Sinema Perdesinden Şehre: (bi_özet)’ten 41. İstanbul Film Festivali Seçkisi…

Apartman, Seyfi Teoman

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) düzenlediği İstanbul Film Festivali, 8 – 19 Nisan tarihleri arasında 41. kez sinemaseverlerle buluşuyor. 

41. İstanbul Film Festivali’nin Monroe tarafından hazırlanan kampanyası her filmin farklı bir gerçeklik ve ihtimal temsili olduğu içgörüsünden yola çıkarak rüya metaforu üzerinden bilinçaltı, gerçeklik ve gerçeklik-üstü temalarını işliyor. Festivalin 41 yılı boyunca ağırladığı ikonik sahnelerin izlerini taşıyan bir sinema perdesinin, tüm şehri gezdiği afişler ve diğer görsel materyaller festivale eşlik ediyor.

Kent, mimarlık ve sinemanın güçlü ilişkisini de gösteren bu kampanyadan yola çıkarak festival programında dikkatimizi çeken filmleri derledik. Programda göç, kentsel dönüşüm, pandemi, isyan, savaş, modernizm, aidiyet gibi temaların günümüzün kentleri ve kentlileriyle ilişkisini gösteren filmlerin yanı sıra kurgusal mekânlar sunan bilimkurgu ve fantastik türlerdeki filmler de yer alıyor. Bazen ülkeler, şehirler, kasabalar, apartmanlar, evler bazen yollar, sınırlar filmlerde başrol veya yalnızca arka plan olarak karşımıza çıkıyor. Belgesel bölümünde yer alan filmler ise çevremizi başka bir perspektiften görme imkânı sunuyor.

Festival hakkında detaylı bilgi için bi_özet‘te yer verdiğimiz ilgili haber incelenebilir:

41. İstanbul Film Festivali 8-19 Nisan’da Sinemaseverlerle Buluşuyor!