(Roca)’nın Uluslararası Tasarım Yarışması jumpthegap®’in KAZANANLARI Açıklandı!

Roca’nın bu yıl COVID-19 gündemiyle düzenlediği uluslararası tasarım yarışması jumpthegap®’te hijyen ve korunmayı kolaylaştıran beş yenilikçi proje ödüle layık görüldü. Geleceğin banyo alanları için yenilikçi çözümlere odaklanan yarışmada, pandemi dönemine yönelik sanitasyon, hijyen ve konfor ile ilgili yaratıcı çözümler sunan fikirler ön plana çıktı. Jüri değerlendirmesi sonucu seçilen beş proje de, özellikle kamusal alanlarda bulaşı riskini azaltmaya odaklanarak, işlevsellik, tasarım ve fizibiliteyi bir araya getiriyor. Tasarım alanında küresel bir referans noktası olan jumpthegap® bugüne dek düzenlenen 8 yarışma ve bu yılki özel versiyonuyla 150 ülkeden 26.500 katılımcıyı bir araya getirdi.

Bu yıl temasını pandemi süreci ve sonrasına göre yaratılacak senaryolara uyarlayan uluslararası tasarım yarışması jumpthegap®’i kazanan beş proje açıklandı. Roca tarafından Barcelona Tasarım Merkezi (BCD) işbirliği ile düzenlenen uluslararası tasarım yarışması jumpthegap®, COVID-19’a özel 2020 versiyonunda tüm dünyadan tasarımcıları, sağlık, hijyen ve konfor ile ilgili yeni ürün veya hizmetlere odaklanmaya davet etti. 2004 yılından itibaren, sekiz yıl boyunca düzenlenen ilk yarışmadan başlayarak banyo alanı kapsamındaki yenilikçi projeleri olan genç mimarların ve tasarımcıların çalışmalarını destekleyen jumpthegap®, bu yıl yarışmayı koronavirüsün yayılmasını önlemeye ve her koşulda optimum kişisel hijyen sağlamanın önemini yaymaya katkıda bulunan fikirleri içerecek şekilde genişletti.

Türkiye’den de 100 tasarımcı katıldı

Mimari ve tasarım alanlarında dünyaca ünlü profesyonellerden oluşan yarışma jürisi, tüm katılımcıların işlevselliği ve tasarımı entegre etme çabalarını, özellikle kamusal alanlara yönelik uygulanabilir (kavramsal olmayan) projelerle vurguladı. Proje teslim süresinin sadece 15 gün olması göz önüne alındığında, sunulan projelerin kalitesi daha da değerliydi. jumpthegap®’e bu yıl 94 ülkeden 1.567 katılımcının 297 projesi teslim edildi. Türkiye, 100 katılımcıyla 94 ülke içinde 4’üncü sırada yer aldı. Yarışmaya Türk tasarımcılar 18 proje ile katıldı.  Seçilen tüm projelere 1.000 Euro ödül verildi.

Bu özel jumpthegap® versiyonunun jürisi şu isimlerden oluşuyordu:

Bill & Melinda Gates Vakfı’nın (ABD) Su, Sanitasyon ve Hijyen Programı Başkanı Carl Hensman, Birleşmiş Milletler (BM) Bilgi Merkezi Avrupa Direktörü Deborah Seward (Belçika), Luciano Kruk Arquitectos’un kurucusu Luciano Kruk (Arjantin), WantedDesign’ın kurucularından Odile Hainaut ve Claire Pijoulat (ABD), BCD – Barselona Tasarım Merkezi Genel Müdürü Isabel Roig (İspanya), Roca İletişim ve Marka Müdürü Xavier Torras (İspanya), Roca Küresel İnovasyon Proje Yöneticisi Jordi Corral (İspanya) ve Roca Tasarım Müdürü Ernest Hernandez (İspanya).

Şimdiye kadar yapılan tüm bölümlerde (sekiz standart ve bir özel COVID19), jumpthegap® 150 ülkeden 26.000’den fazla katılımcıya ev sahipliği yaparak, uluslararası tasarım ve mimarlık öğrencilerinin ve profesyonellerinin yenilikçi çözümler sunarak yeteneklerini gösterebilecekleri bir platform olarak öne çıkıyor.


