(Evliyagil Dolapdere)’de “Teratoma” Sergisi…

Evliyagil Dolapdere, Metehan Törer’in İstanbul’da gerçekleşecek olan “Teratoma” isimli ilk kişisel sergisine, 2 Nisan Cumartesi gününden itibaren ev sahipliği yapıyor. Sergide, sanatçının seramiği merkeze alan heykelleri ve kâğıt üzerine kuru boya kalem ile yaptığı desenleri bir araya geliyor. Sanatçı, figüratif ve günlük objelerin dönüşümü üzerine odaklanan çalışmaları ile izleyicisini kendi yarattığı evrene konuk ediyor.


“Teratoma”
Sergi

Sanatçı: Metehan Törer
Uzun açılış: 2 Nisan Cumartesi | 14.00 – 20.00
Tarih:
2 Nisan 2022 Cumartesi – 15 Mayıs 2022 Pazar
Yer: Evliyagil Dolapdere, Beyoğlu / İstanbul


Sergiye adını veren “Teratoma” bir tümör çeşididir ve terimin etimolojik kökeni eski Yunanca’daki “Canavar Tümör’’ adlandırmasına dayanır ve temelinde belirli bir organa ait hücrenin farklı bir organda büyümesi bozukluğu anlamına gelir. “Teratoma”, sanatçının bu dünyanın hikâyeleri ve otobiyografik tecrübelerini “Üçüncü Dünya’’ adını verdiği yeni bir evrene taşınması ve yaratmış olduğu karakterlerin deneyimleri haline getirilmesinin hikâyesidir.

Metehan Törer, İstanbul’da Evliyagil Dolapdere‘de ağırlanan ilk kişisel sergisi “Teratoma” ile izleyicisine yaratılmış bir evren sunuyor ve o evrene hapsolmuş kahramanlarının sonsuz bir döngü içerisinde kendilerini bulma çabalarını teşhir ediyor.

15 Mayıs Pazar gününe kadar sürecek sergi, Evliyagil Dolapdere’de Perşembeden Pazara 11.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Sergi hakkında ayrıntılı bilgi için Müze Evliyagil web sayfası incelenebilir.


Metehan Törer
Metehan Törer 2014-2018 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. 2018 yılında Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü’nde yüksek lisans eğitimine başlayan Törer, Sanatta Cinsiyet ve Kimlik Tartışmasında Akışkanlık Arayışı/ The Search Of Fluidity And Discussion Of Sexuality And Identity In Art” başlıklı tezini yazarak 2021 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı.

İlk kişisel sergisi “Transobje” 2020’de Galeri Siyah Beyaz, Özel Şeyler’de açıldı. İkinci kişisel sergisi “Teratoma” 2022’de Evliyagil Dolapdere’de açıldı. Sanatçının yer aldığı karma sergi ve projeler arasında 2019 “Kusmak” Galeri Siyah Beyaz, Ankara 2020 “Kürklü Venüs” Martch Art Project, İstanbul 2020 “Camdan Şato” Müze Evliyagil, Ankara 2021 “Yer Parça” Ka Atölye, Ankara 2022 “Devoyé” Martch Art Project, İstanbul öne çıkıyor. Sanatçı, Ankara’da yaşamaya ve üretmeye devam ediyor.