[Yarışma]: Büyükada Fayton Meydanı Kentsel Tasarım Yarışması

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından düzenlenen, uzun süredir beklenen Büyükada Fayton Meydanı Kentsel Tasarım Yarışması 1 Mart 2021 Pazartesi günü ilan edildi.

Yarışmanın hazırlık süreci geçtiğimiz aylarda kentlinin de katılabileceği ve sürece katkıda bulunup, söz sahibi olabileceği platformlarda ortak bir çalışmaya açılmıştı. Bu süre içerisinde bir şartname ve tema gibi başlıklar ele alınmıştı. Sonuncusu 20 Şubat’ta gerçekleşen yarışmanın Şartname Toplantısı’nın ardından Pazartesi günü yarışma resmi olarak ilan edildi.


Büyükada Fayton Meydanı Kentsel Tasarım Yarışması

Yarışmanın Türü: Ulusal, iki kademeli kentsel tasarım yarışması
Yarışmanın Konusu: Büyükada Fayton Meydanı’nın tasarlanması
Yarışmanın Konumu: İstanbul ili Adalar ilçesi
Yarışmayı Açan Kurum: İstanbul Büyükşehir Belediyesi Etüd ve Projeler Daire Başkanlığı
Yarışma Jürisi: Mehmet Zafer Akay, Mimar; Hasan Çalışlar, Mimar; Ahmet Kıvanç Kutluca, Şehir Plancısı; İnci Olgun, Mimar; Tarık Yaşar, Peyzaj Mimarı; Yedek Jüri Üyesi Olarak Meliz Akyol, Peyzaj Mimarı; Hatice Büşra Al Özdilek, Mimar; Elif Örnek Özden, Şehir Plancısı

Yarışmanın İlanı: 1 Mart 2021, Pazartesi
İlk kademe Son Teslim Tarihi: 19 Nisan 2021, Pazartesi 17.00
İkinci Kademe Son Teslim Tarihi: 22 Haziran 2021, Salı 17.00
Kolokyum: 3 Temmuz 2021, Cumartesi

Ödül Kategorileri:
3 Ödül, 3 Mansiyon
Toplam Ödül: 210.000 TL

Katılım Türü: Bireysel veya Ekip
Katılım Koşulu: TMMOB’ne kayıtlı şehir plancısı, mimar, peyzaj mimarı olmak
Katılım Ücreti: 80 TL


Görsel: Yarışma odak alanı ve etki alanı sınırları, Yarışma Şartnamesi

Yarışma İstanbul’un Adalar ilçesine bağlı Büyükada’da, yakın zamana kadar ada içi ulaşımının büyük parçası olan ancak geçtiğimiz sene kaldırılan faytonların durak noktası olarak bilinen Büyükada Fayton Meydanı’nı ele alıyor. Yarışmanın açıklama metninde belirtildiğine göre, meydanın tasarımı aracılığıyla, Adalar İlçesi Strateji Belgesi ışığında ‘’kültürel mirasının bütüncül bir anlayış çerçevesinde korunması; sosyal yaşam ile ekolojik dengeler arasındaki etkileşimin güçlendirilmesi; sağlıklı ve nitelikli bir yaşam alanı sunan işlevsel ve esnek bir kamusal mekanın açık alan sistemi bütününde değerlendirecek tasarım stratejilerinin geliştirilmesi’’ bekleniyor. Yarışma duyurularında vurgulanan bir diğer şey ise başta Adalılar olmak üzere tüm İstanbulluların görüş ve önerilerinin tasarım sürecinde dikkate alınması gerektiği.

Yarışmanın hedeflerinin, ele aldığı konuların ve yarışmanın konumunun detaylı olarak ele alındığı Büyükada Fayton Meydanı Kentsel Tasarım Yarışması’nın açıklama metnine bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yarışmanın ilan edilmesiyle birlikte açıklanan şartnameye göre iki aşamalı olarak gerçekleşecek yarışmanın ilk kademesi için son başvuru tarihi 19 Nisan 2021 olarak belirlendi. Katılım ücreti 80 TL olan yarışmaya ekip olarak veya bireysel katılımlar mümkün. Katılım koşulu olaraksa katılımcı veya katılımcı ekibin üyelerinden birinin TMMOB’ne kayıtlı mimar, şehir plancısı veya peyzaj mimarı olması bekleniyor. Yarışmada yer görme zorunluluğu ise ikinci kademeye kadar gereklilikler arasında yer almıyor.

Yarışmanın şartname belgelerini aşağıdaki bağlantılardan indirebilirsiniz.

Yarışma Şartnamesi
Şartname Ekleri

Yarışma ile ilgili gelişmeleri ise yarışmanın güncesi olarak yayınlanan istanbulsenin.org’daki Büyükada Fayton Meydanı sayfasından takip edebilirsiniz.

Görseller: Konkur İstanbul, YouTube

Demokratik, katılımcı ve şeffaf bir yaklaşımın benimsendiği yarışma ile ilgili gelişmeler canlı yayınlar halinde ile geçtiğimiz aylarda Zoom ve YouTube gibi platformlarda kentli ile buluşmuştu. Son iki ay içerisinde bir bilgilendirme, bir tema, iki tane de şartname toplantısı gerçekleşmişti. Bu canlı yayınların kayıtlarını Konkur İstanbul’un web sitesinden veya YouTube kanalından izeyebilirsiniz. Yayın kayıtlarının YouTube bağlantılarını aşağıda bulabilisiniz. 

Yarışma jürisi arasında mimarlar, şehir plancıları, peyzaj mimarları ve mühendisler yer alıyor. Jüride tasarımın farklı ölçeklerinden kişileri bir araya getiren yarışma organizasyonu yarışmanın konumunun doğal paydaşları olan kurum ve kişileri sürece dahil etmeyi de önemsiyor. Bu bağlamda ‘’Katılımcı süreç kapsamında paydaşlardan hem alana dair sorun tespitlerini ve çözüm önerilerini, hem de yarışma sürecine dair öngörü ve temennilerini almak adına bir anket çalışması, tema çalışma grupları, paydaş toplantıları ve odak grup çalışmaları planlanmaktadır.’’ Bu çalışmalar ile elde edilen bilgi ve öneriler tasarımcılara, jüri üyelerine ve kamuoyuna aktarılacak. Bu sürecin bir parçası olmak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Görsel: istanbulsenin.org

İBB tarafından düzenlenen geçmiş yarışmalara Konkur İstanbul’un web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca şu anda başvurusu devam eden, İBB tarafından gerçekleştirilen bir diğer yarışma olan Sosyal Merkezler Mimari Proje Yarışması hakkında detaylara da bağlantıya tıklayarak ulaşabilir, gelişmeleri bi_özet üzerinden takip edebilirsiniz