“Ayağımdaki Diken” Sergisi İçin SON GÜNLER!

Baksı Müzesi ve İstanbul Sanat Fuarlarının kurucusu, ressam ve akademisyen Prof. Dr. Hüsamettin Koçan’ın 70. yaşı vesilesiyle hayata geçirdiği “Ayağımdaki Diken” isimli otobiyografik sergisi, 28 Temmuz’a kadar AKM Galeri’de devam ediyor.


“Ayağımdaki Diken”
Sergi

Sanatçı: Hüsamettin Koçan
Tarih: 2 Haziran 2022 – 28 Temmuz 2022
Yer: AKM Galeri


İlk kez 2017 yılında Bayburt’un Bayraktar köyündeki Baksı Müzesi’nde sergilenen “Ayağımdaki Diken”, Anadolu’dan merkeze bir öneri olarak geliyor ve AKM’de sanatseverleri ağırlıyor. Sergide, çok yönlü hayatının öne çıkan kendine özgü deneyimlerini bir araya getiren Koçan, 27 Temmuz’da sergi kapsamında düzenlenen turda AKM ziyaretçilerine eşlik edecek.

Salzburg Şehir Onur Ödülü ve Asya Sanat Bienali Resim Büyük Ödülü gibi çok sayıda uluslararası ödülün de sahibi olan sanatçı, sanatsal üretimle geçmişe ayna tuttuğuAyağımdaki Dikeni, geri dönmenin imkânsızlığıyla yüzleşmenin yeniden inşası olarak tanımlıyor.

Sanatçının kişisel tarihinin izlerini sürerek kendi çocukluğuna ve Baksı’ya uzandığı Ayağımdaki Diken; göç olgusu, masal dünyası, değişim, tükenmeyen umutlar ve geleceğe başlama gibi temalara odaklanıyor. Koçan’ın sanatının temel motifleri olan toprak, bellek, gurbet, yalnızlık, kavuşma ve kayboluş olguları ise, otobiyografik sergide yalın formlar aracılığıyla heykel, resim ve yerleştirmelerde ifade buluyor. Ayağımdaki Dikende sanatseverlerle buluşan eserler; doğal malzemeler, karışık malzeme, metal ve ahşap gibi teknikler aracılığıyla üretildi.

Sergi hakkında ayrıntılı bilgi için AKM web sayfası ziyaret edilebilir.