Dünya Habitat Günü 2022 “Mind the Gap. Leave No One and Place Behind” Temasıyla Balıkesir’de Kutlanacak!

Dünya Habitat Günü 2022, “Mind the Gap. Leave No One and Place Behind” (Boşluğa Dikkat Et, Hiç kimseyi ve Hiç Bir Yeri Geride Bırakma) teması altında, şehirlerde ve tüm insan yerleşimlerinde gün geçtikçe artan eşitsizlik sorunlarına dikkat çekecek.

UN-Habitat (Birleşmiş Milletler-Habitat), 1985 yılından bu yana şehir yerleşimleri, konut ve yaşam alanlarında çözümler üretmek için çalışmalarını sürdürüyor. Her yıl ekim ayının ilk pazartesi günü kutlanan Dünya Habitat Günü (Dünya Konut Günü) ise başta küresel iklim değişikliği olmak üzere barınma ihtiyacı, sürdürülebilir kalkınma, akıllı şehirler gibi konularda bütün insanlığa sorumluluklarını hatırlatırken UN-Habitat‘ın kentsel sürdürülebilirlik kapsamında düzenlediği Kentsel Ekim (Urban October) ayının da ilk etkinliği olma özelliği taşıyor.

Dünya Habitat Günü bu yıl COVID-19, iklim ve anlaşmazlık krizleri sonucunda artan güncel eşitsizlik problemlerine dikkat çekmeyi amaçlıyor.  UN-Habitat Dünya Şehirler Raporu‘na göre, bu problemlerden etkilenen insan sayısı 2020’de 119 ile 124 milyon arasında ve bu sayı 2021’de 143 ile 163 milyon arasındaydı. Pandemi ve son dönemdeki çatışmaların, yoksullukla mücadelede yıllardır kaydedilen ilerlemeyi tersine çevirmesi kentsel yoksulluk ve eşitsizlikle mücadeleyi acil bir küresel öncelik haline getirmiş durumda. Şehirler ve yerel yönetimler ise, krizlere ve acil durumlara yanıt vermenin yanı sıra kapsayıcı, esnek ve yeşil bir gelecek planlaması yapılmasında kilit rol oynuyor. Birleşmiş Milletler‘in ortaya koyduğu Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri‘nin bu yerel hareket ve uygulamalara örnek olması ise büyük önem taşıyor. 

Her yıl farklı bir ülkede belirli bir temanın yuvarlak masa tartışmalarında ele alındığı Dünya Habitat Günü, ilk olarak 1986 yılında Kenya’nın Nairobi kentinde “Barınmak Benim Hakkım” (Shelter is my right) temasıyla kutlandı. Geçtiğimiz yıllarda New York, Londra, Dubai, Brüksel, Washington DC, Şangay gibi şehirlerde kutlanan Dünya Habitat Günü bu yıl Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı himayesinde ve Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Balıkesir’de yapılacak. Programa 120 ülkeden temsilcilerin katılması bekleniyor.

Dünya Habitat Günü kutlamalarının bir parçası olarak UN-Habitat‘ın düzenlediği Scroll of Honour Ödülleri de sahiplerini bulacak. Ödül, 1989’dan beri Birleşmiş Milletler İnsan Yerleşimleri Merkezi tarafından konut gelişimine büyük katkılarda bulunan ülkeleri, hükümetleri, kuruluşları ve bireyleri teşvik etmek ve tanımak için veriliyor.

Ayrıntılı bilgi için: www.un.org/en/observances/habitat-day