(ARREDAMENTO MİMARLIK)’ın Mayıs-Haziran Sayısında Tema Başlığı: “Mekan Kurucu Olarak Korku”

Arredamento Mimarlık, Mayıs-Haziran sayısıyla raflarda yerini aldı. Yeni sayının, “Mekan Kurucu Olarak Korku” başlıklı Tema dosyasında korkunun mimari uzanımları Gökhan Kodalak, Melis Oğuz, Pelin Tan, Ezgi Tuncer, Erdem Ceylan, Namık Erkal, Arda Karaburçak ve Merve Bedir’in katkılarıyla tartışılıyor.

Korkunun mekan kurucu olarak nitelenmesi son onyılların yeni bir icadı. En bildik ve düzanlamlı haliyle korkunun mimarisi, mekanları korunma ve savunma taleplerimizle bağlantılı olarak biçimlemek şeklinde tanımlanabilir. Korkutanları dışarıda tutma çabası çağlar boyunca en tartışmasız mimari amaç olmuştur. Bunun güncele uzanımıysa sığınak ve korugan mimarisinde somutlaşır. Ancak, korkunun güncel fenomenolojisi artık uçsuz bucaksız. Kapalı sitelerin güvenlikli ortamından AVM’nin istenmeyenleri dışlayan disiplin kurucu mekanına dek çevre korkularla biçimleniyor. Bundan da daha dolayımlı korku mekansallaşması ise, korkutan mekanlara ilişkin. Bunun Gotik roman janrından korku ve bilimkurgu sinemasına kadar düşsel olanları ve içine girenleri yoldan çıkaracağına, ahlak bozacağına inanılan reel olanları var. Özellikle metropoliten insan korkmak ve korkutmak için hiçbir mimari fırsatı kaçırmamış gibidir. Gökhan Kodalak, Melis Oğuz, Pelin Tan, Ezgi Tuncer, Erdem Ceylan, Namık Erkal, Arda Karaburçak ve Merve Bedir’in katkılarını biraraya getiren dosya, korku-mekan ilişkisi üzerine kapsayıcı bir tartışmaya kapı aralıyor.

Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası’nın (ÇEİS) katkılarıyla yayınlanan “Opus Caementicium” başlıklı yazı dizisinin yeni bölümünde, Nurbin Paker ile Hüseyin Kahvecioğlu’nun tasarladıkları Teknopark İstanbul Yönetim ve Ar-Ge Binası inceleniyor. Karmaşık teknik gereksinmelere rasyonel çözümler üretişi açısından dikkate değer bir çalışma olarak seçkinleşen yapıyı, Oğuz Cem Çelik değerlendiriyor.

Mayıs-Haziran sayısı, 2001 yılından bu yana Şanghay’da faaliyet gösteren Atelier Deshaus’a ayrılan sayfalarda, ofisin Çin’in eski sanayi alanlarında gerçekleştirdiği kamusal mimarlık projelerine yakından bakıyor.

Sayıda ayrıca; Merve Poyraz’ın metni, New York’un pandemiyle değişen yüzünü, kentte uygulamaya konan yerel yönetim projesi “Open Restaurants” üzerinden tartışıyor. Çağdaş Kaya ve Belkıs Uluoğlu ise, Türkiye’de mimarlık müzesi kurma tahayyülünü, İTÜ Mimarlık Fakültesi’nde kurgulanmış bir mimari stüdyo çalışması kapsamında irdeliyorlar.

Yeni sayının Tema başlığının Eylül 2021’de Ezgi Tuncer, Kutlukhan Kutlu ve Uğur Tanyeli tarafından tartışıldığı “Güncel Mimarlık Tartışmaları: Arredamento ile Ayın 14’ü” söyleşi dizisinin ilgili bölümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Arredamento Mimarlık’ın eski ve yeni sayılarını arredamentomimarlik.com, shopier.com/binat, rob389.com ve kirmizikedi.com adreslerinden satın alabilir; arredamentomimarlik.com ve shopier.com/binat ve abonelikmerkezi.com adreslerinden Arredamento Mimarlık’a abone olabilirsiniz. Derginin 2017-2022 yıllarına ait sayılarına ise Dergilik, Türk Telekom E-Dergi, Vodafone dMags Dergi ya da PressReader uygulamaları üzerinden ulaşabilirsiniz.

Arredamento Mimarlık’ı Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn hesaplarından takip edebilirsiniz.