“Yeniden İşlevlendirme: Sürdürülebilir Mimari Dönüşüm için Perspektifler ve Stratejiler Sempozyumu” ODTÜde!

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kültürel Mirası Koruma Yüksek Lisans Programı ve Netherlands Institute in Turkey tarafından Hollanda Türkiye Diplomatik Misyonu, Hollanda Kültürel Miras Ajansı ve Koruma ve Restorasyon Uzmanları Derneği (KORDER) ortaklığında The Adaptive Reuse: Perspectives and Strategies for Sustainable Architectural Transformations Symposium (Yeniden İşlevlendirme: Sürdürülebilir Mimari Dönüşüm için Perspektifler ve Stratejiler Sempozyumu) düzenleniyor.  


“The Adaptive Reuse: Perspectives and Strategies for Sustainable Architectural Transformations Symposium”

Katılım: Ücretsiz, Kayıt Gerekli
Tarih:
16 Haziran 2022 Perşembe
Saat: 9.30- 17.00
Yer:
ODTÜ Mimarlık Fakültesi Amfisi, Ankara


Ankara’da gün boyu sürecek sempozyum, uyarlamalı yeniden işlevlendirme uygulamalarının mevcut durumunu tartışmak üzere Hollanda ve Türkiye’den uygulamacıları ve akademisyenleri bir araya getiriyor:

  • Tarihi binaların sürdürülebilirliği ve döngüselliği sağlanırken miras değerleri nasıl korunabilir?
  • Toplumun, politika yapıcıların ve geliştiricilerin beklentileri arasında nasıl ortak bir zemin oluşturulabilir?
  • Kültürel mirasın hem sosyo-kültürel hem de ekonomik değerleri göz önünde bulundurularak yeniden işlevlendirme müdahalelerinde kabul edilebilir değişimin sınırları nelerdir?

Sempozyumu, Hollanda ve Türkiye’deki yeniden işlevlendirme projelerini sergileyen Old Buildings, New Uses (Eski Binalar, Yeni Kullanımlar) sergisinin açılışı izleyecek. Katılım ücretsiz olup, ODTÜ dışından katılımcıların esrae@metu.edu.tr adresine e-posta göndermeleri gerekmektedir. Etkinlik İngilizce olarak gerçekleştirilecek olup, Türkçeye simultane tercüme yapılacak.

Sempozyum programı ve ayrıntılı bilgi için: http://www.nit-istanbul.org/message/adaptive-reuse-perspectives-and-strategies-for-sustainable-architectural-transformations