(Borusan Contemporary)’den Yeni Etkinlik Serisi: “Peki Mimarlar Ne Düşünüyor?”

Borusan Contemporary’nin “Peki Mimarlar Ne Düşünüyor?” başlıklı serisinin 19 Kasım’da gerçekleşecek ilk oturumuna Melike Altınışık, Hakan Demirel ve Kerem Piker konuk olacak. Etkinlik serisi Dr. Emin Mahir Balcıoğlu moderatörlüğünde gerçekleştirilecek.


“Peki Mimarlar Ne Düşünüyor?”

Moderatör: Emin Mahir Balcıoğlu
Konuşmacılar:
Melike Altınışık, Hakan Demirel, Kerem Piker
Katılım: Ücretli
Tarih:
19 Kasım 2022 Cumartesi | Saat: 14.00
Yer:
Rumelihisarı Mah. Baltalimanı Hisar Cad. No: 5 Perili Köşk, Sarıyer/İstanbul


Borusan Contemporary, güncel koleksiyon sergisi Hibrit Mekânlar paralelinde bir etkinlik serisini hayata geçiriyor. “Peki Mimarlar Ne Düşünüyor?” isimli seri, mimarinin perspektifinden yola çıkarak çağdaş sanatın ve mimarlığın evrildiği yeni süreçte mimarlarla sanatçılar arasındaki yakınlaşmada beliren ve daha önce gündeme gelmeyen, keşfedilmemiş alanlara odaklanmayı hedefliyor.

Dört kısımdan oluşan etkinlik serisinin ilk oturumu 19 Kasım 2022’de Borusan Contemporary’nin Perili Köşk, Rumelihisarı adresinde gerçekleştirilecek. Etkinlik serisi Aralık 2022 ve Şubat 2023 tarihlerinde programlanan fiziki oturumlarla devam edecek. Nisan 2023’te düzenlenecek olan oturum, çevrim içi kanallardan yayınlanacak.

Etkinlik serisi kapsamında, mimarların çağdaş sanatla kendi üretimleri arasında nasıl bir bağlantı kurduğu, sanatsal içerik ile mekân ilişkilerini ele alırken verdikleri kararlarda sanatçılarla olan diyaloglarının nasıl geliştiği; sanatçı ile mimar perspektiflerinin nasıl iç içe geçtiği, akışkan, hibrit ve yeni bir görsel dil oluşturmanın gerekliliği gibi soru ve önermelerin cevapları aranacak.

Katılımın 50 kişi ile sınırlı olduğu etkinliğin biletleri Biletix üzerinden temin edilebilir. Etkinlik hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşılabilir.


Melike Altınışık
Architects- MAA kurucusu Melike Altınışık, mimar, tasarımcı ve akademisyen olarak MAA İstanbul ve Seul ofislerinde masterplan, yüksek yapı ve kültürel yapı tasarımlarından iç mekânlara enstalasyon ve ürün tasarımına kadar ölçekler arası geniş bir yelpazede yenilikçi ve vizyoner projeler geliştirme odaklı çalışmalar yürütmektedir. Ulusal, uluslararası ve davetli mimari proje yarışmalarında, sergilerde ve yayınlarda yer alan Melike Altınışık, Europe 40 Under 40, FEIDAD, Swiss Art Tasarım ödülü ve BAKSI Mimari Destek Ödülü gibi prestijli ödüllere layık görüldü. Profesyonel platformdaki çalışmaları arasında İstanbul’da fütüristik tasarımı ile 369 m yüksekliğindeki İstanbul TV-Radyo Kulesi ile Seul’deki dünyanın ilk öncü Robot ve Yapay Zekâ Müzesi (Seul Robot and AI Museum – RAIM) gibi ileri teknoloji ve inovasyon içerikli projeler yer almaktadır.

