BANU BİNAT ve SELÇUK AVCI İstanbul Mimarlık Festivali 2020’yi Konuşuyor!

Mimari odaklı bir kültür, sanat, araştırma ve üretim platformu olan The Circle tarafından haftalık olarak düzenlenmeye başlayan Mimarlık Konuşmaları yayın serisinin ikinci oturumunda İstanbul Mimarlık Festivali 2020 ele alınıyor. 

Instagram üzerinden canlı yayın ile gerçekleşecek oturumun 11 Şubat 2021 Perşembe günü saat 20.00’de konukları Banu Binat ve Selçuk Avcı olacak. Aralık 2020’de düzenlenen İstanbul Mimarlık Festivali koordinatörlerinden olan Avcı ve Binat, yayında yüksek ilgi toplayan geçmiş festival ve festivalin yankıları üzerine bir değerlendirme yapacaklar.

Görsel: İstanbul Mimarlık Festivali 2020 Logosu

The Circle ve Binat İletişim & Danışmanlık işbirliği ile düzenlenen İstanbul Mimarlık Festivali 5-11 Aralık tarihleri arasında katılımcılarını seminerler, geziler, açık çağrı etkinlikleri ve atölyeleri kapsayan 48 etkinlik ile buluşturmuştu. 7 gün süren ve mimarlığın her ölçek ve alanından uzmanları kentli ile buluşturan festival çevrimiçi mecralarda 62 ülkeden binlerce izleyiciye ulaşmıştı. Mimarlık çevrelerinde büyük bir iz bırakan ve çok konuşulan festival, Mimarlık Konuşmaları yayın serisinin bu haftaki canlı oturumunda ise kurucu ortakları tarafından tekrar izleyici ile buluşuyor.

Yayın boyunca izleyicilerin yorum ve sorularıyla şekillenen Mimarlık Konuşmaları interaktif, açık ve kapsayıcı bir platform oluşturmayı hedefliyor. The Circle’ın Instagram hesabı üzerinden gerçekleşen canlı yayınlar, oturum sonrası kaydedilerek IGTV ve YouTube aracılığıyla tekrar izlenmeye açılıyor. Kaydedilen canlı yayınlar herkesin erişimine açık bir mimarlık arşivi niteliği de taşıyor.

11 Şubat, Perşembe günü, saat 20:00 – 21:00 arası gerçekleşecek canlı yayın The Circle’ın Instagram hesabı (@thecircle.o) üzerinden, Selçuk Avcı ve Yüksel Demir‘in konuk olduğu, Mimarlık Konuşmaları’nın geçen hafta gerçekleşen ilk oturumunun kaydı ise The Circle’ın Instagram hesabının IGTV alanından veya YouTube kanalından izlenebilir.

Mimarlık Konuşmaları 01: Afrika Yükselirken, Selçuk Avcı & Yüksel Demir

Canlı yayın hakkında detaylı bilgi ve Mimarlık Konuşmaları’nın geçen haftaki ilk oturumunun kaydı için The Circle’ın web sitesini ve sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.


Banu Binat:

Özel Sankt Georg Avusturya Lisesi’nin ardından, İTÜ Mimarlık Fakültesi’ni bitirdi. İTÜ’de Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nde yüksek lisans yaptı ve Ofis Ergonomisi üzerine bir tez hazırladı. 5 yıl serbest mimarlık yaptıktan sonra iki ortağı ile birlikte Türkiye’nin ilk mimarlık merkezi olan Arkitera Mimarlık Merkezi’ni kurdu, 6 yıl boyunca Arkitera.com’un yayın yöneticiliğinin yanı sıra, kurumun kurumsal iletişim ve pazarlamasını sürdürdü, pek çok sektörel organizasyon ve yeniliğe imza attı. Yapı-Endüstri Merkezi’nde 2 yıl yayın yöneticiliği yaptı. Yapı sektöründeki iletişim, yayıncılık ve pazarlama deneyimlerini sektör firmalarına danışmanlık vererek sürdürmek üzere Binat İletişim ve Danışmanlık Şirketi’ni kurdu. Halen pek çok sektörel yayının ve organizasyonun danışma kurulunda yer almanın yanı sıra TAG Platform’un genel koordinatörlüğünü de yürütmektedir.

