Camekân Konuk Tasarımcı Programı Başladı!

Camekan Başlıyor Görseli

İstanbul Tasarım Bienali kapsamında düzenlenen konuk tasarımcı programı “Camekân”, 31 Ocak itibarıyla çalışmalarına başlıyor. Türkiye ve Avrupa’dan toplamda 8 genç tasarımcıyı, 8 mentor/eğitmen ile Barın Han ev sahipliğinde bir araya getirecek program 28 Şubat’a kadar devam edecek. Program sonunda ortaya konan çalışmalar ise bir sergi ile tasarım çevrelerinin ilgisine sunulacak.


İstanbul Tasarım Bienali:
Camekân Konuk Tasarımcı Programı

Tarih: 31 Ocak – 28 Şubat 2022
Mekan:
Barın Han
Katılımcılar:
Yılmaz Şahser, Kusay Tatlı, Elif Sarıgüzmen, Hanieh Fatouraee, Jannik Lang, Clemens Lauer, Pia Matthes & Kathrin Rüll
Mentorlar: Jan Boelen, Mevce Çıracı, Ayşenaz Toker, Candaş Şişman, Meriç Kara, Mustafa Emin Büyükcoşkun, Norina Quinte & Ornamenta 2024 Küratöryel Ekibi (Katharina Wall, Jules van den Langenberg, Willem Schenk)


Camekân Konuk Tasarımcı Programı, Türkiye’nin İstanbul dışındaki şehirlerinden ve Avrupa’dan, üniversite öğrencisi ya da yeni mezun sekiz genç tasarımcıyı, 31 Ocak – 28 Şubat 2022 tarihleri arasında, İstanbul’da ağırlayacak. Programa kapsamında, İKSV, seçilen genç tasarımcıların seyahat ve konaklama masraflarını üstlenecek, araştırma ve üretim süreçlerini kolaylaştıracak, ihtiyaç duyabilecekleri ilişkileri, malzemeleri, çalışma alanını ve desteği sağlayacak. Türkiye’nin önde gelen hat ve cilt sanatçılarından Prof. Emin Barın‘ın uzun yıllar atölye ve ciltevi olarak kullandığı Barın Han ise programa ev sahipliği yapacak.

Ekim 2021’de duyurulan açık çağrının ardından yapılan değerlendirmeler sonucunda, Camekân’a katılmaya hak kazanan sekiz genç tasarımcının isimleri şöyle:

 • Yılmaz Şahser
 • Kusay Tatlı
 • Elif Sarıgüzmen
 • Hanieh Fatouraee
 • Jannik Lang
 • Clemens Lauer
 • Pia Matthes
 • Kathrin Rüll

Genç tasarımcıların disiplinler arası ve bölgeler ötesi işbirlikleri geliştirmelerini hedefleyen program, eş zamanlı olarak, dördü Türkiye’den, dördü Avrupa’dan olmak üzere, toplamda 8 mentor/eğitmen/uzmanı da İstanbul’da buluşturacak. Programda yer alan, tasarım, mimari ve sanat sanatın güncel alanlarında çalışmalar yapan 8 mentorun isimleri ise şöyle:

 • Jan Boelen – (Program Danışmanı) – Karlsruhe Sanat ve Tasarım Üniversitesi [HfG] Rektörü 
 • Mevce Çıracı – (Program Danışmanı) – Tasarımcı, FIELDS ortağı ve Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Görevlisi
 • Ayşenaz Toker – Tasarımcı ve Tasarım Eğitmeni
 • Candaş Şişman – Sanatçı, Nohlab ve NOS Kurucularından 
 • Meriç Kara – Tasarımcı ve Öğretim Görevlisi 
 • Mustafa Emin Büyükcoşkun – Sanatçı, Sinemacı ve HfG Öğretim Görevlisi 
 • Norina Quinte – Konsept Geliştiricisi, Sanat Yöneticisi ve Sanat Araştırmacısı
 • Ornamenta 2024 Küratöryel Ekibi
  • Katharina Wall – Tasarımcı
  • Jules van den Langenberg – Küratör
  • Willem Schenk – Stratejist

Camekân, mentorların genç tasarımcılarla bir araya gelecekleri, farklı uygulamaların deneneceği, karşılıklı tartışmaya ve öğrenmeye dayanan, özgün üretimlere ev sahipliği yapacak yeni bir öğrenme platformu olmayı hedefliyor. Genç tasarımcılar, İstanbul Tasarım Bienali tarafından düzenlenecek rehberli turlara katılarak şehri ziyaret edecek, yerel bilgilerden, zanaatlardan, hem doğal hem de insan yapımı malzemelerden, seslerden, kokulardan ve görüntülerden alacakları ilhamla, bir tema/konu oluşturacak, bir anlatı yaratacak ve Barın Han’da kendilerine ayrılan stüdyoda üretim yapacaklar.

Program kapsamında mentorlar seçilen genç tasarımcıların yanı sıra halka açık, toplam sekiz ücretsiz ders de verecekler. Dersler, kimi zaman bir konuşma, kimi zaman da İstanbul’da belirli bir rotada yapılacak yürüyüşler ya da mekân ziyaretleri şeklinde tasarlandı. Derslerin detayları Şubat ayı boyunca İstanbul Tasarım Bienali‘nin sosyal medya hesaplarından duyurulacak.

Programın, bir mekâna, bir ürüne, bir kişiye, seslere veya hareketli görüntülere odaklanabilecek çıktıları, Şubat ayı sonunda yine Barın Han’da düzenlenecek halka açık bir sergide, tasarım meraklılarıyla buluşacak. Ayrıca, programa katılan genç tasarımcıların ve mentorların, program boyunca tutacakları notlardan, toplayacakları malzemelerden, kaleme alacakları metinlerden derlenerek oluşturulacak dijital yayın, Mart ayı itibariyle, İstanbul Tasarım Bienali’nin web sitesinde paylaşılacak.

Camekân Konuk Tasarımcı Programı ve halka açık etkinlikleri hakkında daha ayrıntılı bilgi için bağlantılara tıklayarak İstanbul Tasarım Bienali‘nin web sitesini ziyaret edebilir, sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.


Camekân
Kültürel İşbirliği için Çokdisiplinli Platformlar (CO-LAB) – Camekân, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Avrupa Birliği’nin mali desteği ile hayata geçirilen “Ortak Kültür Mirası: Türkiye ve AB Arasında Koruma ve Diyalog-II (CCH-II) Hibe Programı” kapsamında hibe desteği almıştır. Programın Sözleşme Makamı, Merkezi Finans ve İhale Birimidir. “Ortak Kültür Mirası: Türkiye ve AB Arasında Koruma ve Diyalog-II (CCH-II) Hibe Programı”, Türk ve AB kuruluşları arasında ortaklaşa uygulanan ortak kültürel miras faaliyetlerinin teşvik edilmesini ve geliştirilmesini amaçlamaktadır. Bu hibe programının genel hedefi, kültür, sanat ve kültürel miras yoluyla sivil toplum diyaloğunun, kültürel miras konusunda uluslararası işbirliğinin geliştirilmesi ve Türkiye’de kültürel değerlerin teşvik edilmesidir.