(TEPTA Aydınlatma)’dan MOBİL, ŞARJ EDİLEBİLİR Aydınlatma Tasarımları!

Catellani&Smith; Giulietta BE T

Son yılların eğilimlerine paralel olarak sunulan mobil ve şarj edilebilir aydınlatma tasarımları, TEPTA Aydınlatma’nın geniş aydınlatma koleksiyonunda yer alıyor.

Mobil (taşınabilir) ve şarj edilebilir özelliklere sahip aydınlatmalar son yılların yükselen eğilimleri arasında. Kimi tasarımlarda kablolamayı ortadan kaldıran, kimilerinde ise ilave olarak bir el hareketi ile açılıp kapanan bu armatürler, ışığın özgürce dolaşımını sağlarken temassız ürünler, açma – kapama fonksiyonunu da daha üst bir seviyeye taşıyor.

29 yılı aşkın süredir 30’dan fazla Avrupa merkezli şirketin Türkiye temsilcisi olan TEPTA Aydınlatma, mobil ve şarj edilebilir aydınlatmalar alanında fonksiyonel ve estetik tasarımlar sunuyor.

 TEPTA Aydınlatma koleksiyonunda ön plana çıkan tasarımlar arasında bulunan bazı markalar ve ürünler şöyle: Catellani&Smith; Giulietta BE T, Trenta, Studio Italia Design; Valentina, Simes; Très Jolie, Cini&Nils; Cuboluce, Terzani; Orten’zia, Kundalini; Kushi, Linea Light Group; Baby Marge, Bover; Tanit ve Atticus, Grok; Cocktail, Forestier; Take A Way.

Catellani&Smith; Giulietta BE T

2019 Archiproducts Design Awards’ın aydınlatma kategorisinde yılın en iyi mobil masa aydınlatması ödülüne layık görülen Catellani&Smith, Giulietta BE T, Enzo Catellani tasarımı. Şarj edilebilir, mobil masa lambası, aynı zamanda el hareketlerini tanıyan dokunmatik aksamı ile kapanıp açılıyor ve ışık şiddeti yine dokunmatik olarak ayarlanabiliyor. Üç farklı ışık yoğunluğuna ayarlanabilen Giulietta BE T, ince çubuk bir gövdeden ve bu yapıyı çerçeveleyen bir ışık diskinden oluşuyor. Siyah ve antik pirinç tonlarında sunulan taşınabilir aydınlatma, en yüksek ışık şiddeti ayarı ile kullanıldığında 3,5 saat, orta şiddette ışık şiddeti ile kullanıldığında 10 saat, en düşük ışık şiddeti ile kullanıldığında ise 20 saate kadar şarj edilmeden kullanılabiliyor. USB girişi olan tasarım, toplam 4 saatte şarj oluyor.
Catellani&Smith; Trenta

Catellani&Smith, şarj edilebilir masa üstü tasarımı Trenta ile ampul formuna yeniden hayat veriyor. İnce zarif bir kaidenin üzerine yerleştirilen pirinç kaplamalı (işlenmemiş) cam ampul, LED ışık kaynağına sahip. Sınırlı sayıda üretilen Trenta’nın pil şarj ömrü 5 saat, tam şarj süresi ise 4 saat sürüyor.

Kaidesi ile birlikte 51 cm yüksekliğe, 7 cm genişliğe sahip olan Trenta, ampulün üzerinde yer alan pirinç bölmede yer alan USB girişi ile kolayca şarj ediliyor, bu kısımdan açılıp kapanıyor. Pirinç kaideden ampul pratik bir şekilde sökülüyor, ortaya bir yere bağlantı gereksimi duymayan ışıl ışıl bir bir ampul çıkıyor.

Studio Italia Design; Valentina

Andrea Tosetto tasarımı olan Studio Italia Design Valentina kablosuz masa lambası, mobil aydınlatma kategorisinin en sevilen tasarımları arasında yer alıyor. Gövdesi farklı renklerde sunulan aydınlatmanın şapkası şeffaf ve dokulu. Gövdesinde beyaz, siyah, krom altın ve bronz renk yelpazesi ile her zevke hitap eden Valentina, ilhamını modanın ışıltılı dünyasından alıyor. 15,5 cm gövde yüksekliğine sahip olan tasarımın üzerinde yer alan prizmatik difüzör, 11,5 cm yüksekliğe, 13 cm genişliğe sahip. Şarj edilebilir, dokunmatik özelliklere sahip olan Valentina’nın ışık şiddeti dokunmatik olarak kontrol ediliyor, tasarım USB girişi ile şarj ediliyor. 10 saat pil ömrü olan Valentina, toplam 3 saatte şarj oluyor.

