(Akaretler Sıraevler)’de Derya Geylani’nin “Geyikli Gece” Çalışması…

PG Art Gallery sanatçısı Derya Geylani ile BE THE MEISTER iş birliği, özel bir enstelasyon ile Akaretler’de sergileniyor. Cam sanatçısı Derya Geylani’nin Turgut Uyar’ın “Geyikli Gece”den ilham alarak yarattığı enstalasyon çalışması, Akaretler 17 numaralı binada 24 Kasım 2022’de izlemeye açılıyor.


“Geyikli Gece”

Sanatçı: Derya Geylani
Tarih: 24 Kasım – 1 Aralık 2022
Yer: Akaretler Sıraevler, No: 17, Beşiktaş / İstanbul


Derya Geylani; yıllar boyunca taşınan miras, gelenek ve ustalığı yeni nesillerle farklı bir boyutta buluştururken, bir araya gelinen “BE THE MEISTER” projeyi bütünlüyor. Bu senelere yayılan kodları simgeleyen “BE THE MEISTER”; farklı disiplinlerden kendi alanlarında uzman isimlerle iş birliği yaparak, kendi ustalığını çeşitli alanlardan beslenerek orta koyuyor.

Bilgili Holding Sanat Projeleri Yöneticisi Begüm Güney, enstalasyon özelinde şu şekilde açıklamalarda bulunuyor:

“‘Be the meister’ fikrinin çok uzun zamandır aynı köprülerle birbirine bağladığı miras, gelenek ve ustalığı tam da bu nedenle bugün sanatsal ifadesini camla bulan bir sanatçı ile temsil etmektedir. Gelenek ve ustalığı yücelten ‘be the meister’ın Çağdaş Cam Sanatçısı Derya Geylani ile birlikte aynı odada olmasının tek sebebi budur. ‘Be the meister’ kendi pratiğinde ustalaşan genç bir sanatçının uzun bir süredir üzerinde çalıştığı kavramlar bağlamında yolculuğuna eşlik etmektir. Yapıtın taşıdığı çoklu anlamların yoğun hisleri ile hiç beklenmedik bir anda havaya yükselen nesnelerle zamanı donduran bu eser mikro zamanın anıtlarına dönüşüyor. Büyülü ve sonsuz bir odaya buyrun.”

Derya Geylani’nin “Geyikli Gece” adlı geri dönüştürülmüş camlardan oluşan enstalasyonu, 1 Aralık 2022 tarihine kadar Akaretler’de izlenebilir.