(URBANJOBS)’a “Big See Interior Design Awards” ÖDÜLÜ!

İç mimari ve ürün tasarımı üzerine ürettiği projeler ile değişen restorancılık anlayışına farklı bir bakış açısı sunmak isteyen İç Mimar Murat Dede liderliğindeki Urbanjobs, Zula tasarımlarıyla “BIG SEE Interior Design Awards” ödülüne layık görüldü.

Ofis ve restoran iç mekanları başta olmak üzere gerçekleştirdikleri her projede özgün bir tasarım yaklaşımı benimseyen Urbanjobs, net formlar ve yalın ritimlerin hakim olduğu, iddiadan ve kaostan uzak bir görünümün hedeflendiği Zula restoranları projeleriyle “BIG SEE Interior Design Awards“un bu yılki kazananı oldu.

İç Mimar Murat Dede tarafından 2017 yılında kurulan Urbanjobs iç mekanlarda uyguladığı “gelişmiş sadelik” anlayışı ile öne çıkıyor.

Murat Dede ödül alan bu tasarım anlayışını şöyle anlatıyor:

“Zula restoranlarında farklı bir çizgi oturtmaya çalıştık. Tasarımımız çok düşünülerek ve en yalın mekansal arayışımız sonucunda kişilikli, dingin ve çok özgün bir proje olarak ortaya çıktı. Zula restoranlarına gidenler hem bir restoranda olduklarını düşünüyorlar hem de kendilerini bir mağazaya girmiş gibi hissediyorlar. Bu anlayışımız Zula yöneticilerinin tek tip yemek sundukları için ‘mekan tasarımı vermesi gerektiğinden daha fazla olmamalıdır’ diye tarif ettikleri talepleriyle birebir uyuşunca bizim de çok sevdiğimiz bir tasarım ortaya çıktı. Bu tasarım anlayışımız da festivalde en ilham verici projelerden biri olarak ödüllendirildi.”

Gereksiz olan tüm detaylardan kaçınılmak istenilen Zula restoranlarında, pişirme, servis, yıkama, yeme gibi salt bu işlevler için birbirinden ayrılan net alanlar ve düşünülmüş boşluklar tasarlanmış. “Sağlamlık”, “işlev”, “güzellik” ve “duygu”nun temel alındığı tasarımlar “Instagram mimarlığı” arayışının tam tersi bir çizgiyi işaret etmeyi amaçlıyor.


Urbanjobs 
Urbanjobs, 2017 yılında Murat Dede tarafından kurulmuş, İstanbul merkezli iç mimarlık ve tasarım stüdyosudur. Genç ve hızla büyüyen ekibiyle iç mimari, ürün tasarımı, çalışma ortamları, mağazalar ve yiyecek-içecek deneyimleri üzerine projeler üretmekte olan stüdyo bilindik birçok marka ve kişiye tasarım hizmeti sunuyor.