(Decollage Art Space)’de Yeni Sergi: “Yarını Bugün Seç / Oya Akman ile Tasarımda 50 Yıl”

Decollage Art Space, Oya Akman’ın tasarımda 50 yıllık sürecine odaklandığı “Yarını Bugün Seç / Oya Akman ile Tasarımda 50 Yıl” isimli sergiyi, 14 Eylül’den itibaren sanatseverlerle buluşturacak. Tasarımcının üretimine kapsamlı bir bakış sunan eserlerin yanı sıra sergi için üretilen pek çok çalışma da seçkide yer alacak.


“Yarını Bugün Seç / Oya Akman ile Tasarımda 50 Yıl”
Sergi

Küratör: Mine Çağlar
Tarih: 14 Eylül 2022 – 9 Ekim 2022
Saat:  12.00 – 19.00
Yer: Decollage Art Space, Kadıköy / İstanbul


Oya Akman, çalışmalarında doğanın geometrik çözümlemeleri, detaylardaki farklılıklar, yalınlaştırma ve sembolizm ögelerinden sıklıkla faydalanıyor. Üretimlerinde ağırlıklı olarak kullandığı camı çok keyifli bir malzeme olarak tanımlayan Akman, “Şeffaf olması önünüzü çok açıyor. Teknik olarak çok fazla oynamanıza imkân tanıyor. Sonsuz bir karışım. Bu malzeme ile her şeyi yapabilir, her hayalinizi gerçekleştirebilir, her türlü tekniği kullanabilir ve yeni teknikler geliştirebilirsiniz” diye ekliyor.

Meslek hayatı boyunca mobilya, tekstil, seramik, plastik ve cam sektörlerinde tasarımcı olarak çalışan Akman; German Design Award Special 2016, Pentawards Bronze 2015, Feed Patent Bronz 2020, WorldStar 2015, Design Turkey Üstün ve İyi Tasarım Ödülleri 2013, 2014, 2018; Ambalajın Ay Yıldızları Altın Ambalaj Ödülü, Altın ve Gümüş Ödüller 2014, 2020 , Observeur du Design 2009, Design and Design 2011, Good Design 2010, Red Dot 2008, Design Plus MateriaL Vision 2007, EUWIIN gibi pek çok önemli ödül kazandı. Bugüne dek yurt içinde ve yurt dışında, birçok önemli fuar ve sergiye katılan tasarımcının kariyerine ilk kez bu kadar kapsamlı, retrospektif niteliğinde yaklaşacak “Yarını Bugün Seç / Oya Akman ile Tasarımda 50 Yıl” sergisiyle eş zamanlı birçok paralel etkinlik de düzenlenecek.

Sergi hakkında düşüncelerini dile getiren Decollage Art Space Sanat Yöneticisi ve Danışmanı, serginin küratörü Mine Çağlar şunları söylüyor:

“Geleceğimizi şekillendiren ve içinde bulunduğumuz modern çağa da isim veren cam; uygarlıkların gelişimine ve insan hayatına değer katan, medeniyet, bilim, sanat ve kültürün bir parçası olarak sonsuz kez dönüştürülebilen, sürdürülebilirliğe odaklı özellikleriyle geleceğin de en stratejik malzemelerinden.

‘Yarını bugün seç’ ismini düşünürken, 50 yıllık tasarım sürecinde zamansız ve yenilikçi tasarımları ile uluslararası dünyada pek çok ödül alan Oya Akman ile birlikte daha iyi bir yarın için çalıştığımız dünyada, aydınlatmadan üretime, sağlıktan gıdaya, iletişim ve tasarımdan sanata, yaşamın her alanında geleceğimizi yaratan camın önemini de vurgulamak istedim. Çünkü cam gelecektir ve bugünden yarını seçebiliriz…”

“2022 Dünya Cam Yılı” ve tasarımcı Oya Akman’ın da 50. yılı olması sebebiyle anlamlı bir tarihte izleyiciyle buluşacak olan sergi, 9 Ekim’e dek Decollage Art Space‘de görülebilir. Ayrıntılı bilgi için Decollage Art Space web sitesi ve sosyal medya sayfaları (Instagram, Facebook, Twitter) incelenebilir.