Simes; Très Jolie

TEPTA Aydınlatma, taşınabilir ve şarj edilebilir armatür koleksiyonu içerisinde en dikkat çeken tasarım Simes markasının Très Jolie bollard armatürü oluyor. Bu alanda şarj edilebilir masa üstü lambaları ağırlığını sürdürürken, TEPTA Aydınlatma’nın dış mekan teknik aydınlatmadaki öncü markalarından biri olan Simes, mobil ve şarj edilebilir özelliklerini bir bollard tasarımına aktardı.

Şarj edilebilir masa lambası ve şarj edilebilir bollard ürün ailesi ile birbirini tamamlayan Très Jolie serisi bahçelerde dingin ve keyifli bir akşam deneyimi sunuyor. Très Jolie’nin masa lambası manyetik alt yüzeyi ile sunuluyor. Şarj edilebilir Très Jolie bollard armatür ise kazık aksesuarı ile istenen yere kolayca konumlanıyor. 10 saat boyunca kesintisiz ışık veren şarj edilebilir aydınlatmalar, dokunmatik olarak çalışıyor, 3000 Kelvin ve 2200 Kelvin değerleri ile ışık değerleri ayarlanabiliniyor. Beyaz, renk seçeneği ile sunulan bollard ve masa lambası tasarımları üstün bir görsel konfor sağlıyor.

Cini&Nils Cuboluce Wireless

Aydınlatma dünyasında klasik tasarımlardan biri olarak anılan ve müze koleksiyonlarında yer alan, küp kutu formundaki Cuboluce, ressam Romero Britto’nun umut ve mutluluğun dili olarak tanımlanan desenleri ile günümüze uyarlandı. 1972 yılında Franco Bettonica, Mario Melocchi tarafından tasarlanan masa aydınlatması, herhangi bir açma kapama düğmesine gereksinim olmadan, üst yüzeyinde yer alan kapağı ile kontrol ediliyor. Kablosuz, şarj edilebilir özelliğe sahip tasarımın, ışık şiddeti yönlendirici kapak ile ayarlanıyor ve armatür konsantre bir ışık yoğunluğu sağlıyor. 8 saat pil ömrü ile öne çıkan aydınlatma, özel desenlere sahip limited edition serisinin yanında beyaz, kırmızı, siyah, yeşil, mavi, turuncu, denim, antrasit, gümüş, mat altın renk seçenekleri ile de sunuluyor.

Terzani; Orten’zia

Bir çiçeğin doğal görünümünden hareketle tasarlanan Terzani Orten’zia, taç yapraklarının bir araya geldiği zarif, nikel bir küreden oluşuyor. Bruno Rainaldi tasarımı şarj edilebilir Terzani masa lambası, yarattığı gölge oyunlarıyla yaşam alanlarını, adeta bir ışık bahçesine çeviriyor. Gümüş ve altın renk seçenekleriyle sunulan Orten’zia, 12 cm yüksekliğe 11 cm çapa sahip.

Kundalini; Kushi

Alberto Saggia ve Valerio Sommella tasarımı olan Kundalini markasından Kushi Mobile, opal üfleme cam kullanılarak yaratılmış bir armatür. Beyaz bir elma formunda olan aydınlatma, ortasında yer alan bakır, pirinç ve siyah kaplama çubuk seçenekleri ile sunuluyor. Yaklaşık 6 saat pil ömür olan Kushi, opal cam gövdesi sayesinde herhangi bir ışık parlamasına mahal vermiyor. 16 cm çapa ve 17 cm yüksekliğe sahip mobil aydınlatma, 2.700 Kelvin sıcak, beyaz renk sıcaklığına ve LED aydınlatma kaynağına sahip.