Hakan Demirel
1983’te Malatya’da doğan Hakan Demirel, 2001 yılında Malatya Lisesi’nden mezun oldu ve mesleki eğitimini alacağı Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’ne başladı. Öğrenim hayatı süresince ulusal-uluslararası birçok yarışma ve workshop’a katıldı, çok sayıda ödülün sahibi oldu. 2006 yılında bitirdiği fakültede 2007 yılında diploma jüri üyesi olarak yer aldı. 2007-2008 yılları arasında eğitim amaçlı New York’ta bulundu. New York’tan döndükten sonra 2008 yılında Arif Suyabatmaz ile birlikte ortak olarak Suyabatmaz Demirel Mimarlık’ı kurdu. 2011’de “Europe 40 Under 40” ödülünü alarak Avrupa’nın en iyi 40 genç mimarından biri seçildi. 2014 yılında, Türkiye’nin ilk kez katılım gösterdiği Architecture+Design & CERA Ödülleri’nin Türkiye ayağı TSMD, İstanbul SMD ve İzmir SMD’nin katkılarıyla gerçekleşti ve Türkiye’nin en iyi genç mimarı seçilen Hakan Demirel, yarışmanın uluslararası ayağında “The Golden Emerging Architects” olarak seçilen beş mimardan biri oldu. Hakan Demirel aynı zamanda 2012 yılı itibarıyla YTÜ Tasarım Stüdyosu’nda yarı zamanlı stüdyo yürütücülüğü yapmakta ve diploma jürilerinde yer almaktadır. 2015’te üye olduğu İstanbul Serbest Mimarlar Derneği’nde 2017-2021 yılları arasında dernek yönetim kurulu üyeliği yapmıştır. Hakan Demirel, 2022 yılından bu yana kurucusu olduğu Atelier Hakan Demirel bünyesinde mesleki çalışmalarına İstanbul’da devam etmektedir.

Kerem Piker
1978 yılında Ankara’da doğdu. 2001 yılında İTÜ Mimarlık Fakültesi’nden lisans, 2004 yılında ise Hollanda TUDELFT Mimarlık Fakültesi’nden yüksek lisans derecesiyle mezun oldu. 2004-2010 yılları arasında EAA ile çalıştı. Proje sorumlusu mimar, tasarımcı ve ofis ortağı olarak rol aldı, çeşitli yayınlarda ve sergi tasarımlarında görev aldı. 2010 yılında Chicago Atheneum tarafından Avrupa’daki 40 yaş altındaki en iyi 40 mimardan biri olarak gösterildi. 2011 Yılında KPM-Kerem Piker Mimarlık ofisini kuran Kerem Piker, bu süreçte pek çok ödüllü projenin de tasarımını üstlendi. 2012 yılında “Bomba” isimli projesi ile 1. İstanbul Tasarım Bienali’ne katıldı. 2015 yılında Betonart Dergisi’nin 45. Sayısının konuk editörlüğünü üstlendi. 2016 yılında tasarımını gerçekleştirdiği Akyazı Kültür Merkezi XV. Dönem Ulusal Mimarlık Ödülleri Proje Başarı Ödülü’ne layık görüldü.  2019 yılında IPL İstanbul Projesi ile 12. Uluslararası Sao Paulo Mimarlık Bienali’ne davet edildi. Kerem Piker 1998 yılından bu yana İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Kadir Has ve Bilgi Üniversitesi mimari proje stüdyolarında ve ulusal mimari proje yarışmalarında jüri üyesi ve konuk öğretim görevlisi olarak yer almaktadır. Kerem Piker Venedik Bienali 16. Uluslararası Mimarlık Sergisi Türkiye Pavyonu’nun küratörüdür.

Borusan Contemporary
Borusan Contemporary, Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan beslenen sergiler, etkinlikler ve eğitim programlarına yer veren, sipariş yoluyla yeni sanat üretimlerini ve sanat yazarlığını destekleyen çok platformlu bir güncel sanat kurumudur.

Kurumun 2011’den bu yana yürüttüğü faaliyetlerin belirleyici özelliği, fotoğraf, video, ses, ışık, yazılım, veri gibi teknolojilere sanat pratiğinde yer veren uluslararası sanatçılara ve en geniş tanımıyla yeni medya sanatına odaklanmasıdır.

Sergiler ve etkinlikler, Borusan Holding’in merkez ofisi olan Perili Köşk’te gerçekleştirilmektedir. Bu konumlandırma sayesinde ofis ortamı içinde özgün bir sanat merkezi yaratılarak, iş dünyası için yenilikçi ve yaratıcı bir model oluşturulmuştur. | www.borusancontemporary.com