KAZANAN PROJELER

“Bubble Bump”, Alina Pshenichnikova (Moskova, Rusya)

Sıvı dezenfektanı sabun köpüğü şeklinde otomatik olarak akıtan cihaz, çocukların ellerini temiz tutmasını ve bulaşı riskini ortadan kaldırmayı sağlıyor. Tasarımı ve çalışması, el yıkamayı özellikle 1 ila 6 yaş arası çocuklar için eğlenceye dönüştürüyor. Anaokulları ve AVM ve hastanelerdeki çocuk alanları için tasarlanan ürün aynı zamanda vücut sıcaklığını ölçmek için bir kızılötesi bir sensöre de sahip.

“E-Tapis”, Hao Wang ve Hanyuan Hu (Nanning, Çin)

Virüsün ayakkabılarda beş güne kadar yaşayabileceği göz önüne alınarak tasarlanan akıllı ayakkabı tabanı temizleyici, özel koruma gerektiren hastane, okul, ofis gibi yerlerde kullanılmak üzere geliştirildi. Kullanıcı belirtilen alan üzerinde durur ve sıvı dezenfektanı püskürten ve tabanı temizleyen nozullu fırçalar kaldırılır. Cihaz ayrıca fırçalar için UV ışığı olan bir dezenfeksiyon ve temizleme sistemi içerir.

“Lux”, Juan Restrepo (Eindhoven, Hollanda)

Umumi banyolarda yayılabilen mikropları ve patojenleri azaltmak için UV ışığı kullanan akıllı dezenfeksiyon sistemi. Kullanıcıların hareketini kontrol etmek için sensörleri bulunuyor: tesisin boş olduğunu tespit ederken, tavanda bulunan farklı UV ışıkları otomatik olarak devreye girerek, patojenleri yüzde 99 oranında yok ediyor.

“OM”, Rafael Vinader (Valencia, İspanya) 

Otomatik bir hidroalkolik dezenfektan jel dağıtıcısı ve kullanıcıların bileğinden vücut sıcaklığını ölçmek için bir kızılötesi sistem içeren sıhhi totem. Sıcaklığı gösteren bir LED ekrana sahip olan tasarım, özellikle sirkülasyonun yoğun olduğu kamusal alanların girişlerinde konumlandırılıyor.

UVClean”, Lidia Grifts (Milano, İtalya) ve Ekaterina Epifanova (Moskova, Rusya)

Kullanıcı ellerini yıkarken cep telefonu gibi aksesurları dezenfekte etmek için UV ışık kabinine sahip musluk. Proje, koronavirüsü yayabilen nesnelere odaklanıyor; özellikle de “asla yıkamadığımız üçüncü el” olarak tanımlanan cep telefonlarına… Cihaz, bir musluk, bir sabunluk ve bir dokunmatik sistemle aktive edilen bir kurutucunun yanı sıra kişisel eşyaları yerleştirmek için kullanılan küçük bir kabinden oluşuyor. Kullanıcı ellerini yıkarken, nesneler bir UV-ışık sistemi ile dezenfekte ediliyor ve daha sonra temiz ellerle ve riskli yüzeylerle temas etmeden yeniden kullanılabiliyor.


Roca:
Banyo alanları için armatür, lavabo, klozet ve duş sistemleri gibi  yenilikçi çözüm önerileri sunan Roca, mimari, inşaat ve iç mekanlar için tasarlanmış ürünlerin tasarımı, üretimi ve pazarlamasına adanmış bir şirkettir. Kökleri 100 yıl öncesine dayanan Roca 4 kıtada 22 ülkede yer alan 83 üretim tesisi ile 24 bine yakın kişiye istihdam sağlıyor. Yıllık yaklaşık 1,8 milyar Euro ciroya sahip olan Roca, ürün ve çözümlerini 170’ten fazla pazarda müşterileriyle buluşturuyor.
www.roca.com.tr