(Evim)’den DUŞ BATARYASI ve BAŞLIĞI Üzerine Tavsiyeler!

Yapı malzemeleri, bahçe, peyzaj, havuz, ev dekorasyonu, mutfak ve banyo ürünlerinde Türkiye’nin lider online alışveriş sitesi Evim, duş bataryası ve duş başlığı türlerini ve seçim yaparken dikkat edilmesi gereken unsurları paylaşıyor:

Duş Bataryası Modelleri

Duş bataryasının seçilmesi ve bataryanın türleri hakkında bilgi vermeden önce duş bataryası nedir sorusunu cevaplandıracağız. Duş bataryası, su akışını ve sıcaklığını duş vanaları ile kontrol etmenizi sağlayan bir aparattır. Duvara monte edilerek kullanılmaktadır ve set olarak satılabilir. Setlerde bataryanın yanında genelde duş başlığı ile hortumu bulunmaktadır.

Duş Bataryası Türleri Nelerdir

Bir duş bataryası için alışveriş yaparken aralarından seçim yapabileceğiniz modeller ve özellikler görebilirsiniz. İşte duş için musluklar ve türleri şu şekildedir;

 • Tekli Duş Bataryası: Duştan gelen su akışını ve sıcaklığını kontrol etmek için tek bir kola sahip olan batarya türüdür. Bu kolu aşağı, yukarı, sağa ve sola hareket ettirerek suyu ayarlayabilirsiniz.
 • Çiftli Duş Bataryası: Tek bir musluktan çıkan suyun akışını ve sıcaklığını ayarlamak için iki vanası bulunur. Genelde soğuk su vanası solda ve sıcak su vanası sağda bulunur. Bazı modellerde su akış hızını ayarlamak için iki vananın ortasında bir kol bulunur. Bu kolu aşağı ve yukarı oynatarak su hızını ayarlayabilirsiniz.
 • Sıcaklık Ayarlı Duş Bataryası: Bu duş bataryasının vanasında veya kolunda suyun sıcaklık derecesini belirten sayılar bulunmaktadır. Böylece ideal sıcaklığınızı belirleyip aynı sıcaklığı kullanabilirsiniz.
 • Ankastre Duş Bataryası: Zarif bir görüntü kazandıran batarya modelidir. Genelde aşağı doğru eğilen bir koldan oluşur ve bazen bu kola sıcaklık vanaları eşlik eder.
 • Küvet Duş Bataryaları: Normal duş bataryalarına benzer fakat bir de küvet musluğu içerir. Eğer bir küvetiniz varsa mutlaka küvete özel olan duş başlığını seçmelisiniz. Küvet duş bataryasında normal bataryadan farklı olarak suyun akacağı yerini belirleyeceğiniz ufak bir parça bulunmaktadır. Genelde bu parçayı yukarı kaldırdığınızda su duş başlığından, aşağı indirdiğinizde su musluktan küvete dolacak şekilde akar.

Duş Başlığı Türleri

Duş bataryasının yanında duş başlıkları da farklı türlerde sunulmaktadır. Duş başlığı türleri şu şekildedir:

 • Tekli Duş Başlığı: Standart duş başlığıdır ve tek bir tane başlık alanı vardır.
 • Çiftli Duş Başlığı: İki tane standart duş başlığından oluşan türdür. İki başlığı nereye koyacağınız size bağlıdır.
 • Basınçlı Duş Başlığı: Standart duş başlığına kıyasla suyun daha basınçlı bir şekilde gelmesini sağlayan duş başlığıdır.
 • Yağmur Duş Başlığı: Diğer duş başlıklarına göre daha geniştir. Duş sırasında sağanak yağmur hissi verebilir.
 • Şelale Duş Başlığı: En geniş duş başlığı modelidir ve genelde tavanın içine yerleştirilir. Bir şelalenin altında duş alıyormuş hissi verir.
 • Sabit Duş Başlığı: Genelde suyun çıktığı yer diğerlerine göre daha yuvarlaktır.

Duş Bataryası Seçiminde Dikkat Edilecek Unsurlar

Duş bataryası almak aslında zor bir seçim dönemi gerektirebilir. Duş bataryası veya başlığı alırken bazı dikkat etmeniz gereken unsurlar bulunmaktadır. Öncelikle alacağınız bataryanın evinizin su sistemiyle çalışıp çalışmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Çünkü bazıları düşük basınç ile çalışırken bazıları ise yüksek basınç ile çalışmaktadır. Yoksa duş setiniz banyonuzda kaba bir görüntüye sebep olabilir. Ayrıca duş bataryalarının yapı malzemesine de dikkat etmek gerekmektedir.

Kalitesiz batarya ve duş başlıkları su basıncından ya da sıcaklığından dolayı aşınabilir. Özellikle krom ve pirinçten yapılan bataryaları tercih edebilirsiniz. Banyo tasarımınıza uygun bir batarya bulmak önemlidir. Ayrıca bataryanın parlak olmasına ve bu parlaklığı sağlarken zararlı bir madde kullanılmamasına dikkat etmelisiniz. Bütün bu belirttiklerimizin dışında vanalı bir batarya modeli kullanacaksanız 2 – 3 yılda bir vananın içinde bulunan contaları değiştirmeniz gerekebilir. Bu nedenle kaliteli ürünler için evim.com sizlerle!

Yukarıda belirtmiş olduğumuz şekilde duş bataryasını seçerseniz herhangi bir sorun yaşamazsanız. Böylece duş bataryası seçimi işlemini tamamlamış olursunuz.