(Türkiye Tasarım Vakfı), (BEDA)’nın Kalıcı ÜYESİ Oldu!

Avrupa’nın dört bir yanından profesyonel tasarım kuruluşlarını bir araya getiren BEDA’nın (The Bureau of European Design Associations) 28 Mayıs’ta düzenlenen olağan Genel Kurulu’nda Türkiye’deki tek üyesi olan Türkiye Tasarım Vakfı’nın kalıcı üyeliği oy birliği ile kesinleşti.

1969 yılında kurulan ve Avrupa’da yaklaşık 26 ülkeden 51 üyeye sahip olan BEDA, tasarımdaki multidisipliner ve inovatif yaklaşımın Avrupa’da büyümesinde ve gelişmesinde çok önemli rol oynuyor. BEDA’nın Avrupa’da tasarım algısını güçlendirmek, tasarım ağını genişletmek, şimdinin ve geleceğin tasarımlarına destek olmak gibi vizyonlarını Türkiye’de yansıtan Türkiye Tasarım Vakfı, üyeliği ile yalnızca Türkiye’de değil Avrupa’da da çalışmalarına devam ederek, uluslararası ölçekte de paydaşlarının olmasına katkı sağlıyor.

Kendi ülkelerinde tasarım alanında etkileyici çalışmalar yapan BEDA üyeleri, birlikte çalışarak bilgi ve becerileri paylaşıyor ve Avrupa’nın giderek daha akışkan ulusal sınırları içinde, karşılıklı fayda sağlayan projeler üzerinde iş birliği yapıyor. Tasarım odaklı yaklaşım ile Türkiye’nin sosyal ve ekonomik gelişimine katkı sağlamayı hedefleyen Türkiye Tasarım Vakfı, genç tasarımcıların gelişmesine destek olurken, nitelikli tasarımın üretilmesine de zemin hazırlıyor. Kurulduğu günden bu yana daha iyi bir dünya için tasarım farkındalığını artırma hedefiyle ilerleyen Türkiye Tasarım Vakfı, BEDA üyeliğinin kesinleşmesi ile bu hedefine bir adım daha yaklaşarak global çapta Türkiye’yi temsil etmeyi amaçlıyor.

2021 Genel Kurulu’nda BEDA Üyeliği kesinleşen tasarım organizasyonları arasında şu isimler yer alıyor:

  • Türkiye Tasarım Vakfı (Türkiye)
  • Esad-idea (Portekiz)
  • Institute of Designers in Ireland (İrlanda)
  • Institute Franҫais du Design (Fransa)
  • Media Dizajn (Polonya)
  • Association de Valesens (Fransa)

BEDA (The Bureau of European Design Associations) hakkında daha ayrıntılı bilgi için BEDA’nın web sitesini ziyaret edebilirsiniz.


Türkiye Tasarım Vakfı:

Tasarım odaklı yaklaşım ile Türkiye’nin sosyal ve ekonomik gelişimine katkı sağlamayı hedefleyen Türkiye Tasarım Vakfı 2016’dan bu yana faaliyet gösteriyor. Genç tasarımcıların gelişimlerine destek olmak ve nitelikli tasarımın üretilmesine zemin hazırlamak amacıyla birçok çalışma yürütülüyor. Bu çalışmalar arasında tasarım odaklı video içerik platformu iskele.co ve farklı tasarımcıların yazılarının yayımlandığı İskele Blog yer alıyor. Ayrıca tasarımın farklı alanlarından süreli ve süresiz birçok yayının bir araya getirildiği “Tasarım Kütüphanesi” herkese açık bir çalışma ortamı sunuyor.

Türkiye Tasarım Vakfı ve çalışmaları hakkında daha ayrıntılı bilgi için vakfın web sitesini ziyaret edebilir, en güncel gelişmelerden haberdar olmak için ise sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.