(Ekomaxi)’den Depreme Dayanıklı Su Deposu için:GRP Su Deposu Sistemleri”

Ekomaxi, 17 Ağustos depreminin 23’üncü yıl dönümü vesilesiyle yaptığı açıklamada su depolama sistemlerinin yapı güvenliğindeki önemine dikkat çekiyor. Ekomaxi Uzmanları, depremin yarattığı riskleri en aza indirmek amacıyla binalarda ağır hasar oluşturabilecek betonarme depolama sistemleri yerine “GRP Su Deposu Sistemleri”nin tercih edilmesini öneriyor.

Ekomaxi Uzmanları, geleneksel sistemler olarak adlandırılan betonarme su depolarının depremler ve sarsıntılar nedeniyle zamanla statik taşıyıcılığını kaybettiğini ve hatta depremin şiddetine göre sızdırma problemlerinin oluşmasına neden olduğunu vurguluyor. Uzmanlar geleneksel depolama sistemlerde depremden kaynaklı olarak oluşan çatlakların ise binanın yük taşıma kapasitesini düşürerek, yapının ömrünü kısalttığını belirtiyor.

Ekomaxi Uzmanları, deprem gerçeğinin yarattığı riskleri en aza indirmek amacıyla binalarda ağır hasar oluşturabilecek betonarme depolama sistemleri yerine suyu güvenli bir şekilde depolayan “GRP Su Deposu Sistemleri”nin tercih edilmesini öneriyor.

Ekomaxi’nin Güney Kore’den gerçekleştirdiği know-how teknoloji transferiyle ürettiği “GRP Kompozit Modüler Su Deposu” teknolojisi, yüksek mühendislik malzemesi olarak tanımlanan ve SMC olarak adlandırılan “cam elyaf takviyeli kompozit malzeme” ile üretiliyor. Ekomaxi Uzmanları, GRP su deposunun sahip olduğu donanımsal özellikler nedeniyle depreme karşı yüksek dayanıma sahip bir teknoloji olduğunun ve sistemin gelişmiş toplumlarda oldukça yaygın olarak kullanıldığının da altını çiziyor.

Ayrıntılı bilgi için: www.ekomaxi.com/tr