(VitrA) VBenzeri Kampüs BIM Etkinlikleri ÇEVRİMİÇİ Platformlarda Öğrencilerle Buluştu!

Üniversitelerin eğitim programına dahil olarak güncel konularda öğrencilere katkı sunmak üzere VitrA ve Binat İletişim&Danışmanlık işbirliğinde tasarlanan VBenzeri Kampüs Ekim 2019’dan beri BIM (Building Information Modeling: Yapı Bilgi Modellemesi) konusunu ele alan sunumlarla mimarlık fakültelerine konuk oluyor. COVID-19 sebebiyle üniversitelerin online eğitim modeline geçmesiyle birlikte VBenzeri Kampüs BIM etkinlikleri de online platformlara taşındı. Mayıs ayı içinde altı farklı okulda BIM sunumları gerçekleştirildi.

Eren Çıracı (FIELDS) ve Veysel Açıkel’in (HPP International) konuşmacı olarak katıldığı programlarda, BIM’in mimarlık alanındaki kullanımı projeler üzerinden örneklendirilerek anlatıldı.

Veysel Açıkel “İkincil Çözümlemeler: Form Oluşturma Sürecinin Kurgulanması” başlıklı sunumuyla 2 Mayıs’ta Kadir Has Üniversitesi’nde Dr. Sabri Gökmen’in dersine konuk oldu.

Eren Çıracı, “Disiplin/Meslek” başlıklı sunumuyla 4 Mayıs’ta MEF Üniversitesi’ne, 5 Mayıs’ta Uludağ Üniversitesi’ne, 15 Mayıs’ta ODTÜ’ye, 18 Mayıs’ta Dokuz Eylül Üniversitesi’ne ve son olarak 21 Mayıs’ta TED Üniversitesi’ne konuk oldu. MEF Üniversitesi’nde Prof.Dr. Şebnem Yücel ve Sinan Reçber, Uludağ Üniversitesi’nde Mimarlık Bölüm Başkanı Prof.Dr. Özgür Ediz, ODTÜ’de Dr. Mehmet Koray Pekeriçli, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Dr. Erdem Yıldırım, TED Üniversitesi’nde ise Mimarlık Bölüm Başkanı Prof.Dr. Namık Günay Erkal, Dr. Heves Beşeli ve Dr. Onur Yüncü etkinliklerin moderasyonunu üstlendi.

Etkinlikler, Binat İletişim&Danışmanlık’tan Ayşegül Tuğtepe ve Dr. Neslihan Şık’ın açılış konuşmaları ile başlayıp mimarların sunumlarının ardından soru cevap ile son buldu. Katılan öğrencilere VitrA desteğiyle b. kitap tarafından yayımlanan BIM Terimleri Sözlüğü I ve II’nin dijital versiyonu hediye edildi.

Tüm çevrimiçi etkinliklerin video kayıtlarına VBenzeri’nin YouTube hesabı üzerinden ulaşabilirsiniz.