[Proje]: Maidan

Proje Adı:

MAIDAN, 2017, ANKARA

Mimari:

A TASARIM MİMARLIK – ALİ OSMAN ÖZTÜRK

İç Mimari:  PROFIT

Peyzaj Mimarisi: DALOKAY DESIGN STUDIO

İşveren: EGE GRUP – BM HOLDİNG

Fotoğraf: FETHİ MAĞARA

Ankara’nın gelişmekte olan batı ekseninde yeni bir kentsel mekan oluşturma, yeni bir yaşam merkezi tasarlama projesidir. A Tasarım tarafından tasarlanan Maidan projesi geleneksel alışveriş ve ticaret tipolojilerinden farklı olarak açık bir kamusal alan tasarımı kurgulayarak kentsel yaşamla bütünleşmeyi hedeflemiştir. Yeme içme, alışveriş ve çeşitli etkinliklere olanak tanıyan kamusal alan, meydanı odağına alır ve ona açılan sokaklarla besler. Kütle yerleşimlerinin yaya yaklaşımlarıyla şekillendiği proje, şehir yaşantısına yeni ilişkiler ve bağlantılar oluşturmayı amaçlar.

MAIDAN proje alanının %70’lik bölümü, kamusal mekan düzenlemeleri için ayrılmıştır. Yapıların eğrisel formları dış mekanları biçimlendirerek açık mekan düzenlemelerine olanak sağlamıştır. Bu formlar çevreden yaklaşımda kullanıcılarına farklı perspektifler sunar, yaya hareketini destekler ve yönlendirir. Podyum katı farklı büyüklüklerde kafe, lokanta, kitap satış birimleri, showroom ve mağaza gibi ticari işlevleri içermektedir.

Ofis, ev-ofis ve ticaret birimlerinin tasarlandığı yapılarda modüler ve esnek bir sistem geliştirilmiştir. Kütle yerleşimlerinde yapıların görüş ve manzara ilişkileri önemsenen bir düzenleme izlenmiş olup, her üç blok da Eskişehir Yolu’na ve ODTÜ yerleşkesine doğru yönlendirilmiştir.

Ofis katlarında kullanıcıların sosyal ihtiyaçlarını da karşılayabileceği atriumlar tasarlanmıştır. Ofisleri çevreleyen balkonlar ile çalışma ortamlarının açık alan kullanımı, doğal havalandırması sağlanmıştır.

MAIDAN projesi, çağdaş iş yaşamını yenilikçi bir altyapı ile yeniden yorumlayarak, ofis ve ticari yaşantıyı kamusal bir düzlemde bir araya getirir.

Proje Danışmanları

Dış Cephe Aydınlatma: Planlux

Akustik: Mezzo Stüdyo

Yangın: Prof. Dr. Figen Beyhan

Dış Cephe: Priedemann, Axis

Trafik: U-Art

 


Kaba Yapı

  • Bims [Duvarlar]

Cephe

  • Schüco [Düşey Kapaklı Alüminyum Giydirme Cephe]
  • Mitsubishi [Alüminyum Kompozit Panel]
  • Aquapanel [Balkon Saçak Kaplamaları]

Sirkülasyon

  • Schindler [Asansör & Yürüyen Merdiven]
  • Filli Boya [Ortak Koridor Duvarları]

Aydınlatma

  • Heper [Peyzaj Aydınlatması]

Islak Hacim

  • VitrA [Vitrifiye ve Armatür]
  • Belenco Quartz [Tezgah]