ABD Üniversiteleri Bahar 2021 Döneminde Kamuya Açık Etkinlik ve Derslerine Devam Ediyor!

ABD’nin sayılı tasarım eğitimi kurumlarından Harvard GSD, Columbia GSAPP, MIT ve SCI-Arc kamuya açık çevrimiçi ders ve etkinlikler düzenlemeye Bahar 2021 döneminde de devam ediyor. 

Geçtiğimiz bir sene içerisinde pandeminin etkisi ile dünyanın çeşitli yerlerinden kimi üniversitelerin tasarım ve ilgili fakülteleri lisans, yüksek lisans ve doktora programlarındaki bazı dersleri ve etkinlikleri ücretsiz olarak kamuya açmıştı. Kimi okullar tüm ders ve etkinliklerini kamuya açarken kimileri ise kamuya açmak üzere özel içerikler belirlemişlerdi. Herkesin katılımına açık olarak düzenlenen ve interaktif olmayı hedefleyen bu ders ve etkinlikler global bir ilgi yakalamış katılımcıları ise kamuya açık gerçekleşen bu programların devam etmesini talep etmeye başlamışlardı. ABD’de 2020 Güz döneminde kamuya açık ders ve etkinlik düzenleyen eğitim kurumlarıyla ilgili bi_özet haberine linkten ulaşabilirsiniz.

Katılımcılardan gelen ilgi ve çevrimiçinde varolmanın getirdiği avantajlar neticesinde geçtiğimiz dönemde içeriklerini kamuya açan tasarım okulları önümüzdeki Bahar 2021 döneminde de çevrimiçi içeriklerini oluşturmaya ve kamuya açmaya devam ediyor. Güz 2020 döneminde ders ve etkinliklerini kamuya açan Harvard GSD, Columbia GSAPP ve MIT Department of Architecture (MIT Mimarlık Fakültesi) geçtiğimiz 2 ay içerisinde yeni dönem için hazırladıkları programları internet üzerinden meraklılarıyla paylaştılar. Bu üç okulun yanısıra bu dönem SCI-Arc da Bahar 2020 döneminde herkese açık çevrimiçi ders ve etkinlik düzenleyen eğitim kurumları arasında yerlerini aldı. Geçtiğimiz dönemde içeriklerinde ‘Black Lives Matter!’, sürdürülebilirlik, toplumsal cinsiyet gibi toplumsal hareket ve meseleleri ele alan okulların halka açık programları bu dönem de gündemde ve güncel olana dikkat çekiyor.

Columbia GSAPP:

Columbia GSAPP Bahar 2021 Programı Web Sitesi
Columbia GSAPP Bahar 2021 Programı, Web Sitesi Takvim Sayfası

Kamuya açık Bahar 2021 programını en erken başlatan okullardan Columbia GSAPP ilk etkinliğini 15 Ocak’ta gerçekleştirdi. 15 Ocak ve 29 Mart arası 20 tane etkinliğe yer veren Columbia GSAPP, programı kapsamında çevrimiçi dersler, söyleşiler ve paneller düzenliyor. Program kapsamındaki ders ve etkinlikler odaklarına ırksal eşitlik, sosyal adalet ve iklim değişikliği gibi kavramları alıyor.

Columbia GSAPP’in Bahar 2021 döneminde kamuya açtığı ders ve etkinlik programında yer alan başlık ve konuşmacılardan bazıları şöyle:

Bahar 2021 için belirlenen etkinlik programının yanısıra Columbia GSAPP bünyesinde düzenlenen ve herkesin katılımına açık başka etkinliklere de katılmak mümkün. Zoom üzerinden Doğu ABD saati ile gerçekleştirilen etkinliklere katılım için diğer eğitim kurumlarının aksine Columbia GSAPP’de herhangi bir kayıt gerekli değil.

Hem program dahilinde olan hem de program dışında olmasına karşın katılımın herkese açık olduğu etkinlik ve dersleri takip etmek için Columbia GSAPP’nin etkinlik takvimi sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Takvimde etkinlik tarihlerine tıklayarak etkinliklerin detaylarına, kimin katılımına açık olduğuna, katılım bilgilerine ve etkinlik içeriğine ulaşabilirsiniz.

