“Arredamento ile Ayın 14’ü” Söyleşi Dizisi Kasım Ayında “Mimarlık Eğitiminde Değişim Nereye Doğru?” Başlığıyla Gerçekleşiyor!

Arredamento Mimarlık’ın her ayın 14’ünde farklı isimlerin katılımıyla çevrim içi düzenlediği “Güncel Mimarlık Tartışmaları: Arredamento ile Ayın 14’ü” dizisi bu ay “Mimarlık Eğitiminde Değişim Nereye Doğru?” başlıklı söyleşi ile devam ediyor. 14 Kasım 2021 tarihinde Ayşen Ciravoğlu, Erdem Ceylan, Sevgi Türkkan ve Uğur Tanyeli’nin katılımıyla gerçekleşecek söyleyişi, Zoom ve YouTube üzerinden canlı olarak izlenebilecek.


Güncel Mimarlık Tartışmaları: Arredamento ile Ayın 14’ü
“Mimarlık Eğitiminde Değişim Nereye Doğru?”
Konuşmacılar:
Ayşen Ciravoğlu, Erdem Ceylan, Sevgi Türkkan, Uğur Tanyeli
Tarih: 14 Kasım 2021 Pazar
Saat: 19.00
Yer: Zoom & YouTube


Bir yılı aşkın süredir pandemi koşullarında mimarlıktan konuşmaktan bıktık. Mimarlık öğretiminin çevrimiçi olduğu bir aralıkta hemen her konu dönüp dolaşıp salgının ortaya çıkardığı zorunluluklarla tanımlı hale geldi. Oysa, mimarlık dünyası ve mimarlık öğretimi ile genelde mimarlık eğitimi son onyıllarda hızla değişiyor. Dünyada ve Türkiye’de bu değişimin sorunsuzca vuku bulduğu ileri sürülemez. Kimileri 17. yüzyıldan bu yana egemen olan, kimileri 1920’lerde Bauhaus’tan başlayan alışkanlıklar alanı tıkayıp direnmeler oluşturuyor. Bu dörtlü söyleşide söz konusu dirençler ve aşılma imkanları tartışılacak.


Etkinliği Zoom üzerinden takip etmek isteyenler için kayıt bağlantısı:
https://us02web.zoom.us/webinar/register/WN_EvBPAviyRgKyPDfgYXwjjA

Etkinliği YouTube üzerinden takip etmek ve etkinlik sonrası kaydı izlemek isteyenler için yayın adresi: https://www.youtube.com/watch?v=5mYkVU2jAuo


Gelecek bölümler ile ilgili bilgiler için Arredamento Mimarlık’ın web sitesi ve sosyal medya hesapları (InstagramFacebook) takip edilebilir. 

Eski bölümlerin kayıtlarına Binat İletişim ve Danışmanlık’ın YouTube, Spotify, Apple Podcast ve Google Podcast hesaplarından ulaşılabilir.

#arredamentomimarlik #ayin14u #guncelmimarliktartismalari


Arredamento Mimarlık:
Yayın hayatına Şubat 1989’da başlayan Arredamento Mimarlık, Türkiye’nin en uzun soluklu mimarlık dergilerinden… Bugünkü çizgisine, daha derinlikli tasarım ve sanat bölgelerine yönelerek gelen derginin entelektüel içeriği popüler olanla düşünsel olanın arakesitinde yer alıyor.

Eylül 2016’dan itibaren Binat İletişim ve Danışmanlık tarafından yayınlanan Arredamento Mimarlık, dünyadaki gelişmeleri, yenilikleri ve öncü etkinlikleri paylaştığı okurlarına mimarlık ve tasarım kültürü üzerine geniş bir perspektiften bakma imkanı sunuyor. Mimarlığın disiplinlerarası yapısının da sağladığı olanakla, yalnız yapı ve inşaat sektörlerine değil, farklı tasarım, sanat ve kültür alanlarına da hitap edebilen bir içeriğe sahip olan Arredamento Mimarlık, yılda 6 sayı ile iki ayda bir yayınlanıyor.

Güncel Mimarlık Tartışmaları: Arredamento ile Ayın 14’ü
Arredamento Mimarlık, Mayıs ayında “Güncel Mimarlık Tartışmaları: Arredamento ile Ayın 14’ü”  başlıklı yeni bir söyleşi dizisine başladı. Her ayın 14’ünde gerçekleşen etkinlikte mimarlık ve ilgili alanlardan farklı isimlerin katılımıyla derginin gelecek sayılarında temalaştırılması planlanan yeni başlıkların güncel bir tartışmaya kapı aralayacak biçimde gündeme taşınması hedefleniyor.

Dizinin Mayıs ayında gerçekleşen ilk bölümünde Uğur TanyeliEsen Karol ve Bülent Erkmen mimarlığın medyatik suretlerini; Haziran ayında gerçekleşen ikinci bölümünde ise Suha Özkan, Emre Arolat ve Uğur Tanyeli mimarlık ödüllerinin geldiği yeri ve açmazlarını tartışmıştı. Dizinin Eylül ayında gerçekleşen üçüncü bölümü ise Ezgi Tuncer, Kutlukhan Kutlu ve Uğur Tanyeli mimarlık alanında korkuların mekan üretimine yaptığı etkileri ve bunun ortaya koyduğu sorunsalları tartıştı. Ekim ayında gerçekleşen dördüncü bölümde ise Bülent Tanju, Belkıs Uluoğlu ve Uğur Tanyeli mimarlığın muhalefet etme pratiği kimliği üzerine tartıştı.