(ATÖLYE)’nin Düzenlediği CreativeMornings’e SEDA ÖZEN BİLGİLİ Konuk Oluyor…

ATÖLYE’nin “Cesur ve yaratıcı çalışma, temelin altında başlar” sloganıyla düzenlediği CreativeMornings’in Ocak teması “Kökler.” Yeni yılın ilk etkinliğinin konuğu ise yüksek mimar restoratör Seda Özen Bilgili.


Kökler
Tarih:
31 Ocak 2019 Cuma, 09:00-10:30
Yer: Atölye


Etkinliğin öncesinde kayıt yaptırılması gerekiyor.


Seda Özen Bilgili
1978 yılında İstanbul’da doğdu. 1995 yılında Mimar Sinan Üniversitesi’ne girdi. Öğrenciliğinde 1999 yılında ODTÜ TAÇDAM’ın koordine ettiği kurtarma kazıları kapsamında Urfa Akarçaytepe’de arkeolojik kazı mimari çizimi yaptı. Atlas Dergisi’nin 2000 yılı İstanbul Özel Sayısı’nın araştırma editörlüğü ve çeşitli sayılarında yazarlık yaptı. 2001 yılı Ocak ayında Mimar Sinan (Güzel Sanatlar) Üniversitesi’nden mezun oldu.

2001 yılında 3 ay süreyle Topkapı Sarayı’ndaki bir arkeolojik kazının mimari çizimlerini yaptı. 2001-2003 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde Tarihi Yarımada’nın Koruma Amaçlı İmar Planı’nda mimari envanter ve anıt fişlerini, korunması gerekli eski eser öneri çalışmalarını ve kayıp eser envanterlerini, plan araştırmasını yaptı. 2003 yılında Eminönü Yeni Cami’nin Mısır Çarşısı yönündeki minaresini kız kardeşi Y. Mimar Restoratör Sema Özen Toth ile çizdi. ODTÜ TAÇDAM için Jale Velibeyoğlu koordinatörlüğünde Diyarbakır Suriçi İmar Planı mimari envanter ve anıt fişlerini, korunması gerekli eski eser öneri çalışmalarını yaptı.

2004 yılında Eminönü Yeni Cami’nin Mısır Çarşısı yönündeki minaresini kız kardeşi Y.  Mimar Restoratör Sema Özen Toth ile çizdi. 2004 yılında Sultanahmet Cami’nin üç yıl süreyle kısmi projelerinin müellifi ve restorasyon sorumlusu oldu. 2005 yılında Ayasofya Türbeleri’nin rölöve-restorasyon projelerini çizdi. 2005-2006 yılları arasında Edirne Kentsel Sit Alanı ve Etkileme Geçiş  Bölgesi  1/5000  ve  1/1000  Ölçekli  Koruma  Uygulama İmar Planı için mimari envanter ve anıt fişlerini, korunması gerekli eski eser öneri çalışmalarını yaptı. 2006 yılında kız kardeşi Y. Mimar Restoratör Sema Özen Toth ve babası İnşaat Mühendisi Kemal Özen ile; Özen Mimarlık Mühendislik  Ltd Şirketini kurdu ve halen şirketleri bünyesinde eski eser restorasyon projeleri ve kargir yapı restorasyon uygulamaları, ahşap atölyeleri ile ahşap yapı restorasyon uygulamalarını sürdürüyorlar.