(WOODLIFE SWEDEN in Turkey) Etkinliklerinin İlki (Müze Gazhane)de!

Equal Spaces projesinin bir parçası olarak hayata geçirilen WOODLIFE SWEDEN in Turkey,  ahşap mimari üzerinden sürdürülebilir kalkınma ve iklimsel etkinin azaltılması konusunda farkındalık yaratmayı amaçlıyor. Şehir planlama, mimarlık ve tasarım alanlarından profesyonelleri bir araya getiren bir platform; sergi, sempozyum ve çeşitli yan etkinliklere yer verecek.


WOODLIFE SWEDEN Sergisi

İstanbul
Tarih: 19 Ekim 2021 Salı – 30 Kasım 2021 Salı
Yer: Müze Gazhane
Ankara
Tarih: 28 Ekim 2021 Perşembe – 28 Kasım 2021 Pazar
Yer: CerModern, Ankara
Hatay
Tarih: 10 Aralık 2021 Cuma – 30 Mayıs 2022 Pazartesi
Yer: Hatay Expo 2021, Antakya

WOODLIFE Sempozyumu

Tarih: 9-11 Kasım 2021
Yer:
Circle Space, İstanbul


Yenilenebilir bir yapı malzemesi olarak önem taşıyan ahşap, sürdürülebilir kalkınmanın merkezinde yer alıyor. WOODLIFE etkinlikleri yapı sektöründe ahşap kullanımında ortak paydalara ve farklılaşan noktalara sahip iki ülke İsveç ve Türkiye’yi bir araya getiriyor.

WOODLIFE SWEDEN in Turkey etkinlikleri 19 Ekim  – 30 Kasım tarihleri arasında İstanbul’daki Müze Gazhane’de  yer alacak WOODLIFE SWEDEN sergisi ile başlayacak. İsveç Enstitüsü, Architects Sweden ve Swedish Wood tarafından düzenlenen WOODLIFE SWEDEN sergisi, mimarların ve tasarımcıların güncel teknoloji ile birleşen, yenilenebilir bir malzeme olarak ahşap ile nasıl çalıştıklarını gösteriyor.

Yapılı çevre kullanıcısını merkeze alan sergi ziyaretçilerini İsveç’te şehirden kasabaya, küçük ölçekli projelerden kentsel dönüşüm projelerine kadar farklı iklim ve koşullarla bir geziye çıkarıyor. Sergide, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda seçilen çoğu tamamlanmış, bir kısmı inşa halinde ve bir kısmı gelecek öngörülerinden oluşan 40 proje, mimarlığın, tasarımın ve şehirciliğin, binaların ve ürünlerin iklim üzerindeki etkisini azaltmaya nasıl yardımcı olabileceğini göstermeyi amaçlıyor.

Sergiye paralel olarak; Hasan Cenk Dereli (Nobon) tarafından tasarlanan ve WOODLIFE’ı sembolize eden ahşap totem, İstanbul’daki İsveç Başkonsolosluğu’nun önünde sergilenecek. Totem, döngüsel bir malzeme olarak ahşabı kutlayarak WOODLIFE projeleri hakkında bilgi verecek.

Müze Gazhane’nin yanı sıra WOODLIFE SWEDEN sergisinden bir seçki 21 Ekim – 12 Kasım arasında Circle Space İstanbul’da ziyarete açık olacak. Ayrıca sergi; 28 Ekim – 28 Kasım tarihleri arasında Ankara CerModern’de; 10 Aralık 2021 – 30 Mayıs 2022 tarihleri arasında Hatay’da gerçekleşecek olan Expo 2021’de ve İzmir’de ziyaret edilebilecek.

Sergilere ek olarak, 9-11 Kasım 2021 tarihleri arasında Circle Space İstanbulda 3 güne yayılan, İsveç ve Türkiye’den ahşap üzerine çalışan uzmanların, tasarımcıların ve ilişiklerin katılacağı bir program ile ahşap kullanımını ve sürdürülebilirlik ilkelerini desteklemek için sempozyum gerçekleştiriyor. WOODLIFE SEMPOZYUMU hibrit bir formatla Türk ve İsveçli paydaşları bir araya getirecek ve eş zamanlı olarak Ankara CerModern’de yayınlanacak. Sempozyuma paralel etkinlikler ise Kasım ayı boyunca TheCircle, AnkaraAks ve İsveç Büyükelçiliği tarafından ODTÜ ArchLab: Fablab&CerModern işbirliği ile gerçekleşecek.

WOODLIFE sergi, sempozyum ve yan etkinlikler ile 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi’nin hedeflerini karşılamayı amaçlayarak, yenilenebilir malzeme olarak ahşabın kilit bir role sahip olduğu inşaat sektöründe beklenen değişimleri göstermeyi amaçlıyor.

WOODLIFE Sweden in Turkey hakkında daha fazla bilgi için: https://thecircle-o.com/en/woodlife

WOODLIFE Sweden hakkında daha fazla bilgi için: sharingsweden.se/

WOODLIFE Sweden in Turkey Sempozyum programı hakkında daha fazla bilgi için: https://thecircle-o.com/en/woodlife-symposium

Woodlife’ı sosyal medyada takip etmek için:

instagram: @woodlifeswedeninturkey

twitter: @woodlifeturkey


Woodlife Sweden
WOODLIFE Sweden in Turkey, İsveç Enstitüsü, İsveç Başkonsolosluğu İstanbul, İsveç Büyükelçiliği tarafından ArchitectsSweden, SwedishWood, TheCircle, Nobon, AnkaraAks, In-Between Design Platform partnerliğinde; Ulusal Ahşap Birliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Müze Gazhane, CerModern ve ODTÜ ArchLab: FabLab işbirliği ile gerçekleşiyor.

WOODLIFE SWEDEN sergisi, İsveç Enstitüsü ve ArchitectsSweden tarafından SwedishWood, İsveç Ahşap Ödülleri ve İsveç Orman Endüstrileri Federasyonu işbirliği ile 2020’de üretilmiştir.

Equal Spaces
İsveç Enstitüsü ve İstanbul’daki İsveç Başkonsolosluğu tarafından düzenlenen, şehir planlama, mimari, tasarım ve diğer yaratıcı alanları kapsayan disiplinlerarası bir yaklaşımla 2018 yılından bu yana devam eden yaratıcı, akıllı ve kapsayıcı şehirler üzerine bir projedir.