(Kalebodur) “Her Umut Ortak Arar”ın Destekçisi Oldu!

Farklı sosyal sorumluluk projeleriyle mimarlık kültürüne katkıda bulunan Kalebodur, gazeteci Nilay Örnek’in mimari açıdan kıymetli & hikâyeli binaların arşivini tuttuğu “Her Umut Ortak Arar” projesini destekledi.

Yapılarının hikayelerini ilk olarak Instagram üzerinden paylaşan Nilay Örnek, 2021 Ağustos’undan beri https://www.herumutortakarar.com/ adresinde site ziyaretçilerinin de katkıları ve kişisel tanıklıkları ile projesini yürütmeye devam ediyor. Arşiv niteliği kazanan projenin çıkışı Örnek’in yaşadığı ya da seyahat ettiği şehirlerin ve semtlerin tarihine, nedenine-nasılına, mimariye, insanlarına, eski fotoğraflarına ve isimlerine duyduğu meraktan doğdu. Sokakların isimleri nereden gelir, bir semt eskiden nasıl görünür gibi soruların peşinde iz sürmeye başlayan Örnek, bulduklarını sosyal medya hesabında paylaştıkça bina ile bir geçmişi olan kişilerin ve mimarların da katkıda buluduklarını söyledi. Projenin internet adresinde binalar konuma, yapıldıkları döneme, mimarına ya da binada geçen tanınmış kişilere göre filtrelenerek, harita üzerinden görüntülenebilir.

Günümüzde 150’yi aşkın yapının yer aldığı bu proje, yalnızca estetik açıdan dikkat çekici ve güzel binaları değil, kent belleğinde yer etmiş, iz bırakmış her tür yapıyı arşivlemeyi hedeflemektedir. Binalardan insan hikâyelerine, insan hikâyelerinden başka binaların keşfine uzanan bu yolculuğu Nilay Örnek “apartman dedektifliği” olarak tanımlamaktadır.

Projenin amacının “yaşadığımız yeri bilmek, binalarla insanların ilişkilerini bilerek bugünü doğru anlamaya çalışmak, hafızayı olabildiğince doğru kurmak” olduğunu belirten  Örnek, sitenin başkalarının katkılarıyla da büyümesini arzu ettiğini, özellikle İstanbul dışındaki yapıların kaydının tutulabilmesi için gelecek katkıların çok değerli olduğunu belirtmektedir.

Türkiye’nin ilk dijital mimarlık arşivi ARKIV ve SALT Araştırma Mimarlık ve Tasarım Arşivi gibi projeleri destekleyen Kalebodur,Her Umut Ortak Arar” projesinin de ana destekçisi olarak mimarlık kültürüne katkıda bulunmaya devam ediyor.