“Boşlukta Mevcut” Sergisi (Taksim Sanat)’ta Ziyarete Açıldı!

Taksim Sanat, 13 sanatçının ses ve ışık enstalasyonlarından oluşan “Boşlukta Mevcut” isimli sergiye, 28 Eylül’e kadar ev sahipliği yapıyor.


“Boşlukta Mevcut”
Sergi

Küratör: Derya Yücel
Sanatçılar: Ali M. Demirel, Ardan Özmenoğlu, Aytaç Aybak, Buşra Tunç, Candaş Şişman, Çağrı Saray, Çınar Eslek, Fırat Engin, Murat Germen, Ramazan Can, Seda Boy, Vahap Avşar, Volkan Kızıltunç
Tarih: 6 – 28 Eylül 2022
Yer: Taksim Sanat


İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İBB Kültür AŞ’nin iş birliğiyle düzenlenen “Boşlukta Mevcut”, simsiyah bir boşluğun içinde vücut bulan sese, ışığa ve kente odaklanıyor. Küratörlüğünü Derya Yücel’in; proje asistanlığını Merve Duran’ın yaptığı sergi, ses, ışık ve kent üzerine düşünen; mekânsızlığı hem içerik hem form bağlamında bir deney alanı olarak ele almayı amaçlayan ve günümüz sanat pratiklerinde yapıt – mekân ilişkisine yönelen bir tema etrafında toplanıyor.

Sergi tanıtım metninde “Boşlukta Mevcut”, şöyle ifade ediliyor:

“…Sergi, günümüzde dönüşen var olma ve iletişim biçimlerimizde önemi artan ‘seslerin varlığıyla bir arada düşünmeye, ses ve ışık gibi göremeyeceğimiz ya da dokunamayacağımız bir kavramla sanatı bir araya getirmeye ve kent içerisindeki görülme / uyulma ihtiyacımıza işaret etmeyi amaçlıyor. Sergi, güncel gerçekliğimizde değişen ve dönüşen iletişim biçimlerimizle oluşturduğumuz ve varlığımızı konumlandırdığımız, sesin ve ışığın başrol oynadığı bir kentte, yeni tür bir ‘mekânsız mekân’ düşüncesiyle birlikte algılanabilir…”

Sergi; Ali M. Demirel, Ardan Özmenoğlu, Aytaç Aybak, Buşra Tunç, Candaş Şişman, Çağrı Saray, Çınar Eslek, Fırat Engin, Murat Germen, Ramazan Can, Seda Boy, Vahap Avşar ve Volkan Kızıltunç’un ses ve ışık enstalasyonlarından oluşuyor.

“Boşlukta Mevcut” isimli sergi, Taksim Metrosu’nun -1. katında konumlanan Taksim Sanat’ta görülebilir.