Ekin Bernay’ın Performansları Üzerine Bir Sergi: “Kalp”

Ekin Bernay’ın “Kalp” isimli sergisi, 21 Eylül 2022 – 22 Kasım 2022 tarihleri arasında, Simge Burhanoğlu küratörlüğünde Siyah Beyaz Maslak’ta izleyiciyle buluşuyor. Performistanbul ve Siyah Beyaz iş birliğiyle gerçekleşen sergi, sanatçının performanslarından geriye kalanlara, kalpten geriye kalanlar olarak bakmaya davet ediyor.


“Kalp”

Küratör: Simge Burhanoğlu
Sanatçı:
Ekin Bernay
Tarih: 21 Eylül 2022 – 22 Kasım 2022
Yer: Siyah Beyaz, Maslak / İstanbul


“Kalp”, Ekin Bernay’ın geçmiş performanslarına kapsamlı bir bakış imkânı sunuyor. Sergi kapsamında sanatçının 2016’da gerçekleşen ilk performansı olan “Annem ile Ben”in ses yerleştirmesini plaktan dinlemek, 2018’de gerçekleşen “Ne İstiyorsun?” performansında toplanan 900’ün üzerindeki mektubu bir kitaptan okumak ya da Londra’da V&A Müzesi’nde gerçekleşen “Atlas” isimli performansında kullandığı malzemeleri deneyimlemek mümkün oluyor.

Performanslardan kalanlar üzerine bir sergi olmasına rağmen performans dokümantasyonları alışılan şekli ile fotoğraf ya da video medyumu aracılığı ile yer almıyor böylece seçkide görsel olarak beden ya da bedene ait figüratif ögelere rastlanmıyor. Sergi, objelerin ruhu ve enerjisine odaklanarak kalıntılar üzerine değil, geriye kalanların şimdiki zamanda nasıl farklı şekillerde yaşamaya devam edebildiğine bakıyor.

Sergi süresince ayrıca Ekin Bernay’ın “Kalp” isimli katılımcılı performansı aralıklı olarak devam edecek. Sanatçı, ziyaretçileri, kalbi temsilen yumruklarının kalıbını alçı ile almaya çağırarak, kalplerine bakmaya davet edecek. Performans, 222 kalıba ulaşıldığı zaman sona erecek.


Ekin Bernay 
Ekin Bernay, Roehampton Üniversitesi’nde Yüksek Lisans Dans Hareket Psikoterapisi eğitimi aldıktan sonra klinik çalışmalarını dans hareket terapisti olarak sürdürdü. Yetişkinlerin ruh sağlığı, otizm, ilkokul dönemindeki ve mülteci çocuklarla çalışma konularında deneyim kazandı. Bernay, canlı sanat pratiğinde, dans hareket terapisi bulgularını performatif atölyeler aracılığıyla daha geniş bir kitleye ulaştırmak ve birleştirmek için çalışıyor.   

Sanatçının çalışmaları, performans sanatının iyileştirici niteliklerine odaklanırken, pratiğinde Bernay, izleyiciyi yönlendirmek için metin, ses ve koreografik durumları kullanıyor. Ekin Bernay, Performistanbul tarafından temsil edilmektedir.