[Sergi]: Mimar Nejat Ersin

Mimarlar Derneği 1927, 93. kuruluş yılını Türkiye modern mimarlığının önde gelen isimlerinden Nejat Ersin’in (1924-2010) mesleki ve kişisel arşivine dayanarak hazırlanan bir sergiyle kutluyor.


Mimar Nejat Ersin
Tarih: 19-29 Şubat 2020
Yer: Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi Andrey Karlov Sergi Salonu


“Mimar Nejat Ersin” sergisi, Ersin’in elli yıla yaklaşan meslek hayatına ve meslek dışı çok yönlü üretimlerine odaklanırken, yirminci yüzyıl Türkiye mimarlığının, meslek örgütlülüğünün ve aynı zamanda dönemin sosyal ve kültürel yaşamının da bir kesitini gözler önüne seriyor. Mimarlar Derneği 1927’ye bağışlanan mimarın projeleri, fotoğrafları, eskizleri, ödülleri, kitaplığı, çizim ve fotoğraf gereçlerinden oluşan arşiv de bu sergi aracılığıyla ilk kez kamuoyuyla paylaşılıyor. Çeşitli zamanlarda Nejat Ersin ile yapılan söyleşilerin sesli ve görüntülü kayıtlarıyla desteklenen sergi izleyicilerini bir mimar, yaşamı ve yapıtları ile buluşturuyor; izleyeni “bir mimarın mirası” üzerinden Türkiye’nin ve Ankara’nın bir döneminin mekansal ve sosyal gelişimine tanık olmaya davet ediyor.

18 Şubat 2020 günü saat 19:00’da Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi Andrey Karlov Sergi Salonu’nda yapılacak olan “Mimar Nejat Ersin” sergisi açılışında Mimarlar Derneği 1927’nin 93. Kuruluş Yıldönümü de katılımcılarla birlikte kutlanacak.