forbidden adlı resmine; Osman Hamdi Bey’in 1878 tarihli The Scholar resminden Liu Ye’nin 2010 tarihli Banned Book 3 isimli resmine kadar pek çok eserle karşı karşıya bırakıyor. Kitaba, okumak ve sahip olmanın ötesinde bir nesne olarak düşkün olan her sanatseveri büyüleyecek bir eserler bütünü olarak okunabilecek bu kitap bizi For Book Lovers sergini düzenlemeye yönlendirdi.

Günümüzde tüm dünyada olduğu gibi yerel sanat ortamımızda da pek çok sanat çalışmasında kitabın kendisine ya da temsiline rastlamak mümkün. For Book Lovers sergisinde Mixer ekibi olarak çok yakın zamanda sanat ortamında karşılaştığımız kitap içeren resimlerden bir seçkiyi izleyici ile buluşturuyoruz. For Book Lovers, Levent Aygül, Memed Erdener, Hatice Karadağ, Begüm Mütevellioğlu, Rugül Serbest, Meltem Sırtıkara ve Sevil Tunaboylu’nun resimleri ile kitap ve sanat tutkunlarına atfedilen bir sergi olarak izlenebilir.”

Daha fazla bilgi için Mixer web sitesi ve sosyal medya sayfaları (InstagramFacebookTwitter) takip edilebilir.