(AMO) “Jacquemus” Markasının Paris ve Londra’daki Yeni Mağazalarını Tasarladı!

Galeries Lafayette Haussmann Jacquemus Mağazası | Fotoğraf: Benoit Florençon, AMO'nun izniyle

Fransız moda markası Jacquemus’ün Galeries Lafayette, Selfridges ve Harvey Nichols’daki üç perakende satış noktasının tasarımı OMA’nın araştırma ve tasarım stüdyosu AMO imzası taşıyor. 

AMO‘nun Jacquemus ile olan iş birliği, moda markasının kimliğine ve Provence’taki kökenlerine yönelik bir araştırmayla başlamış. Paris ve Londra’daki ilk iki mağaza Temmuz ayında halka açıldı: Paris Galeries Lafayette Haussmann‘daki 60 m²’lik kadın giyim butiği, tamamen yastıklarla kaplı duvarlar ve teşhir alanlarına sahipken, Londra Selfridges‘deki 82 m²’lik zemin seviyesindeki aksesuar mağazası Provence manzarasından ilhamla üretilen seramik malzeme terracrudada ile kaplandı. Sonbaharın ilerleyen günlerinde Harvey Nichols‘ta ise üçüncü bir mağaza açılacak.

Galeries Lafayette Haussmann Jacquemus Mağazası | Fotoğraf: Benoit Florençon, AMO’nun izniyle

Ellen van Loon ve Giulio Margheri tarafından tasarlanan “mağaza içinde mağaza”ların açılışı, 2009 yılında kurulan moda markası için dünya çapında bir ilki işaret ediyor.

Selfridges Londra Jacquemus Mağazası | Fotoğraf: Benoit Florençon, AMO’nun izniyle

Ellen van Loon, Jacquemus mağaza tasarımlarının arkasında yatan bakış açısını şöyle özetliyor: Jacquemus mağazalarının tasarımındaki ilham, markanın Fransa’nın güneyindeki kökenlerine dayanıyor. Provence’ın atmosferini mekânların maddeselliği üzerinden yakalamak istedik ve bu da bizi tasarıma farklı bir şekilde yaklaşmaya yöneltti. Formla çalışıp malzemelere sonradan karar vermek yerine, malzemeleri baştan seçtik ve her mekânın şeklini yönlendirmesine izin verdik.”

Mağaza tasarımı, Van Loon ve Margheri‘nin Tiffany & Co, Off-White, Solid Nature, KaDeWe ve BVLGARI için yaptığı perakende ve skenografi alanındaki son çalışmalarının devamı niteliğinde. Van Loon ayrıca Berlin’deki KaDeWe‘nin yenilenmesine öncülük etmekte ve Viyana’da KaDeWe Group tarafından açılacak yeni bir mağazanın da tasarımını üstleniyor.

Ayrıntılı bilgi için: www.oma.com/projects/jacquemus-shop-in-shop


Çeviri: Aslı Erdem