Harvard GSD:

Harvard GSD Bahar 2021 Programı Web Sitesi, Takvim Sayfası
Harvard GSD Bahar 2021 Programı Web Sitesi, Takvim Sayfası

Harvard GSD Bahar 2021 döneminde tüm ilgilenenleri hazırladığı program dahilindeki etkinliklere katılmaya davet ediyor. “Okul içi diyalog”u herkesle buluşturmayı hedefleyen Harvard GSD spesifik konulara değinen araştırma ve incelemelerin yanısıra okul kapsamında yeniden tasarlanan Harvard Design Magazine (Harvard Tasarım Dergisi) ve bir öğrenci yayını olan Pairs‘in lansmanını da programı dahilinde izleyicileri ile buluşturmayı amaçlıyor. Açılışı 18 Şubat’ta Kate Thomas‘tan Lesbian Arcadia: Desire and Design in the Fin-de-Siècle Garden (Lezbiyen Arkadya: Fin-de-Siècle Bahçesi’nde Tutku ve Tasarım) etkinliği ile gerçekleşen Harvard GSD Bahar 2021 Kamuya Açık Etkinlik Programı 18 Şubat ile 20 Nisan arasında gerçekleşecek 18 etkinliği kapsıyor.

Harvard GSD’nin Bahar 2021’de herkese açık olarak düzenlediği çevrimiçi etkinliklerden bazıları şöyle:

  • Thaisa Way with Ed Eigen and Raffaella Fabiani Giannetto, “Think Like a Historian, Imagine Like a Designer: A Conversation on Landscape History and Design Education” (Thaisa Way, Ed Eigen ve Raffaella Fabiani Gianetto, Tarihçi Gibi Düşün, Tasarımcı Gibi Hayal Et: Peyzaj Tarihi ve Tasarım Eğitimi Üzerine Bir Sohbet) – Söyleşi
  • Harvard Design Magazine reveals “Harvard Design Magazine #48: America” (Harvard Tasarım Dergisi sunar ”Harvard Tasarım Dergisi #48: Amerika) – Lansman
  • Rebecca Choi, “White Man’s Got a God Complex” (Rebecca Choi, ”Beyaz Erkeğin Bir Tanrı Kompleksi Var”) – Panel

Harvard GSD etkinliklerine kayıt olarak ücretsiz katılmak mümkün. Zoom üzerinden gerçekleşecek etkinliklerde canlı altyazı olacağı da vurgulanıyor. Etkinlikler hakkında detaylı bilgi için etkinlik takvimine veya Harvard GSD web sitesindeki etkinlik sayfasına göz atabilirsiniz.

MIT Department of Architecture:

MIT Department of Architecture
MIT Department of Architecture Bahar 2021 Programı Web Sitesi

Bahar 2021 Dönemi kapsamında halka açık ders ve etkinlikler düzenleyen bir diğer okul ise Massachusetts Institute of Technology (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü). Seminerden panele, dersten lansmana birçok çeşit etkinliği kapsayan MIT Department of Architecture (Mimarlık Fakültesi) çevrimiçi programı döneme diğer okullardan daha geç başlamasına karşın daha uzun bir süreye yayılmış bir etkinlik takvimine sahip.

25 Şubat ve 20 Mayıs arasında 18 etkinliği çevrimiçi olarak izleyicilerle buluşturan program birtakım hedefler etrafında şekilleniyor. ”Post-pandemi geleceğinin bilinmezliğine karşın geçmişin kesinliğine dönen” programda özellikle geçmişe dair alternatiflere, geçmişin sınırlarına ve geçmişten doğacak potansiyellere odaklanıldığı belirtiliyor. Program kapsamında “Amazon Mimarisi”, “Küresel Güney’de Beton Mimari”, “Kahire Mimarisi’nin Haritalanması” gibi konuların üretim, malzeme, kimlik, ırk, veri, arayüz, adalet gibi kavramlar ışığında ve birlikte üretim ve yapım odağında ele alınacağı belirtiliyor.