 

Linea Light; Baby Marge

Tüm açık hava koşullarına uyumlu bir mobil armatür olarak ön plana çıkan Linea Light Group Baby Marge tasarımı, yumuşak aydınlatması ve ilgi çekici yapısıyla tercih ediliyor. Su sıçramalarına karşı yüksek koruma seviyesine sahip olan masa lambası, bir şarj yatağı ile sunuluyor. İhtiyaç duyulduğunda bu şarj yatağına takılan ürün, 12 saat şarj edilmeden kullanılabiliyor. Işık şiddetinin ayarlanabildiği Baby Marge, arzu edildiği takdirde RGB renk seçenekleriyle de sunuluyor.

Bover; Tanit ve Atticus

Taşınabilir, şarjlı masa lambası Bover markasından Tanit, kulplu yapısı ve geçmişte kullanılan fenerlerin modern bir yorumu olarak sunuluyor. Özellikle yazlık evler için tercih edilen Tanit’in tasarımı Gonzalo Mila’ya ait. Bulunduğu ortama huzurlu ve sıcak bir görünüm kazandıran Tanit, üç farklı ışık şiddeti seçeneği ile sunuyor. Yüzde 100 kapasite ile kullanıldığında 5 saat yanabilen masa lambası, yüzde 50 performans ile 10 saate kadar şarj edilmeden kullanılıyor.

TEPTA mobil aydınlatma koleksiyonu içinde basit tasarımı ve estetik görünümüyle ilgi çeken Bover Atticus ise açık hava mekanlarda istenen kurguyu yaratma özgürlüğü tanıyor. Hem lambader hem de masa lambası çeşitleriyle sunulan Atticus, hasırdan örülmüş ve organik bir forma sahip. Yüzde 100 ışık şiddeti ile kullanıldığında 5 saat batarya ömrü olan aydınlatma, yüzde 50 ışık şiddeti ile kullanıldığında 11 saat boyunca kullanılabiliyor.

Grok; Cocktail

LEDS C4 markasının dekoratif tasarımlar sunan Grok koleksiyonu içinde yer alan Cocktail, Francesc Vilaró tarafından tasarlandı.

Restoranlarda, otellerde, teraslarda ve evlerde özgürce kullanılmak için yaratılan Cocktail, kokteyl bardağı formundan ilham alıyor. Formu sayesinde

ayarlanabilir bir üst gövdeye sahip olan armatürün, üst kısmı bir nesneyi veya alanı vurgulamak üzere ışığı kolayca yönlendiriyor. Işık şiddeti ayarlanabilir olan Cocktail, 4 ayar seviyesi ile mükemmel ambiyansın yaratılmasına yardımcı oluyor.

Siyah ve beyaz renk seçenekleri ile sunulan tasarım, yüzde 100 kapasitede 10 saate kadar, ışık kısıldığı takdirde daha da uzun süre ışık veriyor.

Forestier; Take A Way

Görsel olarak çarpıcı, enerji tasarruflu çağdaş aydınlatma modelleri üreten Forestier,Bamboo ürün ailesine Take A Way şarj edilebilir mobil masa lambasını ekledi. Arik Levy tarafından tasarlanan Take A Way, IP66 özelliği ile hem iç hem de dış mekanlarda kullanılıyor.

Üç farklı boyutta sunulan ve bambu malzemenin doğal dokusunu yaşam alanlarına dahil eden Take A Way, kolay taşınabilir özelliği ile ön plana çıkıyor. 3 yoğunluk seviyesine sahip olan tasarım, uzaktan kumanda ile yönetilme imkanı sunuyor.

Masa lambası bir USB kablosuyla birlikte geliyor. 4 saat içinde şarj olan Take A Way, 6 saat kesintisiz aydınlatma sağlıyor. İçinde bir zamanlayıcı olan tasarım, 15 dakika, 30 dakika ve 1 saat olmak üzere üç program ile zamanlanıyor.

29 yılı aşkın süredir aydınlatma alanında 30 kadar markanın Türkiye temsilciliğini üstlenen TEPTA, dekoratif ve teknik aydınlatma alanında sınırsız seçenek ve doğru aydınlatmaya yönelik proje ve süpervizyon hizmeti sunuluyor. Aydınlatma dünyası hakkında tüm yeniliklere, TEPTA Aydınlatma’nın Nispetiye’de bulunan merkezinden ve www.tepta.com adresinden ulaşmak mümkün.