(VitrA Karo)’ya Sektörünün İLK, Türkiye’nin İkinci ÇEVRE ETİKETİ Belgesi!

Sürdürülebilir kalkınmanın kaynakların verimli kullanılmasıyla gerçekleştirileceğine inanan VitrA Karo; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen Çevre Etiketi Belgesi’ni almaya hak kazandı. Belgeyi alan sektörünün ilk, ülkemizin ikinci kuruluşu olan VitrA Karo, 2011 yılında da Türk seramik sektöründe Avrupa Birliği Eko-Etiketini (Ecolabel) alan ilk marka olmuştu.

Konuyla ilgili açıklama yapan VitrA Karo A.Ş. CEO’su Hasan Pehlivan, üretim süreçlerinde yenilenemeyen kaynak tüketimini en aza indirdiklerini, eko-verimliliği artıran çözümlere önemli yatırımlar yaptıklarını, çevre ve gelecek bilinciyle nihai tüketiciler için enerji ve doğal kaynak tasarrufunu teşvik eden ürünler tasarladıklarını belirtti. Bakanlık tarafından, üretim süreçlerinde düşük emisyon, atık önleme, enerji verimliliği, su tasarrufu ve zararlı kimyasalların kullanılmaması gibi pek çok kriteri sağlayan kuruluşlara verilen belgeyi almaktan büyük mutluluk duyduklarını belirten Pehlivan, sözlerine şöyle devam etti: “Yalnızca modern, dayanıklı ve yüksek kaliteli karo seramikler üretmiyor, geniş bir ürün yelpazesiyle sunduğumuz sürdürülebilir ve sistematik çözümlerle, kullanıcıların ve iş ortaklarımızın ihtiyaçlarına cevap veriyoruz. Bu misyonumuzu yerine getirirken, çok önemli bir kriterimiz var: Tüm üretim, tasarım, yönetim süreçlerinde enerji ve doğal kaynak tasarrufuna, çevreci ambalaj malzemelerinin kullanımına ve karbon salınımının azaltılmasına özen gösteriyoruz.”

VitrA Karo, üretim tesislerinde geliştirdiği Atık Isı Geri Kazanım Projesi’yle, sürdürülebilir kalkınma alanındaki en iyi uygulamalardan biri olarak 2012’de gerçekleştirilen “Rio+20 Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı”nda sunulan “Türkiye Ulusal Raporu”nda yer aldı. 2013’te karo seramiklerin yeşil binalarda tercih edilmesine katkı sağlayan Çevresel Ürün Deklarasyonu (EPD) sertifikasını almaya hak kazanan VitrA Karo, aynı yıl Amerika merkezli Underwriters Laboratories (UL) tarafından yapılan değerlendirmeyle GREENGUARD ve GREENGUARD Gold sertifikalarının da sahibi oldu.