(Daikin) “Emura”ya İki Ödül: “Red Dot Ürün Tasarım Ödülü” ve “iF Tasarım Ödülü”!

İklimlendirme sektöründe faaliyet gösteren Daikin’in bireysel kliması “Daikin Emura”, Red Dot Design Award 2022 ve iF Design Award 2022 ödülünü aldı.

“Daikin Emura”, Daikin Avrupa ile Daikin Japonya‘nın Teknoloji İnovasyon Merkezi arasında bir iş birliğiyle geliştirildi. Avrupa pazarı için özel olarak tasarlanan cihaz, hem tasarım kalitesi hem de performans açısından yüksek standartları bir araya getirdi.

Daikin Teknoloji ve İnovasyon Merkezi Ürün Tasarımcısı Hiroyasu Kosuge, “Daikin Emura’nın iki prestijli uluslararası tasarım ödülü kazanmasından gerçekten çok memnunuz. Bu, ‘tek sistem, tek tasarım’ beklentisini karşılayan ilk Daikin iklim kontrol çözümüdür. Yalnızca üç renkte sunulan duvar monteli iç ünite değil, aynı zamanda uyumlu uzaktan kumanda ve dış ünite de Avrupa’nın mimari güzelliğini ve kullanıcı gereksinimlerini karşılamak üzere tasarlandı.” diyerek düşüncelerini dile getirdi.

Çek Cumhuriyeti’ndeki EMEA Geliştirme Merkezi Geliştirme Süpervizörü Tomas Zbornik ise ürün hakkında şu bilgileri verdi:

“Daikin Emura, yüksek tasarım kalitesini yüksek performansla birleştiriyor. Cihaz her mevsim için tasarlanmış olup, yıl boyunca enerji tasarrufu ve optimum konfor sağlıyor. R-32 soğutucu akışkanı ve şirket içinde geliştirilen salınımlı kompresörü bir araya getiren Bluevolution teknolojimiz, A+++’a varan sezonsal verimlilik değerleri ve düşük çevresel etki ile sınıfının en iyisi performansı garanti ediyor.”

“Emura”nın kavisli ön ve arka paneli sayesinde iç ünitesi 3 boyutlu şekle sahip. Kavisli çizgiler, ahenkli hava akışını ifade ederken hareketli ön paneli ise odada hava dağılımını iyileştiriyor. Konfora ve kullanıcı deneyimine odaklanan ürün, iç ünite renkleriyle uyumlu şekilde tasarlandı. Mıknatıslı tutucu ile kolayca duvara tutturabilir yapıda. Kavisli çizgiler, iç üniteyi daha ilgi çekici hale getirirken, aynı zamanda dış ünite fanının daha az görünür olmasını sağlıyor.

“Daikin Emura”, odanın mevcut sıcaklığını algılamak için akıllı termal sensör kullanıyor. Oda sıcaklığı belirlendikten sonra bu sensör, önce havayı tüm odaya eşit şekilde dağıtarak daha sonra da sıcak ve soğuk havayı gerekli alanlara yönlendirecek hava üfleme modeline geçiş yapıyor. İç ortamda hava dağılımını sağlamak için tasarlanan ürün, yazın serin, kışın ise sıcak bir iç ortam sağlıyor.


Daikin Türkiye
Türkiye’de 1978 yılından beri distribütörler vasıtasıyla 44 yıldır faaliyetlerini sürdüren Daikin, Temmuz 2011’de Airfel’i satın alarak Türkiye iklimlendirme sektörünün iddialı bir yatırımcısı olmuştur. Daikin Türkiye bugün ısıtma, soğutma ve havalandırma alanında Türkiye’nin en geniş ürün gamına sahip şirketidir.