MIT Department of Architecture’ın Bahar 2021’de herkese açık olarak düzenleyeceği etkinliklerden bazıları şöyle:

  • “NAMA and the architecture of the Amazon” A Research Studio Conversation (”NAMA ve Amazon Mimarisi” Araştırma Stüdyosu Söyleşisi)
  • “Surveying Modern Architecture: The Case of Cairo” (Modern Mimarlık İncelemesi: Kahire Dosyası)
  • “Future Blueprints of Justice” A Research Studio Conversation (”Adaletin Gelecek Taslakları” Araştırma Stüdyosu Söyleşisi)

Bahar 2021 Programı’nın öğrenciler ve akademisyenlerin işbirliği ile ortaya çıktığını belirten MIT Mimarlık Fakültesi programın yanısıra çevrimiçi bir radyo kanalı olan WAWD Radio ve çevrimiçi platformlar olan out of frame ve open-source‘u da herkese tanıtıyor. Bunların yanısıra MIT dönem boyunca Cinema and the Architectural Imagination kapsamında film serileri ve söyleşilerini de takipçileri ile buluşturuyor.

MIT Department of Architecture, Bahar 2021 Programı, Takvim Sayfası
MIT Department of Architecture, Bahar 2021 Programı, Takvim Sayfası

Diğer eğitim kurumlarının aksine çevrimiçi etkinliklerini Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal medya platformlarında canlı yayınlarla gerçekleştirecek ve sonrasında ise etkinlik kaydını YouTube üzerinden izlemeye açacak olan MIT Mimarlık Fakültesi etkinliklerinin daha kapsayıcı ve katılımcı olmasını hedefliyor.

Etkinlikler hakkında detaylı bilgi için MIT Department of Architecture’ın sosyal medya hesaplarını takip edebilir etkinlik takvimini ve web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

SCI-Arc:

SCI-Arc Bahar 2021 Programı
SCI-Arc Bahar 2021 Programı, Soldan Sağa: Annie Chu, Rick Gooding, Anna Neimark, Madebo Fatunde, Kahlil Joseph; Middle: Richard Rothstein, Mabel O. Wilson, Raúl Cárdenas Osuna; Bottom: Nathalie Frankowski ve Cruz Garcia, Yinka Ilori, Tatiana Bilbao

SCI-Arc önümüzdeki Bahar dönemi için programını çok kültürlülük, disiplinlerarası oluş ve kapsayıcılık etrafında şekillendiriyor. Öğrenciler, akademisyenler, araştırmacılar ve sanatçıları bir araya getiren program çok renkli ve sesli olmasına karşın diğer kurumların programlarına göre daha uzun süreye yayılmış ancak daha az etkinliğe yer veriyor.

Black Lives Matter Week of Action (Black Lives Matter Aksiyon Haftası) ile Şubat ayının açılışını yapan SCI-Arc programı ilerleyen haftalarda Siyahi kültürünü, temsili, ifadeyi, adaleti ele alan sunum ve tartışmaları içeren etkinlikler düzenlemeye devam edecek.

SCI-Arc’ın 2021 Bahar’da kamuya açık olarak gerçekleştireceği etkinlik ve ağırlayacağı isimlerden bazıları şöyle:

  • Cruz Garcia and Nathalie Frankowski: Loudreading Post-Colonial Imaginaries (Cruz Garcia and Nathalie Frankowski: Post-koloniyal Hayallemelerin Sesliokuması) – Söyleşi
  • Yinka Ilori – Panel
  • Anna Neimark – Panel

SCI-Arc Bahar 2021 Programı kapanışını ise 22 Mayıs’ta öğrenci işlerinden oluşan büyük bir Bahar Sergisi ile gerçekleştirecek. Dönem boyunca gerçekleştirilen etkinlikler, istisnalar hariç, SCI-Arc’s Livestream üzerinden izleyici ile buluşturulacak. Etkinlik ve dersler hakkında ayrıntılı bilgi için SCI-Arc web sitesinin etkinlik sayfasını veya Facebook profilini ziyaret edebilirsiniz.


Derleyen: Alp Şerif Besen