Evdeyiz #5 Murat Germen Öneriyor: Fotoğraf Arşivleme Yazılımları

bi_özet okurları için öneri listeleri paylaştığımız “evdeyiz” serisinin beşinci bölümünde Murat Germen, vakitsizlikten dolayı ötelenmiş ve bu vesileyle, evde kaldığımız şu günlerde yapılabilecek fotoğraf işleme çalışmaları için süreç öncesi ve sonrasında kullanılabilecek çeşitli rota tutma, coğrafi konumlandırma, arşivleme ve dizin oluşturma yazılımlarını paylaşıyor.

 Korona vesilesiyle öteleneni “şimdi”ye çekmek

Neyse ki kendimi eve hapsolmuş hissetmiyorum henüz. Zaten evde vakit geçirmeyi, çalışmayı seven, gayet evcil bir adamım; bu yüzden evimi yeniden tanıyor gibi bir his yaşamıyorum bu #evdekal günlerinde. Alışveriş mecburiyetleri dışında, dört ayaklı kızımız Maya’yı dolaştırmak gerektiği için günde iki kez, sosyal mesafe kurallarına paranoyakça dikkat ederek, eşim Sema ile paylaşımlı olarak dışarı çıkıyoruz. Bu da bizim tümüyle eve kilitlenmiş olmadığımız anlamına geliyor.

Küresel salgın öncesinde son zamanlarda öyle bir yoğunluk vardı ki, son 1-1,5 yıldaki 4-5 seyahatte ürettiğim fotolara elimi atamamıştım. Yoğunluk güzel bir yoğunluk olduğu için bu durumdan çok da şikayetçi değildim ama gene de aklım kalıyordu. Çünkü bu seyahatlerde biriktirdiğim çeşitli görselliklerin bazılarını sergilerimde kullanabiliyorum ve hazır halde elimin altında bulunmaları önem arzediyor.

Uzaktan eğitim ile derslerimi yürütmek ve yarım kalmış bir kitabı bitirmeye çalışmak gibi iki önemli görevimin de olduğu bu dönemde, sonunda uzun süredir işleme alamadığım fotoğrafları elden geçirebilmeye başladım. Bu yazıyı yazma nedenim ise şu: Vakitsizlikten dolayı ötelenmiş fotoğraf işleme süreci öncesi ve sonrasında kullandığım çeşitli rota tutma, coğrafi konumlandırma, arşivleme ve dizin oluşturma yazılımları hakkında bilgilendirme yapmak.

İlk önereceğim aplikasyon bir harita yazılımı. Hem iOS hem de Android sürümleri olan MAPS.ME adlı bu programcık sayesinde, yabancı ülkelere gittiğinizde 3G/4G hücre bağlantınız olmasa bile telefonunuzdaki GPS modülü ile kendinizi ziyaret etmekte olduğunuz kent içinde konumlandırmak ve önceden işaretlediğiniz yerleri navigasyon desteği ile kolaylıkla bulmak olası. En ilk sürümlerinden beri, gayet uygun tek seferlik bir bedel ödeyerek kullandığım bu uygulama kendini o kadar iyi geliştirdi ki, çok severek kullandığım vazgeçilmezler arasına girdi.

 

MAPS.ME’nin ardından önereceğim iki yazılımı ise birbirleri ile entegre bir şekilde kullanıyorum; birisi akıllı telefon uygulaması diğeri ise bilgisayar uygulaması. Bilindiği üzere akıllı telefonlarla çekilmiş fotoğraflara, cihazların içindeki GPS modülü sayesinde coğrafi konumun otomatik olarak atanmasını sağlamak olası. Ama çekerken telefon yerine fotoğraf makinesi kullanıyorsanız bu seçenek ne yazık ki yok. Her ne kadar çok az sayıda kameraya GPS modülü son zamanlarda dahil edilmeye başlandıysa da, hayli yüksek bedelli profesyonel kameralarda bile GPS modülü olmuyor. Akıllı telefonların en ucuzunda bile olan GPS özelliği bu cihazların birkaç katı büyüklüğündeki kameralara neden girmez, anlaşılır gibi değil. Bu durum beni çok rahatsız ettiğinden çözüm bulabilmek için bolca araştırma yaptım ve sonunda çareyi buldum. HoudahGeo adlı Apple MacOS ortamında çalışan yazılım, bilgisayar ve kamera saatlerini doğru bir şekilde kalibre ettiğiniz sürece, yürüdüğünüz rotada üretilmiş bir .GPX veya .KML son ekli GPS izi dosyasını kullanarak fotoğraflarınıza şaşırtıcı hassasiyette konum atayabiliyor. Tabii bunun için, yürüyüşünüzle eşzamanlı olarak bu GPS izini üretmek gerekiyor ki bunun için de, iOS ve Android ortamlarında çalışabilen bir harita rota kayıt aplikasyonu olan Gaia GPS gayet ehil bir program olarak karşımıza çıkıyor. Yürüyüş sırasında veya otobüs/araba gibi taşıtlar içindeyken programı başlatmanız, hareketiniz sonlandığındaysa bitirmeniz ve oluşan rota izini .GPX veya .KML olarak dışa aktarmanız gerekiyor. Sonrasında HoudahGeo’yu bilgisayarınızda açtığınızda ve fotoğrafları içeri aktardığınızda, ayrı bir kutucuğun içine rota izi dosyasını çekiyorsunuz ve kamera-bilgisayar arası zaman kalibrasyonu işlemlerini gerçekleştirdikten sonra her fotoğrafınıza harita konumu atayabiliyorsunuz. GPS sinyali zayıfladığı için rota izi çok alakasız bir konum önerdiğinde ise elle ince ayar yapmak ve doğru konumu atamak mümkün. Bu yüzden bu konum eşleştirme işini, bulunmuş olduğunuz konumu unutmadan bir an önce yapmakta fayda var ki ben genellikle fotoğrafları çektiğim günün sonunda kartı bilgisayara aktarırken bu işi de aradan çıkarıyorum.

Son olarak önereceğim yazılım da uzun yıllardır kullandığım, güvendiğim bir bilgisayar programı. Fotoğrafları işlediniz, konumlarını belirlediniz ve kullanıma hazır hale getirdiniz; mamafih, bunları iyi bir şekilde dizinlemez ve arşivlemezseniz, yani aradığınızda bulunabilir hale getirmezseniz tüm bu çabalar boşa gitmiş oluyor. Bilgisayarın benim için en ama en önemli komutu “bul” ya da “ara”dır! Arşivimi rahatlıkla yönetebilir olabilmek için kullandığım yazılım ise, hem Apple MacOS hem de Windows ortamında mevcut olan NeoFinder. İyi haber: Her iki platformda üretilen katalog dosyaları karşı platformda okunabiliyor.


 

Evdeyiz #1 Yağmur Yıldırım Öneriyor: Podcast Seçkisi
Evdeyiz #2 Kerime Senyücel Öneriyor: Belgesel Seçkisi
Evdeyiz #3 Emirhan Altuner ve Emre Yurdakul Öneriyor: Sergi Seçkisi
Evdeyiz #4 Şehir Dedektifi Öneriyor: Çocuklar için Oyunlar
Evdeyiz #5 Murat Germen Öneriyor: Fotoğraf Arşivleme Yazılımları
Evdeyiz #6 Reading Architecture Öneriyor: Dergi Seçkisi