ARREDAMENTO MİMARLIK’ın MART-NİSAN Sayısı Çıktı!

Arredamento Mimarlık’ın “Yarışmalar: Kamusal Mekan Tasarımında Katılımcılık” başlığını tema alan Mart-Nisan sayısına basılı ve dijital olarak ulaşılabiliyor.

Yakın tarihte kamusal mekanın tasarımı, kullanımı ve dönüşümü konuları gündemde önemli bir başlık oluşturdu. Tetikleyici etmen, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Taksim, Kadıköy, Salacak, Bakırköy gibi kentin merkezi odaklarını tasarlamak amacıyla bir dizi yarışmanın açılmasıydı. Konu yoğun ilgi derledi. Jüri değerlendirmeleri ile finale kalan projeler halk oylamasına açıldı; coşkulu denebilecek kolokyumlarda tartışıldı. Bu süreçte eleştiriye en çok konu olan başlıklar arasında şartname esasları, müdahalenin ölçeği, katılım ve “seçmeme hakkı” gibi meseleler yer aldı. Katılımcılık iddiası olan yakın tarihli bu deneyimlerin ve dünyadan benzer iddiadaki eşdeğerlerinin, kentin biçimlenişinde karar alıcı pozisyonundaki aktörler ve “olağan” kentlilerce yeniden değerlendirilmesini amaçlayan dosyanın ilk bölümü; Merve Akdağ Öner, Buşra Al, Zeynep Altınbaşlı, Tuna Han Koç, Deniz Aslan, Kutlu Bal, Enise Burcu Derinboğaz, Bünyamin Derman, Hakan Evkaya, Ersen Gürsel, Celal Abdi Güzer, İdil Yücel, Alican İnal, Esra Kahveci, Sacit Arda Karaatlı, Umut Özgür Karakuş, Zuhal Kol, Ali Önalp, Hasan Özbay, Yasemen Say Özer, Emre Şavural, Fatih Yavuz, Şule Takmaz Nişancıoğlu, Taksim Kolektifi (Şerif Süveydan, Burcu Sevinç Yılmaz, Rıfat Yılmaz, Süleyman Yıldız, Sezer Bahtiyar, Murat Güvenç), Burcu Tüm, Selahattin Tüysüz, Erdem Tüzün ve Hakkı Yırtıcı’nın katkılarını biraraya getiriyor. Konu hakkında yapılan açık çağrıya yanıt verenlerden bir seçmenin yer aldığı ikinci bölümde ise Bengi Su Ertürkmen-Aksoy, Batu Kepekçioğlu, Fadime Kul, Samet Eren Mengü, Tan Nuhoğlu ve Volkan Taşkın katılımcı yarışma süreçlerinin nasıl işlemesi gerektiğine dair görüşlerini paylaşıyor.

Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası’nın (ÇEİS) katkılarıyla yayınlanan “Opus Caementicium” başlıklı yazı dizisi Toyo Ito’nun Tama Sanat Üniversitesi Kütüphanesi ile devam ediyor. Bir tür mühendislik-mimarlık paslaşması niteliğindeki yapıyı Tomris Akın değerlendiriyor.

Yeni sayıda; Güney Cakarta merkezli mimarlık stüdyosu DELUTION’ın Endonezya mimarlığına taze bir soluk kazandırma arayışındaki üretimi yakın tarihli yapılarından bir seçki ile tanıtılıyor.

Bahar Şener-Pedgley’nin, hijyenik maskenin güncel bir tasarım sorunsalı haline gelişini tartıştığı sayıda ayrıca; Melisa Arı ve Ayça Kanbur, pandemi ortamında “bir aktör” olarak tasarımcının rolünü sorguluyor; Berkay Oskay, İstanbul’un sadece kendi sakinleriyle sınırlı kalmayan bir kullanım genişliğine sahip semtlerinden biri olan Moda’nın toplumsal algılama içindeki yerini irdeliyor; Can Demirtaş ise Erken Cumhuriyet Ankarası’nın ikonlarından biri olan Çubuk Barajı ve Gazinosu’nun döneme ait bir kamusal alan denemesi olarak taşıdığı değeri inceliyor.

Arredamento Mimarlık’ın 345. Sayısına
Ücretsiz Olarak Buradan Ulaşabilirsiniz.

Arredamento Mimarlık’a [abonelik.binatdanismanlik.com] adresinden abone olabilirsiniz. Derginin 2017-2021 yıllarına ait sayılarına ise Dergilik, Türk Telekom E-Dergi, Vodafone dMags Dergi ya da PressReader uygulamaları üzerinden ulaşabilirsiniz.