(İzmir Serbest Mimarlar Derneği)’nden YAZA VEDA ve YARIŞMA ÖDÜLLERİ

İSMD Başkanı Tamer Aksüt Onur Ödülünü Y.Mimar Nafi Çil'e verdi

İzmir Serbest Mimarlar Derneği (İSMD), Havagazı Fabrikasında, Kütahya Seramik sponsorluğunda düzenlediği yaza veda yemeğinde, Ressam, Y. Mimar Nafi Çil’e Onur Ödülü verdi ve her yıl düzenlenen Öğrenci Bitirme Projesi Ödülü Yarışmasında kazananlara ödüllerini dağıttı.

Bünyesinde serbest olarak çalışan büro sahibi mimarların bulunduğu İzmir Serbest Mimarlar Derneği’nin, 10 Eylül akşamı düzenlediği etkinlikte, İSMD Başkanı Tamer Aksüt, İzmir’in tanınmış mimarlarından Nafi Çil’e Onur Ödülünü verdi ve Derneğin Onur Üyesi olarak kabul ettiğini açıkladı. Ödülü alırken “İnsan Varlığı” üzerine bir konuşma yapan Nafi Çil, “İnsanlaşma sürecinde birey, çağının tinsel değerleri bağlamında bireysel yapılaşmasını gerçekleştirir. Bu oluşum evrim doğrultusundadır. Evrimin yönü: doğasal olandan doğasal-olmayana, bedensel olandan tinsel olana, somut olandan soyut olana, zorunluluktan bağımsızlığa, kapalılıktan açılışa doğrudur. Düşünüyorum da bir değer olarak kendini kabul ettirme isteği içinde yer alan bir mimarın yapıtı nasıl olmalıdır? Bir yapıyı veya bir yapıtı zaman ötesi kılan şey nedir? O yapıtın tinselleşmesidir. Çünkü mimarlık tinselleşmiş bir ruhun savaş alanıdır. Bizim ruhumuzu yükselten de o yapıtların ölçülemeyen değerlerden oluşmasıdır.” dedi.

 

İzmir Serbest Mimarlar Derneği’nin 2017 yılından beri düzenlediği “Öğrenci Bitirme Projesi Yarışması”nın kazananlarına da ödülleri verildi. 59 projenin katıldığı Yarışmada, İrem Dere – İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü; Volkan Kaya – Dokuz Eylül Üniversitesi; Yasemin Demirkol – İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü; Ceren Ergüler – İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü; Sevda Öztürk – Dokuz Eylül Üniversitesi; İlhan Tunç – Dokuz Eylül Üniversitesi öğrencilerinden oluşan 6 kişi, plaket, mimari yazılım ve 1.000TL nakdi ödüle layık görüldüler.