(Pera Müzesi)’nde MURAT GERMEN ve COŞKUN ARAL’ın Fotoğraflarıyla Ortadoğu…

Pera Müzesi, “Bir Yol Öyküsü: Fotoğrafın Ardında 180 Yıl” sergisi kapsamında düzenlediği sanatçı konuşmalarına iki farklı söyleşiyle devam ediyor. Evrim Altuğ moderatörlüğünde gerçekleşecek ilk konuşmada sanatçı Murat Germen; Mısır’ın çeşitli bölgelerinde ürettiği fotoğraflar üzerinden dünyayı yöneten sistemin sömürü araçlarını ve küreselleşmenin etkilerini ele alacak. İkinci söyleşinin konuğu Coşkun Aral ise moderatör Yekta Kopan’ın soruları eşliğinde Ortadoğu’ya ilişkin deneyimlerini aktaracak.


Bir Yol Öyküsü: Fotoğrafın Ardında 180 Yıl
Tarih:
6 ve 12 Şubat 2020, 18:30
Yer: Pera Müzesi


Pera Müzesi, “Bir Yol Öyküsü: Fotoğrafın Ardında 180 Yıl” sergisi kapsamında, fotoğraf sanatına ilgi duyanlar ve farklı üsluplar hakkında bilgi edinmek isteyenler için düzenlediği sanatçı konuşmalarına devam ediyor. Sanat eleştirmeni Evrim Altuğ moderatörlüğünde 6 Şubat Perşembe günü saat 18.30’da gerçekleşecek söyleşinin konuğu, sergi için İskenderiye, Kahire, Luksor ve Süveyş’i fotoğraflayan Murat Germen olacak. Bu coğrafyada ürettiği fotoğraf çalışmalarının detaylarını katılımcılarla paylaşacak olan sanatçı, dünyayı yöneten sistemin sömürü araçlarına ve küreselleşmenin baskısı altında yerel kültürün nasıl devam ettirilebileceğine dair konuları da gündeme getirecek.

Yekta Kopan moderatörlüğünde 12 Şubat Çarşamba günü gerçekleşecek Coşkun Aral söyleşisi ise, ünlü fotomuhabirin sergide yer alan Sina Dağı, Gazze, Beytüllahim, Kudüs, Nablus, Sayda, Deyrülkamer, Şam, Trablusşam fotoğraflarına ve bu bölgelere ilişkin deneyimlerine odaklanacak.

Fotoğrafın izinde gerçek bir yol öyküsü

1839 yılında, fotoğrafın bulunmasının hemen ardından gerçekleşen ilk fotoğraf gezisinin 180. yıldönümü vesilesiyle düzenlenen “Bir Yol Öyküsü” sergisi, izleyiciyi Batı’dan Doğu’ya, Kiklad Adaları’nın mavisinden Sina Dağı’nın eteklerindeki kumlara uzayan büyüleyici bir fotoğraf yolculuğuna çıkarıyor. Sergi projesi süresince Türkiye’den 10 fotoğrafçı; Coşkun Aral, Laleper Aytek, Ali Borovalı, Murat Germen, Sinan Koçaslan, Yusuf Sevinçli, Alp Sime, Lale Tara, Serkan Taycan ve Cem Turgay, Marsilya’dan Şam’a 30’u aşkın tarihi kente yolculuk etti. Türkiye’nin önde gelen fotoğraf sanatçıları, bu kentleri 180 yıl sonra yeniden, günümüzün fotoğraf teknikleri ve güncel bakış açılarıyla yorumladı. Sergi, 1 Mart’a kadar Pera Müzesi’nde ziyaret edilebilir.

Evrim Altuğ moderatörlüğündeki Murat Germen konuşması, 6 Şubat Perşembe günü saat 18.30’da; Yekta Kopan moderatörlüğündeki Coşkun Aral söyleşisi ise 12 Şubat Çarşamba günü yine aynı saatte sergi salonunda ücretsiz izlenebilir. Şubat ayı boyunca devam edecek etkinliklerin sonraki konuşmacıları arasında Laleper Aytek, Yusuf Sevinçli, Alp Sime ve Serkan Taycan yer alıyor.

Sergi salonunda gerçekleştirilecek etkinlik ücretsizdir. Yerler sınırlıdır, rezervasyon alınmamaktadır. Etkinlik dili Türkçedir.  


Murat Germen:
Murat Germen fotoğrafı bir ifade/araştırma aracı olarak kullanan, İstanbul ile Londra’da yaşayan ve çalışan, 1965 doğumlu bir sanatçı, eğitimci ve arşivci. Fulbright burslusu olarak gittiği Massachusetts Institute of Technology’den (MIT) mimarlık yüksek lisans derecesini Amerikan Mimarlar Birliği (AIA) Altın Madalyası ile aldı. Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nde fotoğraf, sanat ve yeni medya dersleri vermekte. Fotoğraf, mimarlık, planlama, yeni medya ve sanat konularında birçok basılı/çevrimiçi yayını olan Germen, uluslararası platformda onlarca konferansa davet aldı.

