Ulus 100.Yıl Çarşısı Yıkılmasın !

ÇEKÜL Vakfı Ankara Temsilciliği, DOCOMOMO Türkiye Çalışma Grubu, ICOMOS Türkiye Milli Komitesi, Koruma ve Restorasyon Uzmanları Derneği (KORDER), Mimarlar Derneği 1927, TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi, Türk Serbest Mimarlar Derneği ortak bir duyuru ile Ulus Çarşısı’nın yıkılmaması için çağrıda bulundular:

 

”Ulus 100. Yıl Çarşısı, 1960`ların modern mimarlık yaklaşımının nitelikli bir örneğidir. Yerleştiği köşe parselde kentin en önemli iki caddesi olan Atatürk Bulvarı ve Cumhuriyet Caddesi`ne alçak bloklarla sınır çizmekte; yüksek bloğu geriye çekilerek Ulus Meydanı`na karşı duyarlı bir yaklaşım sergilemektedir. Özgün tasarımında zemin katta sağlanan açıklıklarda ve alçak blokların terasında meydanın karakterini güçlendirecek şekilde kamusal ortak kullanım alanları tasarlanmıştır.

Ölçeği ile Ulus Meydanı`na uyumlu bir şekilde yerleşmekte ve hem meydanın hem de heykelin algısını güçlendirerek kentsel mekânın tanımlamasına katkı sağlamaktadır. Dükkanları, ofisleri, tiyatrosu ve terasları ile meydanı canlı tutacak bir program altyapısına sahiptir. Kent merkezindeki konumu ve işleviyle Ankara`nın kamu yaşantısında önemli bir yer edinmiştir.

Kent belleğinde yer eden böylesi bir yapının yıkım kararı, son dönemde Ulus için yeni kültür merkezleri projeleri ve yarışmaları düzenleyen Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yeniden ele alınmalıdır. Tarihi kent merkezinin korunmasına ve geliştirilmesine yönelik kararların kapsamlı bir planlama neticesinde alınması Başkent açısından büyük önem taşımaktadır.

Ulus 100. Yıl Çarşısı, özgün mimari ve kentsel değerlerini dikkate alan bir restorasyon projesi hazırlanarak korunmalıdır.

100. Yıl Çarşısı`nın yık-yap sürecine karşı bir duruş sergilenerek korunması, Cumhuriyet`in başkenti Ankara`nın sahip olduğu modern mirasın değerini bir kez daha vurgulayacak, Ulus`un modern dönem dahil tüm tarihi katmanlarıyla birlikte geleceğe taşınmasını sağlayacaktır.”