ARREDAMENTO MİMARLIK’ın Mayıs-Haziran Sayısı Çıktı!

Arredamento Mimarlık, okuyucularına basılı ve dijital olarak ulaşan Mayıs-Haziran sayısında “Uzaktan Öğretim” başlığını geniş bir grup akademisyenin katkısıyla tartışmaya açıyor. Gelecek sayıda aynı tartışma Tema’nın ikinci bölümü ile devam edecek.

Pandemi ortamının mimarlık öğrenimine getirdiklerinin belki de en önemlisi uzaktan eğitim oldu. Tüm mimarlık okulları çevrimiçi öğretime geçtiler. Atölyenin ve dersliğin yerini bilgisayarın arayüzü aldı. Mimarlığın okullu olmaya başladığı 18. yüzyıldan itibaren geliştirilmiş yüzyüze eğitim pratikleri bir anda işlevsiz kaldılar. Üniversiteyi üniversite kılan veya kılması amaçlanan tartışma ortamı yıkıldı. Kuşkusuz “Türkiye’de üniversite eskiden de canlı bir tartışma mekanı mıydı?” diye sormak mümkün. Buna olsa olsa “Bazı kurum ve durumlarda öyleydi” diye yanıt verilebilir. Ancak pandemi kapanması bu dar imkanı daha da daralttı. Özellikle öğretimin içgerilimini düşürdü, çünkü toplumsallığını tahrip etti.

Arredamento, sözkonusu meseleyi daha kapsamlı ele almak için çok geniş bir grup öğretim elemanına sorular yöneltti. Onlara verilen yanıtların ve ardından da konuya ilişkin kapsamlı yazıların ilk bölümünün sunulduğu sayıya Turan Altıntaş, Heves Beşeli, Hümeyra Birol, Esin Boyacıoğlu, Erdem Ceylan, Devrim Çimen, Deniz Dokgöz, Özgür Ediz ve Gürbey Hiz yanıtlarıyla; İpek Akpınar, Ece Güleç, Yuvacan Atmaca, Semra Aydınlı, Burcu Beşlioğlu, Ezgi Aydoğan Tekcan, Ayşen Ciravoğlu, Ela Çil, Emre Demirtaş, Namık Erkal ve Neşe Gurallar ise metinleriyle katkı yaptılar. Gelecek sayıda aynı tartışma Tema’nın ikinci bölümü ile devam edecek.

Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası’nın (ÇEİS) katkılarıyla yayınlanan “Opus Caementicium” başlıklı yazı dizisinin yeni bölümü, 20. yüzyıl mimarlığının en önemli yapıtlarından biri olan Solomon R. Guggenheim Müzesi’ne odaklanıyor. Frank Lloyd Wright’ın, neredeyse sürekli olarak restore edilen ve her restorasyon girişimiyle tarihselliğine yeni bir katman eklenen bu ünlü eserini Ebru Omay Polat değerlendiriyor.

Mimar Russell Jones’un Londra’daki konut yapılarından bir seçkinin tanıtıldığı 346. sayı; Marià Castelló Architecture’ın İspanya’nın Formentera Adası’nda hayata geçirdiği yakın tarihli iki proje ile David Chipperfield Architects’in Berlin’de geçtiğimiz ay tamamlanan Neue Nationalgalerie yenileme projesine de yer açıyor.

Nihal Evirgen’in pandemi ortamında değişen çalışma mekanını ve uzaktan çalışanın işi eve getirmeme ihtimalini tartıştığı sayıda ayrıca; 2021 başında Türkçe ve İngilizce olmak üzere iki ayrı edisyon halinde yayınlanan Balyanlar: Osmanlı Mimarlığı ve Balyan Arşivi başlıklı kitap Büke Uras, N. Müge Cengizkan ve Paolo Girardelli tarafından inceleniyor.

Arredamento Mimarlık’ın 346. Sayısına
Ücretsiz Olarak Buradan Ulaşabilirsiniz.

Arredamento Mimarlık’a [abonelik.binatdanismanlik.com] adresinden abone olabilirsiniz. Derginin 2017-2021 yıllarına ait sayılarına ise Dergilik, Türk Telekom E-Dergi, Vodafone dMags Dergi ya da PressReader uygulamaları üzerinden ulaşabilirsiniz.