Evrim Altuğ:
MÜGSF Televizyon Bölümü ve İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Sahne ve Gösteri Sanatları Bölümü’nde (burslu olarak) bir süre eğitim aldı; aynı üniversitede Tasarım Kültürü ve Yönetimi Sertifika Programı’na katıldı. 9. Kanal Televizyonu’nda 1998’de stajyer olarak başlayan ve 2000’de bölüm sorumlusu olarak biten sanat muhabirliğini, 2000-2005 yılları arasında Radikal gazetesi Kültür Sanat Servisi’nde sürdürdü; Binden fazla yazı, röportaj ve özel haber hazırladı. 12 Eylül 1980 darbesi ile kapatılıp, 2003’te yeniden faaliyete açılan Ulurlararası Sanat Eleştirmenleri Birliği – AICA Türkiye’nin kurucu üyeleri arasında yer aldı. Kısa bir süre Açık Radyo’da, Dr. Ömer Madra eşliğinde “Açık Gazete”leri okudu. 2003’te, İstanbul Bilgi Üniversitesi 3. Performans Günleri’ne Recycled Performance adlı eleştirel bir çalışmayla katılan Altuğ, çok sayıda sergi kataloğu metni yazdı, söyleşiler gerçekleştirdi; dört yıl boyunca, http://www.gazetem.netsayfasında yazıları yayımlandı. Mart 2006-07 arasında BirGün gazetesinde kültür-sanat editörü ve muhabiri olarak görev aldı. Newsweek Türkiye dergisinin kurucu kadrosunda kültür-sanat alanında çalıştı. Ardından Sabah gazetesine, 2009’a değin, muhabir ve editör sıfatıyla transfer oldu. Henkel Art Award, Pınar Çocuk Resim Yarışması ve Full Art Prize gibi çeşitli sanat ödüllerinde jüri üyeliğinde de bulunan Altuğ, Milliyet Sanat, Sanat Dünyamız ve Cumhuriyet gazetesi için yazılar yazdı, Cumhuriyet gazetesinin kültür sanat şefliğini ve muhabirliğini yaptı.Halen Art Unlimited ve Gazete Duvar da yazıyor. Açık Radyo’da konuk Yolgeçen programına devam ediyor. Kitapları: Peki, Galericiler Bu İşe Ne Diyor? (YKY), Orası Kamusal Alan (Siyah Beyaz Galerisi kitabı).

Coşkun Aral:
Coşkun Aral, 1 Mayıs 1956’da Siirt’te doğdu. Ortaokul ve liseyi İstanbul’da bitirdi. 1974 yılında Günaydın ve Gün gazetelerinde fotoğraf gazeteciliği kariyerine başladı. 1976 yılında Ekonomi ve Politika gazetesine geçti. Taksim Meydanı katliamı sırasında çektiği fotoğraflarla İstanbul, Uluslararası İşçi Partisi tarafından 1 Mayıs 1977’de gerçekleşen uluslararası basın tarafından tanındı. Fotoğrafları Fransız fotoğraf ajansı Sipa Press tarafından dağıtıldı ve Time and Newsweek haber dergilerinde yayınlandı. Daha sonra Türk Haber Ajansı’na ve serbest fotoğrafçı olarak Milliyet ve Hürriyet gazetelerine hizmet verirken ajansın Türk muhabiri oldu. 1980 yılında Coşkun Aral, Sipa Press tarafından ilk kez yurtdışında görevlendirildi. O zamandan itibaren sürekli olarak Lübnan, İran, Irak, Afganistan, Kuzey İrlanda, Çad ve Uzak Doğu gibi dünyanın en çatışmalı bölgelerinde çalıştı.

Yekta Kopan:
1968’de doğdu. Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Aşk Mutfağından Yalnızlık Tarifleri adlı kitabı 2002 Sait Faik Hikâye Armağanı’na, Karbon Kopya adlı kitabı 2007 Dünya Kitap Yılın Telif Kitabı Ödülü’ne, Bir de Baktım Yoksun adlı kitabı da 2010 Yunus Nadi Öykü Ödülü’ne ve 2010 Haldun Taner Öykü Ödülü’ne değer bulundu. İlk çocuk kitabı Burun 2009’da yayımlandı. Türk öyküsü üstüne bir sözlük çalışması olan İpekli Mendil’in editörlüğünü yaptı. Çeşitli dillere de çevrilen kitaplarından bazıları şunlardır: İçimde Kim Var, Kediler Güzel Uyanır, Aile Çay Bahçesi, İki Şiirin Arasında, Sakın Oraya Gitme.  1970’li yıllardan bu yana sürdürdüğü seslendirme çalışmalarına halen devam eden Yekta Kopan, 2000’li yılların başlarından itibaren NTV’de bir kültür sanat programının sunuculuğunu yaptı. Aynı dönemde Radikal gazetesi ve Milliyet Sanat Dergisi’nde düzenli olarak yazdı. Allianz Motto Müzik YouTube platformunda Noktalı Virgül adlı programı, Hepsiburada.com için de Yekta Kopan’la Yazar Söyleşileri adlı programı hazırlayıp sunuyor. Aynı zamanda İş Sanat’ın danışmanı olan Kopan, ayrıca İstanbul Bilgi Üniversitesi Marka Okulu – Pazarlama İletişimi Yüksek Lisans Programı’nda ders veriyor.