Selçuk Avcı:

Selçuk Avcı kariyeri boyunca mimari teori ve pratiği dengelemeye çalışmış, mimarlık çalışmalarının yanı sıra son yıllarda danışman ve proje geliştiricisi olarak görev yapmıştır. Bunun yanı sıra, bütüncül tasarım fikrini her zaman ön planda tutmuş ve bu fikri yapı tasarım ve geliştirme aktivitelerinin odağına almıştır.

1961 yılında doğan Selçuk Avcı, İngiltere’de Bath University’den mezun olmuştur. Architectural Association (AA), London University Bartlett School of Architecture, Bath University School of Architecture, The Delft Technical University ve Ljubljana University School of Architecture gibi bir çok üniversitede ziyaretçi öğretim görevlisi olarak ders vermiştir. Buna ek olarak son yıllarda İstanbul Bilgi Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık fakültelerinde ders vermiştir. Sürdürülebilir tasarım alanında dünyada önde gelen Feilden Clegg Bradley Design, Energy Conscious Design Architects ve ARUP Associates gibi kurumlarda Ekolojiye duyarlı tasarım konusunda sağlam bir profesyonel deneyim edindikten sonra 1988’de Londra’da AVCI ARCHITECTS’i kurmuş ve İngiltere, Türkiye, İtalya, Slovenya, Macaristan, Gana, Kongo, Nijerya, Benin, Çek Cumhuriyeti, Sırbistan, Montenegro ve Suudi Arabistan’da birçok projeye imza attı.

2007’de Markus Lehto’yla birlikte, büyük ölçekli kentsel projelerde stratejik düşünme hizmeti sağlayan gayrimenkul danışmanlık şirketi URBANISTA’yı kurdu.

2018’de ise kolektif ve işbirliğine dayalı bir etkinlik platformu ve sanat merkezi olan, mimari, şehircilik ve tasarım alanlarında multidisipliner çalışma stratejileri aracılığıyla yenilikçi düşünceyi geliştirmeyi hedefleyen THE CIRCLE’ın ortak kurucularından biri oldu.

Selçuk Avcı’nın yürüttüğü uygulamalar uluslararası ve ulusal sayısız ödül kazanmış ve çalışmaları birçok dergide yayınlanmıştır. Bunlardan en dikkate değer olanı şirketi AVCI ARCHITECTS’in “İngiltere’nin 50 En İyi Genç Şirketi Rehberi”nde yer almasıdır. İngiltere’de projeleri, Royal Holloway University International Centre için verilen RIBA Regional Award ve The Wildfowl and Wetlands Trust’ın Genel Merkezi için verilen Queen’s Civic Trust Award ve en iyi mimari için verilen The Building Award’ın da aralarında olduğu birçok ödüle layık görülmüştür. Türkiye’de ise TOKİ tarafından açılan plan tasarım yarışmasında birincilik almıştır. AVCI ARCHITECTS ayrıca Türkiye Müteahhitler Birliği’nin Ankara’daki genel merkezi için açılan yarışmayı kazanmıştır. Bu genel merkez binası Türkiye’de labirent yeraltı soğutma sistemini ilk kullanan proje olmuş ve LEED Platin statüsü ve birçok uluslararası ödül kazanmıştır.

İster küçük ölçekli bir objenin tasarımı ya da ister büyük ölçekli bir şehir projesi olsun sürdürülebilirlik şemsiyesi altında stratejik düşünme ve yönlendirmeye odaklanan Selçuk Avcı şu anda İstanbul, Londra ve Ljubljana’da faaliyet gösteriyor.