(Arter) Neue Klangkunst’un “Dokuzuncu Dalga – Doğaya Övgü” Performansına Ev Sahipliği Yapıyor!

Neue Klangkunst, Dokuzuncu Dalga – Doğaya Övgü, Bölüm 1, Su ve Hava - Yaratım Öyküsü

Arter, 15 – 16 Aralık tarihlerinde Neue Klangkunst’un insanlığın dokuz evrensel varoluş durumunu deneysel bir müzikal çerçevede odağına alan “Dokuzuncu Dalga – Doğaya Övgü” adlı performansına ev sahipliği yapıyor. Stefan Winter ile Mariko Takahashi’nin iş birliğiyle hayata geçirilen sanatçının çok katmanlı performansı, Arter’de ilk kez seyirci karşısında canlı olarak icra edilecek.


“Dokuzuncu Dalga – Doğaya Övgü”
Performans

Sanatçı: Neue Klangkunst
Tarih: 15 – 16 Aralık 2022
Yer: Arter, Karbon Performans Salonu, Beyoğlu / İstanbul


Neue Klangkunst’un müzik, ses ve gürültüyü hareketli görüntüyle bir araya getiren “Dokuzuncu Dalga – Doğaya Övgü” isimli performansı, Almanyalı besteci Ludwig van Beethoven’ın da eserlerini ürettiği 18. yüzyıl sonlarında endüstrileşme süreciyle birlikte şekillenen “insan çağı”nın dünyaya etkilerini ele alıyor. Neue Klangkunst’un Fumio Yasuda tarafından uyarlanmış Ludwig van Beethoven eserlerini kapsayan performansını, çeşitli ses müdahaleleri ve deneysel bir filmle bir araya getiren “Dokuzuncu Dalga – Doğaya Övgü”, 15 Aralık 2022 Perşembe akşamı saat 20.00’da Arter’in performans salonu Karbon’da ilk kez seyirci karşısında canlı olarak icra edilecek. Performansı, 16 Aralık 2022 Cuma günü de deneyimlemek mümkün olacak.

2013 yılında İtalya’da Lampedusa Adası açıklarında bir mülteci teknesinin batması sonucu yaşanan trajediden yola çıkan “Dokuzuncu Dalga – Doğaya Övgü”, her biri üçer görsel şiir etrafında kurgulanmış “Sonsuz Mavi”, “Derin Yeşil” ve “Kırmızı Bölge” başlıklı üç ana bölümden oluşuyor. Birbiriyle tematik bağlar kuran bu bölümler, insanın doğumundan itibaren deneyimlediği (yaratım, fanilik, güzellik, ümitsizlik, kaçış, arayış, güçsüzlük, nefret ve terk edilmişliği içeren) dokuz duygu ve varoluş durumunu doğal öğeleri temsil eden imgeler ve yaratılan kapsayıcı ses ortamı aracılığıyla birer metafor olarak irdeliyor. Doğal seslerin ve endüstriyel gürültünün analog enstrümanlar ve müzik ekipmanlarıyla anlık olarak yeniden yaratıldığı bu ses ortamı, müzikal çerçevede çağrışımsal imgelerle birleşerek şiirsel bir anlatım sahası meydana getiriyor.

Neue Klangkunst’un “Dokuzuncu Dalga – Doğaya Övgü” performansı, Bernd Ruf’un yönetiminde Ferhan ve Ferzan Önder (dört el piyano), Klaus-Peter Werani ve Geneviève Strosser (viyola), Joachim Badenhorst (klarnet), Gareth Davis (bas klarnet) ile Mathis Nitschke ve Stefan Winter tarafından icra edilecek.

15 – 16 Aralık 2022 tarihlerinde Bavyera Eyaleti Bilim ve Sanat Bakanlığı, Goethe-Institut ve Kagel-Burghardt Vakfı’nın destekleriyle gerçekleşecek etkinliklerin biletleri Arter’den temin edilebilir veya biletler@arter.org.tr adresi üzerinden rezervasyon yaptırılabilir.