Daikin Türkiye çatısı altında bulunan Daikin ve Airfel markalarının iklimlendirme sektörüne yönelik kombi, klima üniteleri, panel radyatörler, fancoil, klima santralleri vb. farklı ihtiyaçlara uygun son teknoloji ile üretilmiş ürünleri bulunmaktadır. Merkez ofisi İstanbul’da bulunan Daikin Türkiye, Sakarya’da 163 bin metrekare alan üzerine kurulu olan üretim tesislerinde, çatısı altında bulunan Daikin ve Airfel markalarının kombi, klima üniteleri, fancoil, klima santralleri vb. farklı ihtiyaçlara uygun ürünleri son teknoloji ile üretmektedir. 8 bölge müdürlüğü, 1.700’den fazla çalışanı, 500 bayi, 16 kadın girişimci Sakura bayi, 500 satış noktası ve 500’ün üzerindeki yetkili servisiyle Türkiye’nin geniş bir coğrafyasına hizmet verebilmektedir. Ayrıca Avrupa’nın ilk iklimlendirme deneyim merkezini de sektörüne kazandırmıştır. İstanbul’da bulunan Daikin Akademi ise eğitimin gücünü paydaşların kişisel gelişim, mesleki deneyim ve iş yapma kalitesine yansıtmak için çalışmaktadır.

Türkiye’nin yanı sıra Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’nın da Ar-Ge, üretim ve lojistik üssü olarak konumlanan Daikin Türkiye, kendisine bağlı olan Azerbaycan, Özbekistan, Türkmenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Ermenistan ve Tacikistan, Gürcistan, Kuzey Irak, Moğolistan, KKTC pazarlarının sorumluluğunu da üstlenmiştir.

Daikin Avrupa
Daikin Europe N.V., Daikin Industries Ltd.’nin bir yan kuruluşu ve önde gelen ısıtma, soğutma, havalandırma, hava temizleme teknolojisi üreticisidir. Şirket, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’da konut, ticari ve endüstriyel amaçlar için geniş bir ekipman portföyünün yanı sıra özel yapım çözümler tasarlar, üretir ve pazara sunar. Daikin Europe N.V.’nin 24’ten fazla EMEA iş ortaklığında 12.000’den fazla çalışanı bulunmaktadır.

Belçika, Çek Cumhuriyeti, Almanya, İtalya, İspanya, Türkiye, Avusturya ve İngiltere merkezli 12 büyük üretim tesisine sahiptir. Daikin Europe Group’un merkezi Belçika’da olup, Oostende’de bulunmaktadır. Şirket 1972 yılında kurulmuş, Avrupa’da üretime ise 1973 yılında başlamıştır. Isıtma ve iklimlendirme endüstrisinde 50 yılı aşkın tecrübesiyle Daikin, Avrupa’da ısı pompası teknolojisinde pazar lideridir. 

Daikin Japonya
Osaka-Japonya’da 1924 yılında kurulan Daikin Industries Ltd., 98 yıllık tecrübesi ile sadece ısıtma, soğutma alanında faaliyet göstermektedir. Bugün 2021 nisan mali yıl başlangıcına göre 2021 Daikin global cirosu 24 milyar Euro’yu bulmuştur. 160 ülkede, 89 binden fazla çalışanı ve 100’den fazla üretim merkezi ile ısı pompası ve klima sistemlerinin yanı sıra hava temizleme sistemlerinde de küresel pazar lideridir. Konut, ticari ve endüstriyel iklimlendirme uygulamaları için müşterilerinin değişen ihtiyaçlarını gözeten Daikin, tüm dünyada ürün geliştirme alanındaki öncü yaklaşımları ve entegre çözümlerinin kalitesi ve kullanışlılığı ile tanınmaktadır.

Daikin Industries Ltd., soğutucular, kompresörler gibi tüm önemli bileşenleri kendi bünyesinde geliştiren ve üreten dünyadaki tek klima üreticisidir. Daikin Türkiye’nin de bünyesinde yer aldığı Daikin Europe N.V., 1972 yılında Avrupa pazarına yenilikçi ürünlerini sunmak için Belçika Oostende’de kurulmuştur. Daikin Industries Ltd.’in %100 iştiraki olan Daikin Europe N.V., 12.000 çalışanı, Belçika, Türkiye, Çek Cumhuriyeti (2), Almanya, İtalya, Avusturya ve İngiltere’deki 8 üretim tesisiyle faaliyet göstermektedir.